Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Internetové stránky se mění. Některé častěji, jiné zase zřídka. Některé pro oznamování změn používají RSS kanály nebo upozorňování emaily. Stále však existuje velká část stránek, jejichž obsah se může měnit neslyšně a přesto je potřebujete sledovat.

Když stránka nemá RSS

Moderní stránky, kde zhýčkaný uživatel očekává bleskurychlou syndikaci obsahu pomocí kanálů RSS/Atom, nejsou zas až tak stoprocentní realitou. Uživatelé už si zvykli na snadné přidávání kanálů do svých čteček, které je v několika málo okamžicích po změně sledované stránky upozorní vyčerpávajícím způsobem.

Přesto ale existuje velké procento stránek, které výhod různých redakčních systémů a automatického vytváření kanálů RSS/Atom nevyužívají, a mění si své stránky bez možnosti jednoduchého upozornění pravidelných čtenářů, kteří čekají na změnu stránky.

V dřevních dobách internetu, kdy téměř žádné stránky nevyužívaly služeb redakčních systémů a obsah vznikal jako jednotlivé HTML soubory přišli někteří uvědomělí autoři, kteří si svých čtenářů vážili, s rozesíláním informačních emailů, kde zaregistrované čtenáře informovali o změně stránky a nabádali je k jejich návštěvě.

Sitespector

Sitespector je program přesně určený pro řešení podobného problému. Sleduje zadané stránky a na základě jejich aktualizace pak nabízí uživateli přehled změn. Umožňuje přidat jakékoliv množství stránek pro sledování a nastavování frekvence jejich kontroly. Kromě automatické kontroly umí prohlédnout stránku i na požádání.

 

Zvýrazněná oblast, která byla změněna

 

V levé části obrazovky programu se nachází seznam sledovaných stránek s možností podrobného členění do složek. Jednotlivé položky sledovaných stránek poskytují dodatečné informace o provedených kontrolách a provedených změnách. Změněná stránka změní barvu své ikonky na zelenou.

 

Přidání nového sledování

 

Program běží na jádře Internet Exploreru a tak zobrazuje v pravé části svého okna celé internetové stránky se zvýrazněnou částí, která se od doby poslední kontroly změnila. Taková položka je podbarvena modrou barvou a text změní barvu na žlutou. Barevné schéma zvýrazňování jde měnit v nastavení jednotlivých sledování, a tím se například vyvarovat záměny barvy zvýrazněné položky s barvou, která je pro sledovanou stránku běžná.

 

Nastavení barvy zvýrazňování

 

Program umožňuje pro jednotlivé položky nastavit, které konkrétní součásti stránky má sledovat. To usnadňuje sledování v případě stránek, kde je některá z částí generována dynamicky a mění se tak bez závislosti na změně požadovaného obsahu. V nastavení programu je možné buďto zaměřit sledování na určité části stránky (např. odstavec textu, nadpis atp.), nebo některou z částí ze sledování vyloučit.

 

Nastavení výjimek sledování

 

Jako podstatné usnadnění se dá považovat ikonka v hlavní liště prohlížeče Internet Explorer, díky které si stránku do sledování přidáte jediným kliknutím.

Woko

Česká služba Woko je v podstatě obdobou programu Sitespector. S tím rozdílem, že není třeba instalovat žádný software. Woko totiž běží na serveru a informace o změnách stránek rozesílá svým uživatelům ve formě emailu. Služba má bohatou historii a svojí největší popularitu si užila v době, kdy výš zmiňované RSS kanály ještě neexistovaly a suplovala tak ruční zasílání informací o změnách, které musel provádět sám autor.

 

Sledované stránky na Woko

 

Ke službě Woko je potřeba se registrovat a vytvořit si uživatelský účet. Přihlášení pomocí takového účtu vám na oplátku umožní upravovat seznam sledovaných stránek. Při každém přidávání sledování je potřeba znovu zadat email a heslo, stejně jako pří první registraci. Po každém takovém přidání vám pak přijde potvrzovací email, který je potřeba poslat zpět. Služba umožňuje sledovat libovolné množství stránek. Během jednoho přidávání je možné přidat maximálně 10 stránek.

Sledovat doma nebo na serveru?

Oba způsoby mají své výhody. Je jen na uživateli, zdali chce mít sledování pod kontrolou a je ochoten si za program Sitespector připlatit, nebo mu stačí sledování serverem Woko, do kterého moc nevidí, a jehož používání není tak uživatelsky přívětivé.

Každopádně se i v současné době najdou stránky, které je potřeba sledovat a navštěvovat je každý den osobně není zrovna nejelegantnější řešení.

Odkaz na program

Odkaz na službu