Sidebar

17
po, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Programujete a stále hledáte editor, který by vám vyhovoval? Zkuste Intype, který nabízí zajímavé funkce, na poli těchto editorů ne zcela běžné. Více informací v následujícím článku.

Úvodem

Program Intype v současné době vyvíjí skupina lidí z Čech a Slovenska. Jedná se o editor určený pro psaní kódu, který uživatelům nabízí intuitivní způsob jeho psaní. Program je jednoduchý, rychlý a dokáže usnadnit práci. Volně dostupná verze je zatím v testovací bázi.

Co program nabízí

Program po prvním spuštění působí velice skromně. Okno není obklopeno haldy tlačítek, namísto toho mu stačí jedna nabídka a řádek ve spodní části.

Intype - okno programu

Celý princip spočívá v tom, že Intype udělá většinu práce za vás. Nejprve stačí vybrat technologii, ve které budete pracovat, kódování a můžete se směle pustit do psaní.

Program v sobě skrývá základní části jednotlivých technologií, s kterými dokáže pracovat. A to tím způsobem, že stačí napsat slovy zástupný tag a stisknutím tabulátoru z něj udělat plnohodnotnou část kódu, například když napíšeme doctype, po stisknutí tabulátoru program automaticky nabídne definice stránky v závislosti na vybraném jazyku, v našem případě XHTML.

Usnadnění práce

Při napsání dalšího tagu, který následuje – html, program automaticky vloží tento párový tag po stisknutí tabulátoru. Dokud je tato část aktivní, lze dalším stisknutím přecházet mezi doplnitelnými informacemi, které v sobě část skrývá. Editor si poradí i s odsazením jednotlivých tagů tak, aby si výsledný kód zachoval dobrou strukturu.

Jednotlivé části kódu lze vkládat i prostřednictvím nabídky Bundles a vybráním daného jazyka. Například kaskádové styly jsou rozděleny do kategorií. To může posloužit i jako menší přehled vlastností CSS.

Program v praxi


Závěrem

Program zaujme svoji jednoduchostí, rychlostí, ale zároveň funkcemi, které nabízí, ačkoli je to hlavně intuitivní psaní kódu. V jednoduchosti je krása.

Velkou škodou je, že finální verze již nebude poskytována zdarma, a tak bude nutné si za tento mocný nástroj připlatit. Cena ale nebude příliš vysoká, podle dostupných informací by neměla přesáhnout tisíc korun. Zároveň je Intype poskytován pouze pro Windows. Zatím je program pouze v angličtině, další jazykové verze jsou také v plánu.

U nás je možným konkurentem editor PSPad, který obsahuje více funkcí a navíc je poskytován zdarma. Poté už záleží na uživateli, zda se rozhodne pro editor s více funkcemi a cenovkou zdarma, nebo si připlatí za rychlý editor, který navíc většinu práce odvede za něj …

Odkaz ke stažení