Sidebar

17
po, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
V nedávné době jsme uvedli článek stručně objasňující situaci firmy Apple, výrobce počítačů Mac, na kterých se ve většině případů provozuje jejich proprietární operační systém Mac OS X. Jak se s ním pracuje si ukážeme v následujících odstavcích.
Mac OS je proprietární operační systém firmy Apple určený pro počítače Mac, jež vyrábí tatáž firma.

Pořízení a instalace

Mac OS X (neboli OSX) je dodávám s každým dnešním Mac počítačem, na kterém už je předinstalován, a do kterého kupující jen vyplní své jméno a provede nastavení klávesnice atp. (dá se přirovnat k poslednímu kroku instalace Windows XP). OS jako takový je ale také možno pořídit samostatně "v krabici", stojí necelé čtyři tisíce. Ať už jste si ale OSX pořídili jakýmkoliv způsobem, nebylo by myslím na škodu povědět si ve zkratce něco o jeho instalaci.

Krabice s OSX Tiger

Systém se standardně instaluje z DVD, ze kterého Mac nabootuje. Načte z něj instalační prostředí, ne nepodobné samotnému systému, a nabídne průvodce instalací a několik utilit, které se Vám můžou během instalace hodit (formátování disku, hardware inspector, atp.).

Během instalace se stačí řídit instrukcemi průvodce - nejdříve je nutno přijmout licenční ujednání, poté vybrat, kam se má systém nainstalovat a nakonec samotnou instalaci spustit. Předtím je ještě možno určit, které součásti systému se mají instalovat a které ne - nemáte-li například tiskárnu a neplánujete si ji v dohledné době pořídit, nemá pro vás smysl instalovat ovladače tiskáren, a tím ušetříte více než 1GB místa na disku. Od věci také není projít si nabídku jazyků a neinstalovat ty nepotřebné. Mimo to, že je pak instalace systému rychlejší, zabírá opět méně místa na disku.

Před samotnou instalací ještě průvodce spustí kontrolu povrchu instalačního DVD. Pokud jste ovšem přesvědčeni, že je médium v pořádku, můžete ji směle přeskočit, neb vězte, že trvá kolem dvaceti minut. Nakonec se spustí samotné kopírování systémových souborů na disk – i to trvá asi dvacet minut. Nakonec se mac restartuje a nabootuje již z pevného disku.

Nyní by se měl poprvé spustit samotný Mac OS. To ve většině případů trvá kolem třiceti vteřin. Při prvním spuštění se spustí průvodce uživatelským nastavením, ve kterém je možno nastavit jméno a heslo uživatele, rozložení klávesnice, časovou zónu atd. Po ukončení průvodce se systém spustí kompletně.

Základní prvky systému

Podle toho, co si pamatuji z hodin českého jazyka, má charakteristika pokud možno postupovat seshora dolů. A v tomto případě tomu bude nejinak - začneme seshora.

Horní systémová lišta

Na vršku obrazu se nachází systémová a aplikační nabídka. Systémová nabídka je reprezentována modrým jablíčkem a nabízí položky jako je globální nastavení systému, může vyvolat systémové informace a obsahuje příkazy jako Vypnout, Uspat, nebo Restartovat.

Aplikační nabídka se mění podle toho, jaká aplikace je v popředí - jméno aplikace je vypsáno tučným písmem hned vedle systémové nabídky a ve většině případů po rozkliknutí nabídne nastavení programu, jeho vypnutí, atp. Napravo od tučného názvu aplikace se nachází její vlastní nabídky, které už tučné nejsou – jde o nabídky typu Soubor, Úpravy a tak dále.

Horní aplikační lišta

Na pravé straně vrchního panelu se nachází hodiny a hlasitost a mohou zde být zobrazeny ikony programů jako je Skype nebo Adium a ikony AirPort + Bluetooth (tedy něco na způsob Windows traye). Jedna z nejdůležitějších ikon v této nabídce je ovšem ikona Spotlight, kterážto je reprezentována bílou lupou na modrém pozadí.

Spotlight je jednou z nejchytřejších funkcí OSX - slouží pro rychlé vyhledávání na discích (většinou vyhledá co potřebujete do několika sekund). Je schopen hledat jak v názvech souborů, tak v jejich obsahu a dokonce dobře poslouží pro hledání v nabídkách typu System Preferences.

 

Výsledky Spotlightu pro StarTrack

 

Pak následuje pracovní prostor, na kterém se, podobně jako u Windows, normálně zobrazuje Plocha neboli Desktop. Na rozdíl od Windows jsou v OSX ikony urovnávány k pravému hornímu rohu. Jejich skvělou vlastností je mimo jiné fakt, že pokud ikona reprezentuje právě stahovaný soubor, je její součástí malý progressbar znázorňující stav stahování. Na ploše jsou také automaticky zobrazeny ikony všech zařízení připojených k macovi.

 

Přehrávání filmu ve VLC, spuštěný kecálek a nahoře okno Software updatu

 

Na samém spodku monitoru můžete vidět Dock – moderně vyhlížející lištu obsahující zástupce programů a ikony právě spuštěných aplikací (zda je aplikace spuštěná nebo ne poznáte podle malého trojúhelníku pod ikonou aplikace). Docku se navíc dá nastavit zvětšení oblasti nad kterou se právě nachází kurzor – pokud byste najeli nad nějakou ikonu v docku, ona a její nejbližší „sousedé“ se efektně zvětší. Tato funkce je ale implicitně deaktivovaná. Pokud si přejete ikonu z Docku odstranit, „vytáhněte“ ji myší ven.

Všimněte si, že na Docku je pod ikonami spuštěných aplikací trojúhelník. Tento symbol spuštění je vždy vidět u alespoň jedné aplikace – aplikací, která je spuštěna vždy když je spuštěný OS je Finder, jenž plní podobnou funkci jako program Explorer.exe u Windows – slouží k manipulaci se soubory. Nelze ho deaktivovat, jen snad přes funkci Force quit (zobrazíte pravým klikem na ikonu Finderu v Docku). 

Instalace softwaru a manipulace s diskovými jednotkami

DMG soubor je asi nejpoužívanějším formátem, do kterého se ukládají instalátory programů pro Mac OS. Jde vlastně o image soubor, který mac namapuje jako diskovou jednotku, ze kterého je možno spustit buďto samotný program nebo jeho instalátor (to už záleží na samotné aplikaci).

Instalátor programu má ve většině případech ikonu hnědé rozbalené krabice se žlutým vnitřkem, programy samotné pak jednoduše poznáte podle jejich specifické ikony. Pokud se setkáte s instalátorem programu, pak vězte, že po jeho spuštění se ukáže jednoduchý průvodce, který Vás v několika krocích provede instalací softwaru. Tento průvodce je téměř totožný s tím, který se zobrazí při instalaci samotného OSX. Instalátorem je vybavena většina složitějších programů zasahujících do systému, jako je například Adobe Photoshop nebo Macromedia Dreamweaver.

Jak jsem se již výše zmínil, druhým způsobem instalace programu je případ, kdy je samotný program přímo zabalený v DMG nebo jiném souboru (někdy se místo něj používá ZIP, který se ovšem jen rozbalí a nemapuje se jako jednotka). V tom případě je instalace ještě jednodušší – danou aplikaci stačí přetáhnout do složky Applications.

Odinstalování není nikterak komplikované – ikonu aplikace, kterou si přejete odinstalovat jednoduše přesuňte do koše.

 

Zde můžeme vidět poštovního klienta (Thunderbird), přehled nainstalovaných aplikací, synchornizační utilitu, ripovací nástroj a spuštěnou aktualizaci X11

 

Tipy a triky na závěr

  1. Nevypínejte Maca – nejelegantnějším způsobem, jak ušetřit energii a zachovat si rozložení oken nebo třeba neuložené dokumenty, je režim spánku, který známe z Windows. U Windows ale po delším užívání režimu spánku dochází k vcelku zajímavým chybám – u notebooků se kupříkladu mohou poněkud pomíchat některé barvy, jindy se přeplní paměť nebo stránkovací soubor, a proto není nejmoudřejší si ve Windows zvykat PC místo vypínání uspávat. Tento problém na Macu nenastává, a proto se jako nejlepší metoda uložení Maca „k ledu“ jeví režim spánku, neboli Sleep. Mac do něj přejde velmi rychle a to samé platí i pro jeho probouzení – ve většině případů se Mac probudí do vteřiny, a tak jediná věc, na kterou možná budete muset čekat, bude to, než se probudí monitor. Problémy s pamětí, barvami ani s ničím podobným nenastávají, a tudíž se Sleep jeví jako perfektní alternativa k normálnímu vypínání. Maca je možno uspat kliknutím na modré jablíčko v levém horním rohu a zvolením položky Sleep.

  2. Naučte se používat Spotlight – jak jsem se již zmínil, Spotlight je neuvěřitelně rychlý a chytrý. Díky tomu, že umí vyhledávat i v obsahu souborů a v nabídkách systému a aplikací, je možno s OSX pracovat mnohem efektivněji.

  3. Naučte se klávesové zkratky – podobně jako pod Windows, i pod OS X lze používat množství klávesových zkratek výrazně zrychlujících práci na počítači. Většina klávesových zkratek se provádí pomocí klávesy Apple, o které lze obecně říci, že plní funkci klávesy Ctrl u Windows. Jen pro příklad uvedu Apple+N – Nový Dokument/Okno, Apple+W – skrýt okno (nevypíná program, jen jej skryje) nebo Apple+Q – vypnout program. 
Toliko tedy k základům operačního systému Mac OS X - jak vidíte, jeho ovládání není nic složitého, je vcelku rychlý, aplikací pro něj je také dost, a navíc vypadá dobře, takže se dá říci, že je to opravdu výborný systém.