Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Kromě programu Tweak UI, který ve Windows zpřístupňuje jinak skrytá nastavení, je možné použít pro jejich změnu i dalších programů třetích stran. Jaké to jsou a co umí oproti Tweak UI navíc?

Fresh UI

Fresh UI je bezplatný program od tvůrce takových programů, jako je Fresh Diagnose nebo Fresh Download. Nabízí oproti Tweak UI řadu dalších detailních nastavení všech možných částí operačního systému. Těch nadstandardních nastavení je v programu Fresh UI opravdu hodně, ať už se jedná o skryté možnosti základních aplikací Windows, chování prostředí operačního systému, hardwaru, nebo rovnou vlastního jádra Windows.

 

Hlavní okno programu Fresh UI

 

Některá z nastavení fungují pouze pod určitými verzemi Windows. Program je totiž určen, vedle verze XP, i pro starší verze - až po verze z devadesátých let minulého století. O této skutečnosti program informuje v pravém sloupci přehledu funkcí pro jednotlivé položky.

 

Okno podrobnějšího nastavení v programu Fresh UI

 

Jednotlivá nastavení jsou zobrazována formou tabulky v pravé části okna programu s popisem nastavení, jejich nastavené hodnoty a informace o verzi operačního systému, pro které jsou určena. V levé části je pak menu s kategoriemi změn.

 

Uložení zálohy registrů v programu Fresh UI

 

Vedle velkého množství dodatečných nastavení obsahuje program i možnost zálohovat si nastavení registrů pod tlačítkem Save Windows Settings v menu File. To je rozhodně velmi rozumné udělat než změníte jakékoliv z těchto nastavení. Mnoho z nich může vážně poškodit operační systém a před jeho přeinstalováním vás může zachránit právě záloha registrů z doby, kdy ještě běžel dobře.

RegToy

 

Nastavení systémových vlastností v programu RegToy

 

Další zajímavá nastavení operačního systému zpřístupňuje i prográmek RegToy. Většina z nastavení tohoto programu vyžadují nové přihlášení do systému, nebo rovnou jeho restart. Program dále obsahuje několik nástrojů pro další správu operačního systému. Pod tlačítky Others – Utilities – RegToy's Utilities je jejich menu. Kromě podrobnějších variací na běžné součásti Windows (odinstalování aplikací, nastavení spouštění Windows, správce služeb atp.), je zde např. nástroj pro zálohování, obnovu a čištění registrů, odstraňování nepotřebných souborů nebo třeba automatickou změnu pozadí plochy.

 

Další nástroje pro správu počítače v programu RegToy

 

X-Setup Pro

X-Setup Pro je, stejně jako oba předchozí programy, bezplatným programem s možností nastavit další řadu věcí, které v programu Tweak UI od Microsoftu nenaleznete. Na rozdíl od předchozích programů se ale nezaměřuje pouze na samotné Windows. V programu si můžete změnit některá nastavení také pro programy, které nejsou běžnou součástí Windows.

 

Úvodní okno programu X-Setup Pro - volba prostředí (klasické nebo průvodce)

 

Program totiž funguje na bázi pluginů, které představují jednotlivé položky nastavení. K nim patří i nastavení programů jako jsou aplikace Mozilla a Adobe, Opera, Nero Burning Rom, Winzip atp. Podle informací, které program poskytuje formou vnitřních statistik používání, je těchto pluginů v současné verzi 1780, tedy přesně tolik různých nastavení.

 

Nabídka s jednotlivými vlastnostmi programu X-Setup Pro

 

Závěr

Alternativní programy k nástroji Tweak UI nabízejí řadu dalších podrobnějších nastavení, ke kterým se v běžném systému nejspíš nedostanete. Před každou takovou změnou je nutné zálohovat registry, jelikož tyto změny vážně ohrožují běh systému a můžou znamenat nutnost reinstalace operačního systému.

Předchozí díl miniseriálu

Odkazy na programy