Sidebar

21
út, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Foxit PDF Reader představuje alternativní prohlížeč PDF dokumentů, který se snaží konkurovat Adobe Readeru. Pojďme se společně podívat, zda se mu to daří, nebo ne.

Úvodní zklamání?

Foxit Reader je prohlížeč PDF dokumentů. Alternativa k Adobe Readeru, dalo by se říct. Prohlížeč od Adobe je již dnes dostupný ve verzi 8.0, proto se v této recenzi nevyhnu srovnání Foxit Readeru 2.0 se zmíněným Adobe Readerem. Výrobce programu prezentuje produkt jako freeware pro nekomerční použití, což je příjemné. Pro komerční účely se dá produkt zakoupit za cenu kolem 1000,- Kč, což je podle mého názoru dost vysoká cena, vzhledem k tomu, že například Acrobat Reader nestojí nic.

Stáhl jsem si instalační balíček programu z internetu a nainstaloval Foxit Reader. Instalace je jednoduchá a rychlá. Dá uživateli na výběr, zda chce program instalovat pro všechny uživatele, dovede umístit ikonu na plochu, do nabídky start i na panel rychlého spuštění a samozřejmě je zde i možnost volby umístění programu.

Instalační oknoPo instalaci jsem program ihned spustil a byl jsem upozorněn, že Foxit Reader není můj výchozí PDF prohlížeč. Odmítl jsem nastavení na pozici výchozího prohlížeče a pokračoval dál. Čekalo mne ovšem první zklamání. Ikony, nacházející se v horní části obrazovky, jako by z oka vypadly ikonám některé z nižších verzí Acrobat Readeru. Tady si výrobce programu rozhodně moc práce nedal. Zabrousil jsem do nabídky help, kde mne mile překvapila možnost kontroly aktualizací. Zaktualizoval jsem tedy svůj Foxit Reader na nejnovější verzi, ale i zde musím podotknout, že dialogové okno pro stažení aktualizací je zcela stejné jako v Acrobat Readeru verze 7.

Abych ovšem jen nehanil, je důležité upozornit také na to, že Foxit Reader po instalaci zabere necelé 4 MB prostoru, zatímco Adobe Reader 8 si řekne o cca 65 MB místa.

V nabídce jazyků jsem zvolil češtinu, ale program mě upozornil, že jazykový balíček nemám nainstalovaný. Potvrdil jsem tedy volbu stažení balíčku z internetu a jeho následnou instalaci, ovšem stažení se nepodařilo provést. Důvodem byla zřejmě nedostupnost serveru.

Podívejme se na funkce

Nebyl jsem tedy ze začátku z programu příliš nadšen, ale neodradilo mě to od detailnějšího prozkoumání funkcí programu. Otevřel jsem si první PDF, které jsem v počítači našel, aby se mi zaktivovaly všechny ikony (pokud není otevřen dokument, logicky jsou funkce nedostupné).
Lišta ikon obsahuje standardní funkce, na které jsem zvyklý z Adobe Readeru.

Mezi ikonami najdeme volbu pro otevření a tisk souboru, navigační šipky pro pohyb v dokumentu, nástroje pro otočení dokumentu, lupu, vyhledávání, funkci pro zachycení obrazu a další.

Funkce pro zachycení obrazu je zajímavá tím, že umožní tažením kurzoru vybrat obdélníkovou oblast, která je poté zkopírována do schránky. Zaujal mne zde i panel „Drawing Markup Tools“, který obsahuje nástroje po kreslení a zaznamenávání poznámek do dokumentu. Posléze jsem ovšem zjistil, že tyto nástroje nejsou ve free verzi programu k dispozici zcela funkční, ale jsou obsaženy v placeném Foxit Reader Pro Packu. Ve free verzi jsou celkem nepoužitelné, protože po uložení kopie dokumentu zmizí. Funkcí, které ve free verzi nejsou dostupné je více.

Foxit Reader


Stavový pruh při dolním okraji programu obsahuje pole pro přímé zadání čísla stránky, navigační šipky, stejně tak i procentuální vyjádření zoomu a ikony pro volbu rozložení stránek v prohlíženém dokumentu (za sebou, vedle sebe atd.). Rovněž stavový pruh vypadá přesně stejně jako v Adobe Readeru 7.

Nástroje a funkce jsou obsaženy i v nabídkách, ale v podstatě zde nenajdeme nic dalšího, co bychom neměli na panelu s ikonami nebo ve stavovém pruhu. Jediné, co je zde navíc, je volba jazyka.

Samozřejmostí je i dostupný panel bookmarků, neboli záložek, který výrazně pomůže při orientaci v rozsáhlých dokumentech.

Závěrečný dojem

Při práci s programem jsem při otevírání dokumentů neměl žádný problém. Rychlost programu byla perfektní i při otevírání rozsáhlejších dokumentů. Foxit Reader mě zklamal kopírováním vzhledu Adobe Readeru, o kterém jsem se zmínil výše. Kladně hodnotím velikost programu po instalaci.

Program mne nikterak neoslovil a nepřesvědčil mne, abych u jeho používání zůstal. Namísto něj doporučím raději Adobe Reader 8, který je zcela zdarma a svou práci dle mého názoru zastává mnohem lépe.

Odkaz na stažení zmiňovaných programů