Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Pokročilý uživatel, který rozumí svému operačnímu systému a stará se o jeho stav, nepotřebuje k udržení čistých Windows žádný antivirus.

Antivirus? Zbytečnost!

Antivirový software, zejména pak jeho rezidentní štít, zbytečně a nadměrně zatěžuje počítač už jenom svým během. Neustálé prohlížení otevíraných souborů zabere mnoho výpočetního výkonu, který by se dal využít pro užitečnější aplikace. Navíc takový antivirový software nebývá, až na světlé výjimky, nijak levný a antivirové společnosti si nechávají platit nemalé částky za jeho aktualizace.

Antivirus je ovšem jenom zbytečnou součástí programové výbavy a s trochou znalostí a dalšího sebevzdělávání je velmi snadno nahraditelný. Stačí jenom znát co a kde má v počítači běžet a tento stav důsledně kontrolovat. Dále je pak potřeba mít přehled nad tím, co si v počítači spouštíte. Neznámé spouštěcí soubory jsou totiž rizikové a mohou obsahovat virovou nákazu. Také soubory, posílané emailem, a to i od známých a přátel, mohou takovou nákazu obsahovat. Je proto nutné dodržovat určitá pravidla nakládání s neznámými soubory.

Ochrana proti příchozím virům

Především je dobré nepoužívat emailového klienta, který přijaté soubory otevírá automaticky, nebo tuto funkci vypnout. Dobrou alternativou k programu Outlook je emailový klient Mozilla Thunderbird. Ani u něj však neplatí, že jste v naprostém bezpečí. Přijaté soubory totiž můžete otevřít sami a tak vlastně nákaze napomoci k šíření.

 

Úvodní stránka služby Virustotal pro online antivirovou kontrolu souborů


Pokud si opravdu nejste jisti, že jsou příchozí soubory bezpečné, není problém si je zkontrolovat online. Například taková služba Virustotal je k tomu přímo určena. Soubor jednoduše pošlete ke kontrole pomocí formuláře na hlavní stránce a na serveru podroben kontrole hned několika antiviry. Po kontrole pomocí této služby máte téměř jistotu, že je soubor bez jakékoliv známky nákazy, jelikož na serveru Virustotal běží většina nejpoužívanějších antivirů, např. Nod32, BitDefender nebo Kaspersky Antivirus.

Alternativou k ručnímu kontrolování příchozích souborů je kontrola přímo na poštovním serveru. Ta probíhá automaticky na mnoha běžných emailových službách. Při vybírání pošty na webovém rozhraní emailové služby máte také jistotu, že soubor omylem nespustíte. Antivirovou kontrolu na poštovním serveru můžete mít také jako součást hostování internetových stránek. Tak téměř odpadá nutnost kontrolovat příchozí soubory.

Důležitý je vlastní rozum

Při stahování a otevírání souborů z internetu je nutné používat vlastní rozum. U stahovaných instalačních souborů je dobré sledovat, zdali neobsahuj nějaké další programy, jejichž instalace může být nebezpečná. Dobré je vyhnout se pornografickým stránkám a nestahovat žádné soubory z různých warez serverů, kde je riziko nákazy obrovské. Programy je dobré stahovat buďto z oficiálních stránek, nebo z velkých stahovacích serverů, jako je třeba Stahuj.cz.

Kontrola nad běžícími procesy

 

http://www.gamee.cz/g2/magazin/419/processlibrarycom.jpg

 

HijackThis je programem pro jednorázovou kontrolu běžících procesů, který odhalí i skryté procesy. Zde již nastupují vědomosti a je dobré si zjistit, co který proces dělá. Asi nejjednodušší způsob takového zjišťování, je zadání názvu procesu do internetového vyhledávače. Ve výsledcích se pravděpodobně objeví mnoho stránek, jako je například ProcessLibrary.com, kde je činnost příslušného procesu vysvětlena. Nebezpečné a nepodstatné procesy je dobré zakázat. Obsah výsledku vyhledávání je zcela individuální a záleží na nainstalovaných programech.

 

Úvodní okno programu HijackThis

 

Odstranit procesy ze spouštění můžete rovnou z okna výsledků prohledávání v HijackThis. Stačí zaškrtnout jednotlivé hodnoty a stisknutí tlačítka „Fix checked“. Informace o vlastnosti jednotlivých hodnot ve výsledcích můžete získat tlačítkem „Info on selected item“.

 

Výsledek kontroly programem HijackThis

 

Než odstraníte antivirus

Než odstraníte antivirus, je dobré si počítač nechat proskenovat na maximální bezpečnostní úroveň. I když tento krok bude trvat dlouho, budete mít jistotu, že jdete do vlastnoruční ochrany systému s čistým štítem. Další zásahy systému už by měly být čistě ve vašich rukách a měli byste vědět, co se může spuštěním nebo instalací nějakého programu stát.

Závěr

Vlastnoruční ochrana systému je určena pokročilejším uživatelům, kteří vědí, co jejich spuštěné procesy dělají a k jakému programu patří. Odměnou za takovou ochranu je rychlejší počítač, který již nadále nemusí prohlížet jednotlivé soubory. Podstatnou částí ochrany počítače je firewall, např. Kerio Personal Firewall 4. Bez toho se neobejdete ani s nejlepším antivirem.

Odkazy na služby

  • Virustotal - on-line kontrola souboru hned několika antiviry
  • ProcessLibrary.com - databáze informací o procesech běžících ve Windows

Odkaz na program