Sidebar

20
po, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Máte málo paměti a chcete obyčejný prohlížeč, který si jí nezabere celou pro sebe? Prohlížeč obrázků ForceVision má malé nároky a zcela nenáročné ovládání.

Segmentu malých a nenáročných prohlížečů fotografií, které nahrazují neohrabanou aplikaci, integrovanou v operačním systému Windows XP, v současné době vládnou programy IrfanView a XnView.

 

ForceVision při zobrazení stejné fotografie v prohlížečích XnView a IrfanView

 

K obyčejnému rychlému procházení obrazových souborů totiž většina uživatelů nevyžaduje velké, neohrabané a drahé aplikace. Pro potřeby úprav fotografií jsou tu zcela jiné programy, jako je ACDSee nebo Zoner Photo Studio, a ty zase nesplňují nároky na rychlost a nenáročnost.

 

Prohlížeč forografií s obrázkem v plné velikosti

 

ForceVision je dalším z řady podobných prohlížečů, jejichž hlavní výhody jsou rychlost a nenáročnost. Svými nároky na paměťový prostor se řadí mezi oba, výše zmiňované, malé prohlížeče. Přechody mezi obrázky a jejich načítání je subjektivně prakticky stejné u všech třech prohlížečů.

Prohlížení ve dvou oknech

 

Prohlížeč souborů se zobrazenou složkou

 

Prohlížeč ForceVision používá dvě okna pro zobrazování adresářové struktury s názvy souborů nebo jejich náhledy (klávesová zkratka F8), a vlastních náhledů obrázků. Každé z těchto dvou oken pak má pouze ta tlačítka a nabídky, které bezpodmínečně potřebuje. Výbava obou oken je naprosto minimalistická a odpovídá to i tomu, že program nedisponuje téměř žádnými nadbytečnými funkcemi.

 

Prohlížeč souborů ForceVision s nastavenými náhledy fotografií

 

Nejvyšší kvalita obrázku

Program ForceVision nabízí maximální kvalitu obrázku díky pokročilým algoritmům, které vyhlazují hrany i hodně přiblížených obrázků. Obrázek je pak na první pohled kvalitnější než ten, kde jsou viditelné zubaté okraje. Vyhlazování s sebou samozřejmě může přinést i nepříjemné efekty, které se projeví zejména v kombinaci s JPEG kompresí, kdy vypadají ostré okraje ještě rozteklejší a rozostřené.

 

Dodatečné vyhlazování obrázků je na maximu a nejsou vidět téměř žádné ostré rohy ani při přiblížení na 300%

 

Kvalita vykreslování se nastavuje v okně nastavení programu (Nástroje – Nastavení), na kartě Zobrazení. Ze začátku má program nastaveno nejrychlejší vykreslování, které hrany nevyhlazuje. Nastavení nejvyšší kvality se však na rychlosti načítání souborů nemusí nijak projevit. Hned pod jezdcem nastavení kvality je totiž zaškrtávací políčko „Zpoždění filtrování“, které nastaví programu, že má aktivovat algoritmus pro vyhlazování až po načtení obrázku.

 

Možnosti nastavení dodatečného vyhlazování v prohlížeči ForceVision

 

Ten se tak načte stejně rychle, jako u jiných programů s tím, že je hned po načtení totožný se zobrazením v jiných programech. Následně program dopočítá vyhlazování a obrázek se zdánlivě načte podruhé. Nyní již s vyhlazenými hranami a v té nejvyšší kvalitě.

Úpravy fotografií

Ač se to od tohoto typu aplikace pro práci s grafickými formáty ani neočekává, disponuje ForceVision základními funkcemi pro úpravu fotografií, jako jsou korekce expozice pomocí histogramu, kontrastu, jasu a gama vyvážení. Najdeme tu i úpravu odstínů, sytosti barev, úrovní, odstranění červených očí, nebo třeba několik grafických efektů. Všechny tyto úpravy jsou dostupné při kliknutí pravým tlačítkem na zobrazený obrázek, v nabídce Úpravy.

 

Menu s některými možnostmi úprav fotografií

 

Co ForceVision chybí?

Za nedostatek považuji absenci jakýchkoliv EXIF informací, které do souboru fotografie ukládá digitální fotoaparát a většina grafických editorů. Zobrazování takových informací, byť v obyčejném a nenáročném prohlížeči obrázků, je pro mnoho uživatelů velmi důležité. Dobré prohlížeče, jako je IrfanView a XnView EXIF podporují, v prvním případě pomocí pluginu, ve druhém dokonce nativně.

Při snaze zobrazit nějaké podrobnosti o grafickém souboru, kliknutím pravým tlačítkem myši na příslušný soubor a vybráním možnosti Vlastnosti, se zobrazí tradiční systémové okno vlastností souboru, které sice ve Windows XP umí EXIF informace číst, ale to vůbec neomlouvá tvůrce tak sebevědomého programu, jakým ForceVision je, z absence natolik základní funkce.

Závěr

ForceVision je rozhodně zajímavou alternativou k dobře etablovaným a známým programům pro rychlé prohlížení obrázků. Jeho rychlost je přibližně stejná, jako u dvou programů, použitých ke srovnání. Funkcí má dostatek, avšak chybí jedna ze základních – čtení EXIF informací.

Plusy

  • obrazová kvalita, zejména díky dobrým vyhlazovacím algoritmům
  • nijak vysoké nároky na paměť
  • minimalistické pojetí prostředí, minimum ikon a tlačítek
  • jednoduché grafické efekty a funkce úprav fotografií

Mínusy

  • absence EXIF informací
  • zobrazování ve dvou nezávislých oknech je občas trochu neohrabané

Odkaz na program