Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Představte si přehrávač, který umí přehrát většinu dnešních, běžně používaných, formátů audia i videa, bez nutnosti instalace kodeků. Přehrávač, který bez problému přehraje i DVD, VCD a SVCD disky. To vše navíc zadarmo.

VLC Media Player je open source programem, vyvíjeným pod licencí GNU/GPL, který v sobě snoubí velmi univerzální schopnosti přehrávání a jednoduché ovládání. Bez externích kodeků přehraje většinu populárních audio i video formátů a poradí si i s přehráváním DVD, včetně všech jeho vymožeností.

Přehrávání DVD a zadarmo?

Asi se ptáte, jak je možné, že VLC Media Player přehrává DVD disky, i přestože je bezplatným programem? Vždyť si společnosti InterVideo a Cyberlink nechávají za tuto funkci víc než dobře zaplatit. Za touto funkcí stojí knihovna libdvdcss, kterou si pro potřeby programu napsali sami autoři VLC Media Playeru.

 

Menu DVD disku, přehrávaného v přehrávači VLC Media Player

 

Ti samí lidé však stojí i za dalšími knihovnami, které umožňují bezplatným open source programům přehrávat proprietární a kódované soubory. Knihovna libdca slouží k dekódování zvuku ve formátu DTS, který je často součástí DVD a DVD Audio disků. Knihovna x264 je pak určena pro dekódování proprietárního formátu budoucnosti H.264, určeného pro video ve vysokém rozlišení.

Podporované formáty

Kromě vlastních knihoven pro dekódování audia a videa si s sebou program nese další open source knihovny pro dekódování většiny dnes používaných formátů. VLC Media Player podporuje většinu variant MPEG formátu, DivX až do páté verze, XviD, formáty Windows Media, již zmiňovaný H.264 a také QuickTime bez nutnosti instalace samotného programu.

 

Přehrávání filmu ve formátu DivX bez nutnosti instalovat příslušný kodek

 

Z audio formátů VLC podporuje obligátní MP3 a Windows Media Audio (WMA), Ogg Vorbis, AAC, FLAC, AC3 a, výše zmiňovaný, DTS. Chybí snad jen podpora některých bezztrátových formátů, jako jsou Monkey's Audio nebo WavPack, které jsou také distribuovány bezplatně.

 

Jednoduché prostředí programu při přehrávání hudebního souboru

 

VLC Media Player je také dobrý pro přehrávání online přenosů a vysílání a zastoupí tak Windows Media Player s jeho, hojně používaným, protokolem MMS. VLC umí přehrát i video, stažené z internetové služby Youtube ve formátu Flash Video (FLV).

Zcela novou funkcí je přehrávání vysílání ve formátu DVB, k jehož dekódování využívá další vlastní knihovnu libdvbpsi, a které je zatím dostupné jenom pro kombinaci DVB-S/C/T tunerů Hauppauge a linuxového operačního systému. Z písmen za zkratkou DVD vyplývá, že je VLC Media Player schopen přehrát jak pozemní (DVB-T) digitální vysílání, tak i jeho kabelovou (DVB-C) a satelitní (DVB-S) variantu.

Nenáročný program, mnoho funkcí

Program VLC Media Player je navržen s důrazem na jednoduchost používání. V základu má minimalistické rozhraní, které zobrazuje jenom ty nejpotřebnější prvky pro přehrávání multimediálních souborů. Základní prostředí lze změnit pomocí několika skinů, které jsou ke stažení na oficiálních stránkách programu.

 

Stažený skin, podobný Windows Media Playeru, aplikovaný na VLC Media Player

 

Po otevření souboru nebo disku příslušnou volbou v menu Soubor následuje další okno s pokročilými volbami otevírání. Při otevírání multimediálního souboru z pevného disku je v tomto okně možnost vybrat k otevíranému souboru i externí titulky. Tradiční otevření souboru pomocí jednoho okna průzkumníka je možné vyvolat volbou Rychlé otevření souboru.

 

Dialog pro otevření souboru s dalšími pokročilými nastaveními

 

Dialog pro otevírání multimédií z disku CD a DVD obsahuje další pokročilá nastavení, která jsou ale mnohdy zbytečná. Velkým nedostatkem je zadávání mechaniky s vloženým diskem ručně, tedy napsáním písmena jednotky. Zde by se hodilo nějaké roletové menu, které by zobrazovalo pouze mechaniky CD/DVD s náhledem názvu disku.

 

Dialog pro otevření přehrávání z DVD disku

 

Další ovládání přehrávání už je téměř identické s jinými přehrávači. Náročnějšího uživatele a majitele širokoúhlých monitorů jistě potěší možnosti nastavení poměru stran a ořezu, které se nacházejí v nabídce při kliknutí pravým tlačítkem do oblasti přehrávaného videa.

 

Jedna z pokročilých vlastností, která pomůže zobrazit nezkreslené video na celý širokoúhlý monitor

 

Všechny uživatele pak jistě potěší vestavěné možnosti přepínání zvukových a obrazových stop, přibližování a snadného pohybu ve struktuře DVD, které se nacházejí ve stejné nabídce. Samozřejmostí jsou další funkce multimediálních přehrávačů, jako je třeba ekvalizér, který jde ovšem nastavovat pouze v rámci několika profilů a vizualizace.

 

Podobně, jako slavnější Winamp, i VLC Media Player umí zobrazovat vizualizace při přehrávání hudby

 

Závěr

VLC Media Player je výborným řešením pro méně náročné uživatele, kteří neradi instalují velké a náročné balíky různých kodeků. Ty navíc v systému zanechávají nepořádek. VLC Media Player obsahuje ty nejdůležitější kodeky v sobě a nepotřebuje tak většinou žádné externí kodeky. Za jeho funkce by se nemusel stydět ani kdejaký placený přehrávač.

Plusy

  • mnoho kodeků již v instalačním balíku
  • přehrávání DVD zdarma
  • další užitečné funkce (ořez, poměr stran, titulky)

Mínusy

  • neumí přehrávat DVD s menu ze souborů na pevném disku
  • složitější otevírání otevírání DVD, nutnost zadávat písmeno jednotky

Odkaz na program