Sidebar

20
po, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Pro společnost Zoner byla pátá verze, úspěšného a známého programu pro správu fotografií, určitým přelomem. Nyní je tato verze dostupná všem uživatelům zdarma.

Málokdo si dnes vzpomene na nenápadnou čtvrtou verzi ze série grafických programů brněnské společnosti Zoner. Natož pak na verze starší. V té době totiž česká společnost udivovala doslova celý svět svou odlehčenou variantou na populární Corel Draw se jménem Zoner Callisto, nebo webovým editorem Zoner Context. To však neznamená, že by Zoner Media Explorer v té době neexistoval.

Nezájem a vzestup Media Exploreru

Produkt Zoner Media Explorer se krčil ve stínu známějších programů, jako bonusový program k zakoupené licenci. Byl přibalován právě k programu Context, později také k vlastnímu Callistu. Tento stav však trval jenom do roku 2002, kdy se Media Explorer představil jako samostatný produkt a postupem let se stal nejznámějším programem společnosti. Situace se otočila a dnes se v pozadí krčí Callisto.

Pátá verze Media Exploreru byla pro společnost malým převratem. V této situaci totiž vyměnila tahouna své nabídky. Kliparty přestaly jít na odbyt. Nástup digitálních fotoaparátů znamenal výraznou změnu nahlíženích řadových uživatelů domácích počítačů na grafické programy. Na této vlně se dodnes veze bývalý Media Explorer, dnes již přejmenovaný na Photo Studio.

Následující šestý Media Explorer byl posledním tohoto jména. Od sedmé verze se již produkty Zoneru pro správu a úpravu fotografií nazývaly Photo Studio. Číselná řada zůstala, i přes změnu jména, zachována. V polovině minulého roku vyšla již devátá verze, která je, stejně jako verze předchozí, plná novinek a vylepšení, oproti verzi předchozí.

Pátá verze zdarma

S nástupem nejmodernější, deváté, verze svého nejúspěšnějšího programu nadělil Zoner uživatelům první samostatný Media Explorer zdarma. Jedná se o pátou verzi a je dostupná zcela zdarma pro nekomerční využití. Jde sice o verzi Classic, která funkcemi zrovna neoplývá, ale přesto je to vstřícný krok vůči uživatelům, pro které je Media Explorer srdeční záležitostí. Výborně poslouží i těm, kterým většina bezplatných aplikací pro správu fotografií nemá co nabídnout.

 

Hlavní okno programu Zoner Media Explorer s náhledy jednotlivých fotografií

 

Bezplatný Media Explorer je samozřejmě bez funkcí, které z části přibyly až v následujících verzích, a z části se jednalo o součásti dražších verzí. To je nejvíce vidět u výbavy Editoru – součásti Media Exploreru pro úpravu fotografií. Chybí oblíbené nástroje pro odstraňování vad obrazu, jako je šum nebo chromatická vada (barevná aberace).

 

Detailní informace o souboru z EXIF informací

 

V bezplatné verzi 5 se nedočkáte ani oblíbených součástí moderních produktů Photo Studio, tedy tvorby panoramat a 3D fotografií. Tyto dvě funkce však nejsou ani v nejlevnější verzi Photo Studia 9. Pokud nepotřebujete přehršel nových funkcí této verze a nechcete platit za Professional verzi, je možno si programy pro vytváření panoramat a 3D fotografií dokoupit a používat je společně s bezplatným Media Explorerem 5.

 

Editor - program pro úpravu fotografií v Zoner Media Exploreru

 

Co je poměrně nepříjemné, je absence mnoha pokročilejších funkcí, se kterými pracuje stále větší množství uživatelů. Nejen, že si v Media Exploreru 5 Classic neupravíte histogram, úrovně, ani další detailnější nastavení, ale nefunguje dokonce ani ruční, natož automatická, úprava expozice, která v následujících verzích funguje tak skvěle.

 

Jedna z mála dostupných úprav ve verzi Classic

 

V bezplatné verzi vlastně pořádně funguje jenom několik málo věcí. U fotografií si můžete tak maximálně upravit úrovně barev, odstranit červené oči a narovnat horizont. Zbytečných efektů je naopak funkčních hodně. Další funkce, ač jsou přítomné v menu, odpovídají jenom hláškou o koupi Home nebo Professional verze.

 

Hláška, která se zobrazí při každém pokusu o aktivaci funkcí, které nejsou ve verzi Classic dostupné

 

Závěr

Celkově je pro mě tento dárek od společnosti Zoner trochu zklamáním. Placené verze sice nejsou nejlevnější, avšak jedná se o jedny z nejlepších aplikací svého druhu. Media Explorer 5 Classic je sice zadarmo, ale i tak nedisponuje mnoho funkcemi, které by překonaly jiné bezplatné programy. Z pohledu běžného uživatele by mě Media Explorer, jako reklama na novější a placené verze, asi nepřesvědčil.

Plusy

  • zadarmo

Mínusy

  • minimum funkcí, nic, co by jinde nebylo
  • některé funkce v menu vracejí hlášku o koupi placené verze

Odkaz na program