Sidebar

18
po, lis

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Vlastníte mobilní telefon značky Sony Ericsson, potřebujete kvalitní software pro jeho správu přes PC a rádi byste, aby byl zdarma? Vyzkoušejte FMA, stojí to za to.

Co je FMA?

FMA neboli Float’s Mobile Agent je program, který umožní uživateli pohodlné spojení svého mobilního telefonu s počítačem a plnou kontrolu nad ním. Nicméně má to jeden háček – FMA není pro všechny mobilní telefony, ale pouze pro mobily značky Sony Ericsson. Tvůrci programu mají už nějaký ten pátek v plánu rozšířit aplikaci i o podporu telefonů jiných značek, zatím se tak ale nestalo. Nicméně pokud potřebujete program pro kvalitní kontrolu obsahu svého mobilního telefonu přes počítač a vlastníte mobil značky Sony Ericsson, neváhejte a FMA určitě vyzkoušejte. Stojí to za to. Program je šířen pod licencí GNU GPL.

Stažení a instalace programu

Není nic jednoduššího, než si ze Stahuj.cz  stáhnout instalační balíček FMA do svého počítače. K dispozici je i česká lokalizace, kterou je nutno stáhnout samostatně a obsah zipu pak rozbalit do složky locale u nainstalovaného FMA. Testoval jsem poslední beta verzi, ale pro méně zkušené uživatele doporučuji zůstat u poslední stabilní verze a tou je FMA 2.0.

Po stažení programu následuje jednoduchá instalace, kterou zvládne opravdu každý. Instalační program FMA dá uživateli na výběr mezi třemi typy instalace – plnou, kompaktní nebo vlastní. Pro účely recenze jsem zvolil plnou instalaci, která zabere na disku necelých 15 MB místa. Instalátor je samozřejmě schopen vytvořit zástupce programu na ploše a v panelu snadného spuštění i v nabídce start. Spolu s instalací programu je možné nainstalovat ještě několik dalších propriet, například MS Script Control a další (pro některé součásti je třeba připojení k internetu, protože se instalují z webu). Po ukončení instalace je z instalátoru možné program rovnou spustit.

První spuštění

Po spuštění programu čeká uživatele přehledně uspořádané hlavní okno aplikace. Vlevo je umístěn panel Phone Exploreru, kde je ve stromové struktuře uspořádán obsah mobilního telefonu, který se aktualizuje po připojení přístroje. Spodní část obrazovky zabírají údaje o stavu baterie a telefonu a další soukromé údaje. Největší část okna zabírá seznam přijatých a zmeškaných hovorů a přijatých a odeslaných SMS zpráv.

Program obsahuje i lištu s ikonami, které umožňují rychlý přístup k důležitým funkcím.

Aplikace se dá minimalizovat do ikony vpravo na hlavním panelu, kde jsou potom při kliknutí pravým tlačítkem dostupné některé synchronizační funkce, nebo psaní SMS.

Hlavní okno FMA s  nainstalovanou češtinou od OK Shopu


Připojení telefonu

Po instalaci programu nezbývá, než připojit svého mobilního miláčka k počítači. Dobře k tomu poslouží buď datový kabel (USB nebo sériový), infraport, nebo bluetooth. Testovali jsem připojení telefonu přes sériový datový kabel (Sony Ericsson T310), přes bluetooth (Sony Ericsson K700i) i přes USB kabel (Sony Ericsson D750).

Před připojením mobilního telefonu je potřeba v menu Tools / Options, položka Connectivity, nastavit, jakým způsobem se bude mobil připojovat. Pro datový kabel je zde pole „Serial/Virtual port“, kde stačí nastavit na jakém portu bude mobil připojen (například COM4) a rychlost. Pokud připojujeme telefon přes bluetooth, je zde volba Native bluetooth, která ovšem vyžaduje mít Windows XP s alespoň SP1. Na rovinu se přiznám, že pomocí této volby se mi bluetoothem telefon s PC spojit nepodařilo. Bluetoothu jsem nakonec přiřadil virtuální COM port a použil volbu Serial/Virtual port. Potom už to šlo bez problémů.

Nastavení programuPo tomto nastavení stačí jen připojit mobil k PC a stisknout ikonu Connect v FMA. Pokud jsme vše nastavili správně, telefon se připojí a jeho obsah se načte do programu. Míra načteného obsahu závisí na modelu telefonu. U T310 se například nenačtou obrázky, které jsou v telefonu uloženy, u K700i se načetlo vše.

Pro připojení lze použít i průvodce, který prohledá dostupná zařízení a nabídne k připojení ta, která nalezne.

Užijme si kvalitních funkcí

Jakmile úspěšně spojíme mobilní telefon s počítačem, otevře se nám široká škála možností, jak spravovat obsah svého telefonu. FMA však neslouží pouze pro spravování obsahu, umí toho mnohem více.

Mezi standardní správcovské funkce patří načtení obsahu složek jako jsou SMS zprávy, zmeškané, přijaté a volané hovory, nastavení profilů, obsah kalendáře, kontakty uložené v telefonu a na SIM, případně i soubory jako obrázky, vyzváněcí melodie atd. Veškerý obsah můžete z telefonu stahovat do počítače, nebo naopak nahrávat z počítače do paměti telefonu. Kontakty lze do seznamu i přidávat, mazat a provádět s nimi vše co uživatelův mobilní telefon umožňuje.

K dalším zajímavým funkcím patří možnost psaní i přijímání SMS přímo na počítači, pokud je telefon připojený. Ke psaní SMS se dostaneme jednoduše přes ikonu z hlavního okna programu, nebo, pokud je program minimalizovaný do tray ikony, z kontextového menu na pravém tlačítku myši. Samozřejmostí je výběr kontaktů z adresáře telefonu. Pokud nám SMS přijde v době, kdy je telefon připojen k PC, zobrazí se na monitoru a její příchod je zvukově oznámen. Se zprávami lze rovněž uskutečňovat nejrůznější operace – přeposílat, odpovídat na ně, spustit chat apod.

SMS oknoStejná situace je s hovory. Přes počítač je prostřednictvím připojeného mobilního telefonu možné telefonovat (samozřejmě za použití reproduktorů a mikrofonu nebo náhlavní soupravy). Lze uskutečňovat jak odchozí hovory, tak samozřejmě příchozí. FMA obsahuje i minutový připomínač pro kontrolu délky hovoru.

Prostřednictvím programu lze telefon ovládat i dalšími prostředky, lze například zamykat a odemykat klávesnici. Je zde ale i možnost ovládat naopak počítač mobilním telefonem. Na displayi mobilu se po úspěšném připojení objeví namísto názvu operátora „FMA loaded“ a zpřístupní se nové menu, které obsahuje různé funkce. Za všechny uvedu příklad – lze spustit Winamp (nebo přednastavenou aplikaci) a ten prostřednictvím mobilu ovládat. Lze spouštět mediální soubory v počítači, ovládat playlisty, ovládat hlasitost atd. Mobil v tuto chvíli v podstatě plní funkci dálkového ovládání.

FMA nabízí uživateli i synchronizaci údajů – obsahu kalendáře, kontaktů, hodin a poznámek s počítačem (s aplikací Microsoft Outlook).

Na závěr hodnocení

FMA je pro mě králem mezi aplikacemi pro správu mobilního telefonu, byť prozatím komunikuje pouze se Sony Ericssony. Program je zadarmo, což je velkou výhodou a zaslouží si to nejlepší hodnocení. Každý, kdo má Sony Ericsson a ještě nenašel vhodný program pro výše popsané funkce, ať vyzkouší FMA. Dovolím si tvrdit, že už u něj zůstane.

Odkaz na stažení