Sidebar

20
po, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Nechcete platit zbytečně za vypalovací program, jako je Nero Burning ROM? Nemusíte. CDBurnerXP Pro ho obstojně zastoupí a to zcela bezplatně.

CDBurnerXP Pro je bezplatným vypalovacím programem pro vypalování optických disků téměř všech dostupných formátů. Je určen pro operační systémy Windows, kde ve většině úkolů zastoupí majoritní program Nero Burning ROM, nebo méně používaný Roxio Media Creator, který je ovšem mimo OEM verzi příliš drahý.

 

Tabulka na stránkách programu, kde mohou uživatelé ověřit a hodnotit podporu pro svojí vypalovací mechaniku


Co se týče podpory vypalovacích mechanik, není na tom CDBurnerXP vůbec špatně. Na stránkách programu naleznete rozsáhlý seznam podporovaných mechanik včetně uživatelského hlasování o míře a kvalitě podpory jednotlivých mechanik. V současné době se jejich stav blíží jednomu tisíci podporovaných jednotek, a tak je riziko špatné nebo žádné podpory minimální. Na všech podporovaných jednotkách program také podporuje vestavěnou funkci proti podtečení zásobníku, tzv. Burn-proof.

Program je pojat již na první pohled spíše minimalisticky. Instalační soubor má pouhých 10MB, což je v porovnání s jinými vypalovacími programy výrazně méně. Velké balíky vypalovacích programů, kde je přibaleno mnoho nepotřebných či zbytečných programů, mají až stovky megabajtů a v případě produktů společnosti Roxio se ani nevejdou na jedno instalační CD.

Ovládání programu

 

Tento dialog vám nabídne hned při spuštění programu možnosti vypalování datového a audio CD/DVD a možnost ripovat z hudebního CD
 

Také prostředí programu odpovídá spíše funkčnímu zaměření programu. Program hned při spouštění nabízí možnost volby mezi datovou nebo audio kompilací. Třetí možností je spuštění převodu hudebního CD do formátů WAV, MP3, Windows Media Audio (WMA) a Ogg Vorbis.

 

Audiograbber - součást programu CDBurnerXP Pro, určený pro ripování z audio CD

 

Po zvolení datové kompilace se dostaneme do okna, které se nápadně podobá starším programům z řady programů Easy CD Creator od Adaptecu, později Roxia. Prostředí je, na rozdíl od Nero Burning ROMu, odlišné. Náhled místních složek a obsah kompilace je u programu CDBurnerXP rozdělen horizontálně.

 

Hlavní okno programu při zvolení možnosti datového CD/DVD

 

O typ výsledného disku se nemusíte starat. Program jej nastaví sám, na základě média, které je vložené do vybrané vypalovací mechaniky. Nestane se vám tak, že chcete vypálit CD a omylem si zvolíte kompilaci datového DVD nebo naopak. V dolní části okna, pod oběma náhledy, se navíc nachází graf, podobný tomu z Nera, který zobrazuje míru zaplnění kapacity média. Zde spolehlivě poznáte, pro jaký disk zrovna vytváříte kompilaci.

 

Hlavní okno programu CDBurnerXP Pro při vytváření hudebního CD

 

Vypalovat umí, ale...

Vypalovací program CDBurnerXP je určen především k vypalování hudebních CD a datových CD a DVD. Problémy má s vypalováním Video DVD a neumí vůbec vypalovat na dvojvrstvá DVD. To může být pro některé uživatele zcela zásadní chybou, která program CDBurnerXP diskvalifikuje z volby vypalovacího programu.

 

Vypalovací dialog programu CDBurnerXP Pro

 

Pro běžné použití na domácí zálohování dat proto program zcela postačí. Problém nastává ve chvíli, kdy potřebujete vypálit například video z dovolené. K jeho úpravě však často potřebujete nějaký editační program, který umí vypalovat sám. Na obranu tvůrců programu je také nutno říct, že se podpora těchto špatně podporovaných médií s každou verzí zlepšuje. Dokonce již plánují přidat podporu pro dvouvrstvá DVD.

Dalším, poměrně nepříjemným, nedostatkem je absence možnosti kopírovat média přímo, tedy kopírovat přímo z druhé mechaniky v počítači. Řešením tohoto problému může být vypalování obrazu .iso disku, který je přítomen v druhé mechanice. Avšak program CDBurnerXP nepodporuje ani vytváření takových obrazů z disků.

Závěr

CDBurnerXP zatím není plnohodnotnou náhradou za oblíbené Nero Burning ROM. Chybí mu k tomu ještě několik funkcí a podporovaných formátů DVD disků. Jedná se však o schopný program, který zmiňovaného krále vypalování zastoupí ve většině jeho vypalovacích úkolů. Je tedy určen pro méně náročné uživatele, kteří nechtějí kupovat drahou licenci placeného vypalovacího programu.

Plusy

  • zadarmo
  • jednoduché ovládání
  • ripování Audio CD

Mínusy

  • neumí vypalovat na dvouvrstvá DVD
  • nepodporuje DVD Video
  • kopírování mezi dvěma mechanikami

Odkaz na program