Sidebar

17
po, úno

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Třetí díl malého seriálu o aukčních serverech na českém internetu pojednává o serveru Aukce.cz.

V prvním a druhém dílu miniseriálu o aukčních serverech na českém internetu jsme postupně navštívili server iKup.cz a Aukro. Poslední server, na který se podíváme, je server Aukce.cz, jehož titulní stránka je na následujícím obrázku.

 

Titulní strana serveru Aukce.cz

 
V horní části titulní stránky je k dispozici nabídka "Nakupuj", která zobrazí seznam veškerých kategorií. Nabídka "Osobní stránka" umožňuje přístup na vaši osobní stránku a nabídka "FAQ" zobrazuje odpovědi na často kladené otázky. Poslední volba v horní části stránky "Obrázkové aukce" zobrazuje tyto typy aukcí.

Obrázkové aukce

 

V levé části titulní stránky je k dispozici nabídka obsahující tyto položky: "Registrace", "Přidat předmět na prodej", "Osobní stránka", "Heslo emailem", "Hromadný import", "Nejsledovanější aukce", "Černá listina" a "Pro Webmastery". Položku "Heslo emailem" využijete v případě, že zapomenete svoje přístupové heslo. Položka "Nejsledovanější aukce" zobrazuje výpis aukcí dle jejich sledovanosti a položka "Pro Webmastery" obsahuje HTML kódy různých aktivních prvků, jež mohou být vkládány do webových stránek. Další výše uvedené položky budou zmíněny později v článku.

V pravé části titulní stránky je umístěn blok "Vítáme nové uživatele" obsahující jednoduchou nápovědu a základní informace o provozu na serveru Aukce.cz. Jsou zde položky "Jsem tady poprvé", "Autorizovaný uživatel", "O systému přihazování", "Koupit teď", "Reklama na Aukce.cz" a "Platební systém". Kliknutím na jednotlivé položky jsou zobrazeny bližší informace k jednotlivým tématům.

Způsob registrace

Pro zaregistrování použijte odkaz "Registrace" umístěný v levé části titulní stránky. Nejprve musíte souhlasit s obchodními podmínkami a potom je nutné vyplnit registrační formulář.

Registrační formulář


Kromě běžných povinných údajů (uživatelské jméno, jméno a příjmení, adresa, telefon a e-mail) zde můžete uvézt také adresu svých osobních stránek. Stiskem tlačítka "Ověřit údaje a odeslat" dojde ke kontrole registračního formuláře a pokud je vše v pořádku jsou údaje odeslány na server. Současně je zobrazena stránka s informací o odeslání emailu na uvedenou adresu.

Bohužel, v současné době existují problémy se zasíláním registračních emailů ze serveru Aukce.cz do schránek zřízených na Seznam.cz. Z těchto důvodů je doporučeno používat jinou emailovou schránku. Zaslaný e-mail obsahuje uživatelské jméno, registrační číslo a odkaz na stránku, na které je možné dokončit registraci. Kliknutím na tento odkaz otevřete stránku s formulářem. 

Dokončení registrace


Do tohoto formuláře uvedete svoje uživatelské jméno, registrační číslo a zvolíte si heslo pro přístup na server. Kliknutím na tlačítko "Dokončit registraci" vám bude aktivován uživatelský účet na Aukce.cz. Současně je vám nabídnuta možnost zažádat si o tzv. status autorizovaného uživatele.

Status autorizovaného uživatele je nutný v případě, že chcete zboží v aukcích prodávat. Tento status je ale doporučován i nakupujícím uživatelům, protože zvyšuje jejich důvěryhodnost. Status autorizovaného uživatele získáte tak, že v několika krocích zkontrolujete své kontaktní údaje a zažádáte o zaslání autorizačního kódu. Tento kód vám bude zaslán do 14 pracovních dnů prostřednictvím České pošty. Zadáním kódu na serveru Aukce.cz se automaticky stáváte autorizovaným uživatelem.

Nástroje pro vyhledávání zboží.

V horní části titulní stránky je k dispozici vyhledávací proužek pro rychlé vyhledávání podle klíčových slov. Použít můžete také  nástroj pro pokročilé vyhledávání, ve kterém lze vyhledávat podle názvu a popisu, čísla aukce, prodávajícího, kupujícího nebo v již ukončených aukcích. Nalezené aukce můžete setřídit dle ceny, data zahájení nebo ukončení aukce.

Pokročilé vyhledávání


Informace o zboží a jeho zakoupení

Jestliže naleznete aukci ve které je nabízeno vámi požadované zboží, klikněte na příslušný odkaz a tím zobrazíte bližší informace o zboží.

Úvodní část stránky obsahuje základní informace (aktuální cena, počáteční cena, konec aukce atd.). Můžete si zde také zjistit bližší informace o prodávajícím zobrazením komentářů k jeho osobě. Pomocí odkazu "info" zobrazíte jeho jméno a adresu. Pomocí odkazu "Poslat mail" můžete přímo ze stránky aukce zaslat e-mail na adresu prodejce.

Dále jsou zde k dispozici obrázky nabízeného zboží. Ve spodní části stránky je k dispozici tlačítko "Kup teď", "Přihodit" a "Sleduj aukci". Stiskem tlačítka "Kup teď" zakoupíte zboží okamžitě za uvedenou cenu. Použitím tlačítka "Přihodit" přihodíte uvedenou minimální částku. Účastníte se tedy klasické aukce a zboží získáte v případě vítězství. Stiskem tlačítka "Sleduj Aukci" zařadíte danou aukci mezi sledované a na vaši emailovou adresu budou pravidelně zasílány informace o  jejím průběhu.

Dialog přihodit


Hodnocení po ukončení aukce

Po ukončené aukce má kupující i prodávající možnost ohodnotit druhou stranu a to podle toho, jakým způsobem obchod probíhal. V případě, že se setkáte s nekalým obchodníkem, dejte mu záporné hodnocení a upozorněte tak ostatní kolegy na Aukce.cz, že tento obchodník vás poškodil či se vám neozval emailem apod. Naopak, pokud máte s jiným obchodníkem dobrou zkušenost, dejte mu hodnocení kladné, které jeho prestiž zvedne. Je to také vaše poděkování za dobrý obchod.

Tento systém umožňuje prodávajícím i kupujícím vytvářet si dobré jméno na serveru a postupně zvyšovat úspěšnost svého obchodování. Naopak uživatelé s negativním hodnocením se objevují na "černé listině", která je přístupná z titulní stránky serveru.

Jak nabízet zboží v aukci?

Na serveru Aukce.cz mohou zboží prodávat "autorizovaní uživatelé". V tomto případě máte k dispozici položku "Přidat předmět na prodej" v levé části titulní stránky. Kliknutím na tuto položku spustíte průvodce, který vám umožní vytvoření aukce v několika málo krocích.

V případě, že vytváříte větší počet aukcí, je pro vás užitečná položka  "Hromadný import". Tato volba umožňuje hromadný import aukcí ze souboru ve formátu CSV. Tento soubor můžete vytvořit například v tabulkovém procesoru. Na serveru Aukce.cz je k dispozici šablona pro tabulkový procesor MS Excel.

Import souboru ve formátu CSV


Služba Aukce.cz umožňuje prodávajícímu zadat kromě vyvolávací ceny i minimální prodejní cenu. Je to služba pro prodávajícího - ten, pokud například prodává zboží, které nakupuje jinde, chce zadat velice atraktivní vyvolávací cenu a přilákat kupce (třeba "1 Kč"), ale nechce, aby v případě malého zájmu prodělal. Proto nastaví tzv. minimální prodejní cenu; tu zájemci nevidí, pouze se jim zobrazí, zda již byla překročena nebo ne. Pokud překročena není, předmět se neprodá (prodávající se ale vždy může přímo dohodnout s tím, kdo dal nejvyšší nabídku).

Možnost upozornění na vaše aukce

Na Aukce.cz existuje možnost inzerce. Na vaši aukci tedy můžete upozornit formou reklamy. Reklama je však umožňována i subjektům, jež se obchodování na serveru neúčastní. Následující obrázek zobrazuje rozdělení reklamních ploch.

Reklamní plochy


Můžete si vybrat ze svou způsobů využití bannerové a textové inzerce:
 1. počet zobrazení (na stejné pozici se střídají bannery těch, kteří si prostor pronajmou),
 2. prostor na určité období (po objednané období, se zde zobrazuje pouze jeden banner, případně sada bannerů jednoho inzerenta).
ad 1) Cena za 1000 zobrazení:
 • Full banner (vel. 468x60 pix, 20 Kb) pozice 1  250,- Kč
 • Full banner (vel. 468x60 pix, 20 Kb) pozice 2 120,- Kč
 • Full banner (vel. 468x60 pix, 20 Kb) pozice 1 a 2 200,- Kč
 • Square banner (vel. 125x125 pix, 12 Kb) pozice 9 170,- Kč

ad 2) Cena za týden
 • Full banner (vel. 468x60 pix, 20 Kb) pozice 1 10 000,- Kč
 • Full banner (vel. 468x60 pix, 20 Kb) pozice 2 4 000,- Kč
 • Full banner (vel. 468x60 pix, 20 Kb) pozice 1 a 2 12 000,- Kč
 • Textová reklama (max. 150 znaků včetně mezer) pozice 7 2 500,- Kč
 • Textová reklama (max. 150 znaků včetně mezer) pozice 8 2 000,- Kč
 • Obrazová ikona s popisem (velikost obrázku 90x80 pix, popis max. 80 znaků včetně mezer) pozice 3 8 000,- Kč
 • Obrazová ikona s popisem (velikost obrázku 90x80 pix, popis max. 80 znaků včetně mezer) pozice 4 8 000,- Kč
 • Obrazová ikona s popisem (velikost obrázku 90x80 pix, popis max. 80 znaků včetně mezer) pozice 5 7 000,- Kč
 • Obrazová ikona s popisem (velikost obrázku 90x80 pix, popis max. 80 znaků včetně mezer) pozice 6 7 000,- Kč

Kolik za obchodování na Aukce.cz zaplatíme?

Na serveru Aukce.cz máte možnost zdarma nakupovat i prodávat. Účastí v dané aukci uzavíráte závazný obchod, kde - pokud aukci vyhrajete a stanete se úspěšným kupujícím - jste povinen vydražené zboží převzít a uhradit. Na Aukce.cz nejsou účtovány provize z prodejní ceny.

Platební systém

Veškeré finanční transakce mezi prodávajícím a nakupujícím probíhají dle jejich vzájemné dohody. Aukce.cz však jako první aukční server v české republice zavedl možnost využití internetové peněženky PayPay a využití této možnosti doporučuje. Na příslušných stránkách jsou uvedeny základní informace o tomto platebním systému (rychlost realizace transakcí, poplatky) a postupu při jeho zřízení.

Informace o internetové peněžence PayPay


Dokončení příště...

Každý z dosud uveřejněných dílů malého seriálu o aukčních serverech na českém internetu byl věnován jednomu serveru. Postupně jsme zavítali na server iKup.cz, Aukro a Aukce.cz. V příštím, závěrečném dílu tohoto miniseriálu shrneme základní principy internetových aukcí a porovnáme výše uvedené servery z různých hledisek.

Odkaz na zmiňované aukční servery