Sidebar

20
po, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Windows Vista s sebou přinášejí řadu změn. Po šesti letech vývoje je to více, než pochopitelné. Jednou z těchto změn je i nový formát pro ukládání fotografií ve vysokém rozlišení, nazvaný příznačně HD Photo.

HD Photo je novým rastrovým formátem pro ztrátové i bezztrátové ukládání obrázků, především pak fotografií. Společnost Microsoft jej představila v červnu minulého roku na konferenci WinHEC 2006 v Japonsku pod jménem Windows Media Photo. Microsoft počítá s jeho masivnějším nasazením právě u zbrusu nových Windows Vista, kde je již předinstalovanou součástí.

Představení HD Photo

Na HD Photo byl přejmenován v listopadu minulého roku a zároveň byl uvolněn jeho kód, který poslouží programátorům, vyvíjejícím pro jiné operační systémy, než je Windows, v jeho snadné a rychlé implementaci. Tímto krokem se snaží získat pro svůj nový obrazový formát širší podporu ze strany různého grafického softwaru.


Srovnání formátů JPEG, JEPG 2000 a HD HPoto, na základě analýzy chyb, produkovaných komprimačním algoritmem

Srovnání formátu HD Photo s JPEG a JPEG 2000 na základě chyb komprimačního algoritmu. Zdroj: Bill Crow's HD Photo Blog

 

Formát je určen ke konkurování majoritnímu formátu JPEG, respektive jeho pokročilejší a vyspělejší variantě JPEG2000. Na tomto Microsoft demonstruje své vyhlášené ignorování jakýchkoliv standardů, jelikož právě části formátu JPEG2000 již svou normu ISO získaly a jsou zároveň volně dostupné.

Formát z blízka

Podívejme se ale na tento formát trochu do hloubky. Windows Media Photo s příponou .wdp je kontejnerem, odvozeným od známého kontejneru TIFF (Tagged Image File Format), obsahující v sobě jak obrazová data, tak i další informace o obrázku, jako jsou EXIF informace, metadata a také Alpha kanál. To vše v tzv. Image File Directory tabulce. S přejmenováním na HD Photo, Microsoft uvedl i novou příponu .hdp. Zároveň však vývojáři doporučují používání obou přípon.

Jelikož formát kontejneru vychází ze staršího TIFFu, je jeho velikost omezena na 4GB. Microsoft se však dušuje, že tento problém v budoucnu vyřeší. Avšak ani neřešení tohoto problému by mnoho uživatelů nepostihlo, jelikož by to i u nekomprimovaného obrázku ve formátu BMP při 24 bitech barevné hloubky znamenalo cca. 1400 megapixelů. S takovým rozlišením běžní uživatelé nepracují a profesionálové používají jiné, k tomu určené, formáty.

Kompresní algoritmus je bezesporu velmi dobrý. Microsoft slibuje, že zajistí stejnou kvalitu, jako algoritmus formátu JPEG, a to při poloviční velikosti souboru. Komprese HD Photo pracuje, podobně jako JPEG, s tzv. makrobloky o velikosti 256 pixelů (16x16). JPEG používá 64 pixelů (8x8). Co se týče barevné hloubky, je na tom HD Photo také výrazně lépe, než jeho konkurent. Umožňuje uložit každou ze tří barev spektra v barevné hloubce 32 bitů. Je proto vhodný pro ukládání tzv. HDR fotografií, využívajících opravdu široký rozsah barevného spektra.

HD Photo a Windows XP

I když jsou Windows Vista nejaktuálnějším produktem Microsoftu, nezapomíná se ani na starší Windows XP, které využívá, a v nejbližší budoucnosti bude využívat, stále velmi velké procento uživatelů. Proto vývojáři připravili možnost doinstalovat podporu tohoto nového formátu i do této verze Windows. Starší verze již nebudou mít možnost si podporu doplnit.

Pro vývojáře na platformě .NET Framework bude implementace nového formátu vyřešena novou verzí tohoto vývojového prostředí. Vývojáři na jiných platformách využijí aktualizace Windows Imaging Component, která Windows XP naučí podporovat HD Photo nativně. Jak nová verze .NET Frameworku, tak i Windows Imaging Component (také pro Windows XP x64) jsou již dostupné ke stažení na stránkách Microsoftu.

Má formát HD Photo budoucnost?

To bude záležet především na přístupu výrobců digitálních fotoaparátů a další spotřební elektroniky, která s digitálními obrázky pracuje. Pravdou je, že je dnes proces výroby elektroniky pro práci s JPEG formátem velmi dobře nastartován a jeho masivnější změna na nový formát se hned tak konat nebude.

Nový formát se s velkou pravděpodobností objeví prvně u profesionálnějších fotoaparátů, kde uživatelé vyžadují bezztrátové ukládání dat a TIFF ani RAW je svými nároky na velikost, respektive nutností skládat obrázek na počítači, neuspokojují. Mnoho uživatelů se však již dnes spokojí s kvalitou zastaralého JPEG.

Na druhé straně této rovnice bude stát jeho velké prosazování v rámci Windows, které i nadále budou nejrozšířenějším operačním systémem s vlivem na nejširší řady uživatelů. Je otázkou, zdali tento vliv bude natolik silný, a nějaké větší procento uživatelů bude vyžadovat od svého nového digitálního fotoaparátu, právě formát HD Photo.

Odkazy