Sidebar

17
po, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Během minulého týdne se objevila zpráva, že firma Microsoft chtěla zaplatit editaci jednoho ze záznamů ve Wikipedii. Je to opravdu nekorektní krok? A hlavně - proč je něco takového vůbec zapotřebí?

O co vlastně šlo? Celá aférka, s humorem občas nazývaná Wikigate, začala tím, že společnost Microsoft kontaktovala e-mail Ricka Jelliffa, který se zabývá mimo jiné standardizací formátů, a požádalo ho, aby upravil na Wikipedii záznam zabývající se porovnání standardů Open Document Format a Office Open XML.

Důvodem pro tuto žádost bylo přesvědčení Microsoftu, že srovnání formátů je nevyrovnané a subjektivně jsou v něm nadhodnocovány vlastnosti open source formátu.

Proč nemohl udělat tyto úpravy prostě Microsoft sám? Důvodů je hned několik. Tím hlavním je přístup samotné Wikipedie, která defakto zakazuje korporacím upravovovat záznamy, které se jich přímo týkají. Vlastně tak automaticky předpokládá předpojatost, která by vedla ke znehodnocení záznamu. A koneckonců i z pohledu Microsoftu by bylo lepší, kdyby byl záznam editován neutrální třetí stranou.

Podle vyjádření Microsoftu, se firma nejdříve snažila přesvědčit dobrovolné editory, aby více vyvážili text hodnotící ODF/OOXML, ale když neuspěla, obrátila se přímo na konkrétní osobu, tedy Ricka Jelliffa. Ten po zveřejnění celé kauzy samozřejmě těžko může cokoli ve Wikipedii editovat, aby nebyl vzápětí označen za "přisluhovače" Microsoftu.

 

Wikipedie


Otázkou ovšem je, zda je vhodný přístup, kdy zúčastnění nemají volnost v upravování záznamu Wikipedie. To vede právě k praxi, která byla v tomto případě veřejně proprána, a to k objednávání úpravy záznamů u nezávislých editorů Wikipedie. Těžko věřit, že by zrovna tento příklad byl prvním, kdy za svůj čas věnovaný takové úprave dostal editor nabídnutu platbu.

Nebylo by vhodnější ponechat prostor opravdu všem tak, aby záznamy byly co nejobjektivnější? Ano, Wikipedia je postavena na open source myšlence jako takové, ale proč tento přístup někomu upírat?

Protože pokud nebude umožněna přímá cesta, oklika se vždy najde a bude pak ještě těžší kontrolovat, zda se náhodou nejedná spíše o marketingový tah než o vysvětlování podstaty.

Celkově tedy jde spíše o podružnou záležitost, které by se asi nedostalo takové publicity, kdyby nebyl ve hře zrovna Microsoft. Nicméně výsledkem je i zajímavá myšlenka, kterou na svém weblogu nadnesl Rex Hammock - bude se v budoucnu vedle SEO (optimalizace pro vyhledávače) a SMO (optimalizace pro social média) nabízet i WO (optimalizace pro wikipedii)?