Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Ve Windows neexistují nastavení, která by nebylo možné změnit. Jen nejsou, kvůli bezpečnosti a stabilitě systému, přístupná běžnému uživateli. Lze se k nim ale dostat pomocí několika velmi podobných programů.

Proč jsou tato nastavení schována? Je totiž nezbytně nutné, abyste věděli, co si v operačním systému nastavujete. Některá z nastavení, která jsou běžně skryta, totiž mohou běh systému ovlivnit natolik, že již příště nebude schopen řádně nastartovat, a vy tak budete muset podstoupit záchranné práce, nebo rovnou celý operační systém přeinstalovávat.

Tweak UI

První program pro úpravu skrytých nastavení, je produktem samotného Microsoftu. Jde vlastně o grafickou podobu vybraných registrových nastavení ve formě volitelné části Windows. Z bezpečnostních důvodů je tato aplikace sice volně ke stažení, ale uživatelům není nabízena ani v instalaci volitelných součástí z instalačního disku Windows.

Poprvé se tento malý prográmek objevil u Windows 95, jako součást Power Toys. U následujících Windows byl prográmek instalovatelný přímo z instalačního CD. To si Microsoft rozmyslel hned v druhé verzi Windows 98 (Second Edition) a od té doby se už na instalačním CD neobjevil. Vzhledem k neopatrnosti některých uživatelů je to zcela správný krok.

Co prográmek umí? Výčet jeho funkcí by byl vyčerpávající, a tak se zaměřím pouze na ty nejzajímavější:

 • Barvy názvů souborů (Explorer – Colors) – Nelíbí se vám modrá u komprimovaných souborů? Není problém ji změnit na jakoukoliv jinou.
Nastavení jiných barev u názvů souborů, než těch běžných
 • Náhledy obrázků (Explorer – Thumbnails) – Tweak UI umožňuje měnit jejich velikost a kvalitu komprese.
 • Nejčastěji spouštěné programy (Taskbar and Start Menu – Start Menu) – Nastavte si, které programy se mají v této části nabídky Start zobrazovat. Na výběr máte všechny řádně nainstalované aplikace.

 • Zobrazování systémových ikon na ploše (Desktop) – Tento Počítač, Koš, Místa v síti, Dokumenty nebo Internet Explorer na ploše? Nebo rovnou všechny najednou?

Nastavte si, jaké systémové ikony mají být na ploše
 • Jednotky v Tomto Počítači (My Computer – Drives) – Když chcete schovat některé jednotky. Typicky simulované pomocí Alcohol 120% nebo Daemon Tools.

Nastavte si, které jednotky nemají být v Tomto Počítači vidět
 • Speciální složky (My Computer – Special Folders) – Změní umístění speciálních složek, které si Windows vytváří, a na které často odkazuje (Hudba, Obrázky).
 • Automatické přehrávání (My Computer – AutoPlay) – Určete co, kde, a za jakých podmínek se má automaticky spouštět.
Nastavení automatického přehrávání v Tweak UI
 • Obsah Ovládacích panelů (Control Panel) – Jednoduše vyházejte to, co do ovládacích panelů nepatří.
Zbavte se nevyžádaného obsahu Ovládacích panelů
 • Nabídka Nový (Templates) – V této nabídce, schované pod pravým tlačítkem myši, se nachází mnoho typů souborů, které zřejmě nikdy nepoužijete. Kdo kdy používal např. Aktovku?
Nastavte si, jaké položky má mít menu Nový
 • Vyhledávání v Internet Exploreru (Internet Explorer – Search) – Dnes již starý, stále však používaný, Internet Explorer může vyhledávat stejně, jako to umí Firefox nebo Opera (řetězec „g vyhledávané spojení“). Tedy pouhým zadáním zkratky vyhledávače a vyhledávaného výrazu, oddělených mezerou, do políčka adresy. Vyhledávače se přidávají právě pod touto volbou Tweak UI.
Naučte Internet Explorer vyhledávat tak, jak to umí moderní prohlížeče

Závěr

Jak si jistě mnozí všimli, záměrně v krátkém seznamu funkcí neuvádím nastavení, která jsou jednak běžně dostupná v aplikacích, jako je třeba nastavení prohlížeče zdroje v Internet Exploreru, a také nastavení, která nejsou běžným uživatelům určena. Mnoho nastavení totiž může neblaze ovlivnit chování operačního systému a způsobit tak škodu. Kromě těch je Tweak UI plný dalších malých detailů, které někoho můžou na Windows XP štvát.

Příště si představíme alternativy od jiných výrobců. Těšit se můžete konkrétně na Fresh UI, RegToy a X-Setup Pro.

Odkaz na program