Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Bude iPhone opravdu takovým průlomem ve světě mobilní komunikace, jak někteří předvídají, nebo mají pravdu spíše ti, kteří tvrdí, že jeho sláva bude mít jepičí život?

V historii informačních technologií společnost Apple již několikrát změnila způsob, jakým na IT nahlížíme – nejdříve uvedla počítačovou myš, čímž nezměnitelně ovlivnila způsob, jakým počítače používáme. Později uvedla ovládací zařízení kruhového tvaru jménem ClickWheel a zabudovala jej do svých multimediálních přehrávačů iPod. Ty nás naučily na hudbu a audio média obecně nahlížet ze zcela jiného úhlu. Nyní Apple opět změní způsob, jakým nahlížíme na další segment informačních technologií – mobilní komunikaci.

„Dnes uvádíme tři průlomová zařízení:“, uvedl na konferenci Macworld 2007 Steve Jobs, CEO společonsti Apple, “širokoúhlý iPod s dotykovým ovládáním, telekomunikační zařízení a zařízení pro mobilní komunikaci. Všechna tato zařízení jsou integrována v jednom jediném – říkáme mu iPhone.“.

 

iPhone je výsledkem několikaletého vývoje v oblasti mobilních zařízení a plní funkci GSM + EDGE mobilního telefonu, širokoúhlého iPodu s dotykovým ovládáním a může posloužit například i pro surfování na internetu, nebo pro vyhledávání lokací v mapách.

Design

Nejdříve ke vzhledu samotného iPhonu – podobně jako u dnešních PDA zabírá nejvíce místa 3,5 palcový displej. Pod displejem se nachází jediné ovládací tlačítko – Home. S jeho pomocí se můžete odkudkoli v mžiku oka přesunout zpět na hlavní menu iPhonu.

 

 

Na vršku zařízení se nachází to, čemu Apple říká Proximity Meter – zařízení, zajišťující, že pokud si při volání přiložíte iPhone k uchu, automaticky se deaktivuje displej (čímž se ušetří baterie) a Multi-Touch, čili dotykové ovládání, čímž se zamezí např. nechtěnému ukončení hovoru dotykem obličeje.

Na levém boku se dále nachází regulátor hlasitosti a na vršku uspávací tlačítko.

Technické specifikace

Největším trhákem co se softwaru na iPhonu týče je fakt, že na něm „běží“ OS X. To výrazně zjednodušuje synchronizaci s osobním počítačem a navíc systém nabízí dosti podobné a moderně vyhlížející rozhraní a funkce, na jaké jsou zvyklí uživatelé Mac OS X. Aplikace se sice budou moci doinstalovávat, ale jedině upravené a prostřednictvím iTunes Store. Pravděpodobně se tak časem dočkáme i softwaru jiných firem, ale pouze za přísného dozoru firmy Apple. O stovkách prográmků jaké jsou například u Windows Mobile rozhodně nemůže být řeč.

Celý iPhone se ovládá pomocí technologie Multi-Touch, kterou lze vzdáleně přirovnat k dotykovému ovládání PDA, ovšem s rozdílem v přesnosti snímání dotyků na obrazovce, které nejsou prováděny stylusem, ale nástrojem, kterým jsme všichni vybaveni – prsty. Multi-Touch nabízí možnost nastavit si různé pohybové zkratky - „Gestures“ - ve kterých může „účinkovat“ více prstů najednou. Jako příklad je vhodné uvést zvětšování fotografií – fotografii stačí chytit dvěma prsty ve středu a pak od sebe prsty roztáhnout.

 

 

Jak si můžete podle okolních obrázků všimnout, iPhone není vybaven hardwarovou klávesnicí. Tu obstarává samotný OS, respektive Multi-Touch. Vypadá podobně jako dnešní softwarové klávesnice na PDA, jak jsem se ale už zmínil, Multi-Touch nabízí špičkovou kvalitu snímání dotyků a velmi chytré rozpoznávání nechtěných dotyků.

Samotný displej je 3,5 palců velký a má rozlišení 480x160 px při 160-ti ppi. Jako velmi pěkná a efektní funkce se nám líbí překlápění orientace displeje. Pokud z nějakého důvodu (přehrávání filmu, prohlížení fotografií) potřebujete převrátit orientaci displeje o 90°, čili jej překlopit na šířku, stačí iPhone otočit, obraz se bez jakéhokoliv nastavování automaticky obrátí.

Srdcem přístroje je je ARM procesor, jehož výrobcem je Samsung. Co se diskového prostoru týče, budou iPhony vybaveny čipy o velikosti čtyř nebo osmi GB – to postačí pro uložení většího množství hudebních skladeb a dokonce i několika filmů, na druhou stranu je to méně, než nabízí dnešní iPody.

Nyní ke konektivitě – samotný iPhone je standardní GSM + EDGE telefon, navíc je vybaven WiFi (802.11 b/g) a Bluetooth 2.0. Celkem překvapuje absence podpory 3G sítí, které jsou v USA velmi rozšířené. Podle spekulací se s možností jejich přidání počítá do budoucna v závislosti na tlaku zákazníků.

Dodávané baterie by měly být dostatečné pro pětihodinový hovor, stejně dlouhé sledování videa nebo surfování na internetu, nebo pro 16-ti hodinový audio playback.

Boj o jméno

V souvislosti s iPhonem nelze nezmínit spor o jeho název. Tuto značku si totiž již dříve zaregistrovala společnost Cisco. Apple nejdříve prohlásil, že se předběžně s Ciscem dohodl, to ale odpovědělo podáním žaloby. Jak celá věc dopadne si budeme muset počkat, ale několik faktů mluví ve prospěch nyní uvedeného iPhonu. Cisco neuvedlo na trh produkt s příslušným názvem do šesti let od získání značky, značka byla získána pro odlišný typ zařízení a navíc se jedná o, do určité míry, obecný název.

Dostupnost a cena

Cena produktu zatím nebyla stanovena, všechno ale naznačuje, že by cena iPhonu mohla začínat na cca 500 USD, což je nějakých jedenáct tisíc Kč. Tato cena je ovšem vztažena k americkému trhu. iPhone by se měl prodávat i v České Republice s dostupností koncem tohoto roku. Cena u nás bude ovšem jistě mnohem vyšší než za oceánem.

 

 
 

Co nás oslovilo

 • automatické otáčení orientace obrazu
 • multi-Touch a přesné dotykové ovládání
 • integrovaný OS X
 • nové iPod funkce
 • rozlišení obrazu
 • hlasová schránka
 • konferenční hovory
 • je to Quad-band (MHz: 850, 900, 1800, 1900)

Co postrádáme, co nám vadí

 • menší kapacita a slabší baterie než u iPodu
 • napevno zabudovaný akumulátor
 • absence „Applovské“ bílé v designu
 • chybí infraport
 • prozatím nepodporuje 3G sítě
 • nemožnost zobrazení dokumentů ve formátech aplikací od Microsoftu

Závěrem

Podle toho, co bylo vidět na konferenci Macworld 2007, Apple opět uvádí na trh produkt, který, podobně jako iPod, změní to, z jakého úhlu se díváme na další segment informačních technologií. Tím segmentem je telekomunikace. I přes své nedostatky je iPhone rozhodně průlomovým v několika směrech a i zmiňované nedostatky mohou být do data uvedení přístroje na trh ještě odstraněny.