Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Potřebujete si nahrát soubory na FTP server nebo je z něj naopak stáhnout? Vyzkoušejte FileZillu - FTP klienta, který je zdarma a kvalitní.

O co se jedná?

V dnešním článku se budeme věnovat programu FileZilla. FileZilla je velice nadějný FTP klient, který k nám nyní přichází ve třetí verzi (tento článek jsem psal na základě verze 3.0.0-beta4). Jedná se o program šířený na základě licence GNU GPL, což je více než příjemné.

 

Hlavní okno FileZilly

 

Pro úplnost jen doplňuji, že existuje i aplikace FileZilla Server. Jak již název napovídá, jedná se o software, který vám jednoduše umožní vybudovat FTP server například z vašeho počítače. K tomu se dostaneme ale až někdy příště.

Získání programu

Instalační soubor programu se dá samozřejmě získat na internetu, například na serveru Stahuj.cz.  Instalace programu je rychlá, jednoduchá, a po jejím dokončení zabere program přibližně 10 MB místa na vašem HDD. To je v dnešní době skutečně zanedbatelná hodnota. Program je schopen i kontrolovat, zda je k dispozici novější verze, a pokud ano, lze provést automaticky její stažení a instalaci. Není tedy nutné starou verzi odinstalovávat, program provede povýšení aplikace na novou verzi sám, pokud si to uživatel přeje.

Na domovské stránce projektu naleznou uživatelé nejen informace o programu a jeho autorech, ale také fórum, které se věnuje jak klientské, tak serverové verzi programu, jejich vývoji a souvisejícím otázkám.

Podpora programu

Všeobecně lze říci, že FileZilla má širokou podporu nejen ze strany tvůrců. Na domovské stránce programu se nachází diskuzní fórum, dále je k dispozici například IRC kanál i dokumentace k programu. Komunita kolem programu je celkem rozsáhlá, o čemž svědčí i projektová stránka Wiki, na kterou se jednoduše dostaneme ze stránek FileZilly.

Použití programu

FileZilla se hodí každému, kdo potřebuje mít jednoduchý a rychlý přístup přes FTP ke své webové prezentaci. To zvládá FileZilla téměř jedním kliknutím. Výhodou programu je jeho velice jednoduché použití, navíc komunikuje s uživatelem v českém jazyce.

 

Nastavení programu

 

Uživatelské prostředí programu je příjemné, základní okno programu nabídne uživateli panel pro rychlé přihlášení k FTP, stromovou strukturu lokální i vzdálené složky (té, ke které se připojíte) a rovněž výpis souborů. Dále je zde logovací okno, kde můžete sledovat průběh komunikace přes FTP, a rovněž se zobrazuje i fronta přenosů, která bude zpracována. Vše je přehledně uspořádáno, uživatel se zde jistě neztratí.

Po připojení ke zvolenému umístění se do okna vzdálené složky načte uživatelem přednastavená složka (pokud ji nezvolil, tak implicitní složka). Uživatel má samozřejmě možnost nahrávat na server nové soubory či celé adresáře, nebo naopak ze serveru soubory stahovat k sobě. Může také využít možnosti nejprve sestavit frontu a teprve později ji spustit, čímž se provedou vybrané úkoly.

 

Přenos dat

 

K dalším výhodám programu patří i kvalitní podpora šifrování, například SFTP přes SSH nebo FTP přes SSL/TLS. Na škodu není ani podpora přenášení souborů větších než 4 GB nebo možnost navazování přenosu. Může se například stát, že přenášíte větší soubor a najednou se spojení z nějakého důvodu přeruší. Není tedy nutné celý soubor nahrávat znovu, lze navázat na minulý transfer a bez problémů pokračovat dál. Podpora proxy je ve FileZille již samozřejmostí.

Další možnosti programu

Samozřejmě není program koncipován tak, aby se uživatel po každém spuštění musel přihlašovat znovu zadáním hostitele, uživatelského jména a hesla. Myslím, že nemálo z nás používá i více umístění než jedno (například máme více webových stránek atd.). Pro tento účel zde slouží přehledný správce míst, ve kterém se dají přehledně nakonfigurovat servery, ke kterým se přihlašujeme.

 

Správce míst

 

Správce míst však nezůstává pouze u jednoduché konfigurace umístění s uživatelským jménem a heslem, ale zachází ještě dál. U každého umístění je možné vybrat si typ serveru (Unix, Dos atd.), nastavit výchozí lokální i vzdálenou složku, která se otevře při přihlášení k danému umístění a dokonce lze nastavit i posun časové zóny serveru. Dále je zde možné ke každému umístění přiřadit režim přenosu (aktivní, pasivní) či omezit počet souběžných spojení. Vhod přijde i možnost zvolit si znakovou sadu, přičemž program nabízí i automatickou detekci, která použije UTF-8, pokud jej server podporuje.

Mezi další pozitiva programu patří i uchovávání historie míst, kam se uživatel přihlašoval.

Shrnutí

Závěrem mi nezbývá, než hodnotit program velice kladně. Předčil veškerá má očekávání a splnil všechna má přání. Velkým plusem je, že program je zcela zdarma. Ačkoliv jsem recenzi psal na základě poslední vydané betaverze, při jejím zkoušení jsem neměl jediný problém se stabilitou programu ani FTP spojením. Program nelze než doporučit všem, kteří potřebují používat FTP přenosy.

Domovská stránka projektu

Odkaz na stažení programu