Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Vyplňování webových formulářů může být otravné. Zvláště, když se formuláře ptají pořád na to samé. Zautomatizujte tuto činnost inteligentním správcem hesel a osobních údajů RoboForm.

Jméno, příjmení, adresa, stát, město, uživatelské jméno, heslo – to všechno jsou údaje, na které se vás denně ptají různé formuláře, které mají na starosti sbírání dat, registrace nebo přihlašování do různých systémů. Kdejaké stránky dnes vyžadují registraci a tato data se opakují stále dokola. Dnes a denně vyplňujete něco, co už jste zadávali stokrát předtím. Jak z toho ven? Pořiďte si program, který si tyto informace zapamatuje za vás.

 

Hlavní ovládací menu programu po kliknutí pravým tlačítkem myši na ikonku v systémové liště


RoboForm je správcem osobních a přihlašovacích údajů, které je umí, díky integraci do webového prohlížeče, automaticky vyplňovat do formulářových polí. Nezáleží na tom, zdali se jedná o pole registračního formuláře, nebo o přihlašovací formulář. RoboForm si pamatuje přesné znění obvyklých polí a snaží se dosadit správně i neznámá pole.

 

Detailní nastavení osobních informací v programu RoboForm

 

Ne nadarmo začínal dříve název tohoto programu na AI, tedy zkratkou pro umělou inteligenci (Artificial intelligence). Autoři programu tvrdí, že program takovou funkcí disponuje. Ve skutečnosti se však jedná zčásti o snadné pamatování si popisků formulářových polí, které jsou předepsány ve standardech (X)HTML, a jejich cizojazyčných variant, a zčásti o algoritmus, který odhaluje obvyklou pozici různých prvků formuláře. Například, že často bývá jméno a příjmení na začátku registračního formuláře a podobně.

Funkce

Funkcí programu opravdu není málo. Spojuje v sobě funkce různých typů programů, jako je vytváření a správa bezpečných hesel, automatické vyplňování formulářů osobními údaji, šifrování těchto údajů a záznam poznámek. Program tak vytváří celistvý balík nástrojů, který zastoupí i několik placených programů. Všechny tyto funkce jsou dostupné z menu, které skrývá ikonka v systémové liště.

 

RoboForm může fungovat i jako bezpečný poznámkový blok

 

Integrace do prohlížečů

Bez integrace do webového prohlížeče by byl funkce RoboFormu naprosto bezcenné. Program si při instalaci přidává nová tlačítka a lištu do Internet Exploreru a jeho odvozenin. Lištu, ve formě rozšíření, je také možné přidat do prohlížeče Firefox. Integrovaný RoboForm poskytuje veškerou svojí funkčnost právě skrz tyto lišty a tlačítka.

 

RoboForm instaluje vlastní lištu do prohlížeče Internet Explorer

 

Kliknutím pravým tlačítkem a klikem na „Uložit formuláře“ u vyplněného formuláře můžete příslušné údaje uložit do programu, a ten si je bude pamatovat do příští návštěvy stejné stránky. Vyplnit formulář můžete následně ze stejného menu tlačítkem „Vyplnit formulář“ a výběrem příslušného profilu. Snadnější už ani ovládání takového programu nemůže být.

 

RoboForm instaluje vlastní lištu do prohlížeče Firefox

 

Přenosný RoboForm

Program RoboForm má i svou přenosnou variantu, určenou pro použití na USB klíčenkách. Svá hesla a osobní údaje s možností vyplňování tak můžete mít stále při sobě a použít je i na jiných počítačích, které disponují operačním systémem Windows.

RoboForm podporuje i nový formát USB klíčenek U3, který je určen pro snadnější přenášení běžných aplikací. Program se integruje do všech podporovaných prohlížečů na U3 disku a na hostitelském počítači.

Omezení programu

Program RoboForm je omezen třicetidenní zkušební lhůtou, po dobu které můžete program využívat téměř bez omezení. Po uplynutí této lhůty sice nemusíte program ihned odinstalovávat, ale jeho funkce jsou výrazně omezeny. Program si bude pamatovat jenom 10 formulářů s heslem a 10 formulářů si osobními informacemi.

Další omezení, které může vadit zejména uživatelům využívajícím více počítačů s alternativními operačními systémy, je dostupnost pouze Windows verze. Pokročilý uživatel možná spustí program i na Linuxu, ale i tak to není řešení takového problému.

Alternativy?

Ač se jedná o program velmi komplexní, který zastoupí i několik jednotlivých programů, existují k jeho funkcím jednoduché a použitelné alternativy.

Správci hesel

Existuje celá řada správců přihlašovacích údajů, kde můžete mít uložena rozdílná hesla, která jsou přístupná jedním heslem hlavním. Tuto funkci umí jak RoboForm ve formě vyplňování přihlašovacích polí, tak i většina internetových prohlížečů. Jedině v RoboFormu a ve správcích hesel jsou však vaše hesla opravdu v bezpečí. Přihlašovací údaje z prohlížeče jsou snadno dešifrovatelné a zneužitelné.

 

Přihlašovací údaje je možné ukládat i jinak, než v RoboFormu

 

Opera

Také prohlížeč Opera si pamatuje přihlašovací údaje pro jednotlivé stránky. Navíc si ale můžete naprogramovat osobní informace, které se zobrazují klikem pravého tlačítka myši na formulářové pole. Ta pak můžete zadávat neuvěřitelně rychle a operativně. Nastavitelných údajů sice není mnoho, ale postačí pro většinu webových formulářů.

 

Prohlížeč Opera umí také nabízet osobní informace pro vložení do formulářů

¨

Závěr

RoboForm je velmi komplexní řešení pro ukládání a rychlé používání osobních a přihlašovacích údajů. Výrazně usnadní práci, zejména při častém používání různých webových formulářů. Existují sice částečná alternativní řešení, avšak žádný podobný program, který by svůj úkol pojal s takovou důkladností.

Plusy

  • snadné používání, lišty v prohlížečích
  • ochrana profilu heslem
  • šifrování

Mínusy

  • není jistota, že nedopadne jako Gator, později eWallet, který sbíral osobní data pro reklamní společnost

Odkaz na program