Sidebar

29
ne, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Internet Explorer po několika letech představil Internet Explorer 7, v současné době je dostupný i v češtině. My si ho dnes pokusíme srovnat s prohlížečem Firefox v aktuální verzi 2.

Internet Explorer 7

Microsoft dohnal to, co v několika letech zpět zaspal. Do své nové verze doplnil záložky, přidal RSS čtečku, upravil vzhled a v neposlední řadě dbá o něco více na bezpečnost.

Internet Explorer 7

Instalace

K instalaci nové verze tohoto prohlížeče potřebujete hlavně legálně zakoupené Windows. V průběhu instalace jste vyzváni k ověření vaší kopie. Ovšem setkali jsme se s problémem. Pokud vlastníte neúplnou českou lokalizaci, a vaše Windows se tváří jako anglické, pak se vám IE7 nainstalovat nepodaří. S tímto problémem se lze setkat poměrně často, a to hlavně u těch kopií, které jsou licencovány přímo výrobci a dodávány s hotovou značkovou sestavou nebo například notebookem. V tomhle případě nezbývá nic jiného než zůstat u staré verze nebo si nainstalovat tu s anglickou lokalizací. Snad s tím vývojáři s Microsoftu do budoucna něco udělají.

Okno programu

Internet Explorer nabízí zcela nový vzhled. Nyní je adresní řádek úplně nahoře, vedle se nachází základní tlačítka a vpravo například pole pro vyhledávání a pod ním další tlačítka. Oproti původní verzi uspořádání celkem nešťastné, ale vše je otázkou zvyku. Navíc Microsoft je v situaci, kdy si takovýto pokus může dovolit a uživatelům nezbývá nic jiného než držet krok.

Panely

Práce s panely je v Internet Exploreru celkem příjemná. Pro nový panel slouží ikonka, která se zobrazí při najetí kurzorem myši na volný růžek u aktivního panelu. Panely lze také přesouvat a příjemné je, že odkaz, který je otevřen do nového panelu se otevře vpravo od toho původního, nikoli až na konec řady.

Panely v IE7

Vyhledávání

Nově se vpravo nachází pole pro vyhledávání a celkem snadno lze přidat vlastní vyhledávač. Ihned při prvním spuštění ho máte možnost přidat pomocí jednoduchého formuláře. Pokud navíc při práci s prohlížečem aktuální stránka vyhledávání má, lze jej také jednoduše přidat.

Vyhledávání v IE7

Bezpečnost

Nový IE by zároveň měl být o něco bezpečnější než jeho předchozí verze. Nabízí již tedy ochranu proti podvodným stránkám, proti podvodném softwaru a další opatření. Nechybí blokace pop up oken, ale nezmizely, v některých případech otravné, lišty, které upozorňují na každý podezřelý krok.

RSS čtečka

Ačkoli IE nabízí jak RSS, tak atom čtečku, ne vždy si s vybraným kanálem poradí, a tak se v některých případech dočkáte hlášky, že kanál nelze načíst. Čtečka je jednoduchá, ale účel splní. Obsah lze nejdříve zobrazit a poté se přihlásit k odebírání. O dostupnosti kanálů informuje ikonka v pravé části okna.

RSS čtečka IE7

Rozšíření

Již existují i rozšíření, kterými lze IE7 upravit k obrazu svému, a tak je tu možnost přidat si do prohlížeče přehrávač písniček, správce stahování a další. Tato rozšíření lze získat na této stránce.

Závěrem

Ačkoli Microsoft zaspal, dá se říct, že vývoj dohnal. Pozdě, ale přece. Již nabízí to, co měla Opera nebo Firefox po celou svou dobu. Na druhou stranu se uživatel může setkat s problémy se zobrazováním stránek. Webmasteři tak mají o práci postaráno, když musí kvůli novému jádru (které IE vlastní) optimalizovat nově stránky i pro něj. A že to není nic jednoduchého.

Firefox 2

Druhý nejpoužívanější prohlížeč dnes již v podstatě nabízí podobné věci, jako Internet Explorer, ačkoli do nedávné doby byl ve výhodě.

Firefox 2

Instalace

Instalace je jednoduchá a měl by jí zvládnout každý. Při prvním spuštění programu navíc můžete importovat data jako jsou záložky atp. z Internet Exploreru.

Okno programu

Vývojáři z Mozilly zatím ponechávají klasické uspořádání, takže začínají standardní nabídkou, následují velké ikony, vedle adresní řádek a nakonec vyhledávání.

Panely

Zde by se dala vytknou jediná věc, pro nový panel se ve Firefoxu primárně nenachází žádné tlačítko, to lze jedině manuálně přidat. Stránka do nového panelu lze také například otevřít kliknutím na prostřední tlačítko myši, pokud není nastaveno jinak.

Vyhledávání

Po stáhnutí české verze Firefoxu je k dispozici několik serverů pro vyhledávání, včetně serverů jako je například Seznam nebo Centrum. Přidání dalšího serveru je o něco složitější. V některých případech vyhledávač aktuální stránky Firefox objeví sám, tak jako u Internet Exploreru, v některých ovšem ne, a poté je nutné se složitě proklikávat stránkami Mozilly.

Vyhledávání ve FF

Bezpečnost

I Firefox nabízí ochranu proti podvodným stránkám, nově od aktuální verze. Nechybí blokování pop up oken nebo upozorňování na instalaci doplňků.
 
Možnosti zabezpečení

RSS čtečka

Tu Firefox nemá. Řešit se dá nějakým zásuvným modulem, ovšem to nic nemění na tom, že v základní verzi byste ji hledali marně. Firefox ale umí RSS kanály zobrazit, vypíše obsah a lze jej přidat buď na nějakou internetovou službu, nebo přímo do externího programu. Tím Firefox slouží pouze jako takový prostředník. RSS kanály lze také přidat do záložek, tam ale nejste informováni, pokud se obsah dané stránky změní.
 
Práce s RSS

Na rozdíl od Internet Exploreru by ovšem neměl nastat problém s načtením RSS kanálu.

Rozšíření

Těch lze na internetu najít opravdu dost a to jak rozšíření pro funkci prohlížeče, tak nové vzhledy programu. Česky lokalizované rozšíření lze najít zde.

Závěrem

Nevýhodou Firefoxu je jeho spotřeba operační paměti, ani práce v něm nepatří mezi nejrychlejší, ovšem v současné době se stává stále více oblíbeným prohlížečem. Jeho podíl na trhu prohlížečů v minulém roce vzrostl přibližně na 14% uživatelů. Uživatelsky je to jistě příjemný prohlížeč se spoustou možností.

Závěr

Shrnuli jsme si tu jednotlivé vlastnosti aktuálních verzí prohlížečů Internet Explorer a Firefox. Volbu již nechám na vás. Internet Explorer dohnal nedostatky, ale stále se z něj nestává ideální prohlížeč. Každý z nich má své pro a proti.

Odkazy na programy