Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Google oficiálně demilitarizoval svůj vyhledávač. Alespoň pokud jde o google bomby. Už tedy žádné "relevantní" odkazy na weby politiků po zadání frází jako je "absolutní selhání".

Na úvod asi malé představení google bomb pro ty, kteří přesně nevědí, co si pod tímto pojmem představit. V podstatě šlo o vnější optimalizaci zvolené webové stránky pro určitá klíčová slova, většinou sousloví, které se autorovi a majiteli potrefené stránky většinou ani moc nemuselo líbit. Této optimalizace se dosahovalo využitím pageranku, kdy vzájemně provázané stránky uměle navyšovaly relevantnost výsledku vyhledávání vybraného sousloví pro postiženou stránku.

První google bomby se objevily v USA, dokonce prý během prezidentské kampaně, nicméně první skutečně doloženou google bombou je žertík Adama Mathese z dubna 2001, jehož obětí se stal jeho přítel Andy Pressman, jehož blog Oh Messy Life se najednou stal nejrelevantnějším odkazem po zadání sousloví "pisálek bez talentu".

Google bomby samozřejmě dorazily i k nám, kde jejich vděčnými cíli byli naši politici.

 

 

První pokus o systémové zneškodnění google bomb proběhl při google updatu před třemi lety. Něco se povedlo, něco ne, ve výsledku ovšem bomby nakonec fungovaly vesele dál.

Nyní se karta obrátila a s pomocí nového algoritmu by měl být problém zcela odstraněn. Dopad algoritmu, který je používán pro odhalení bomb, na ostatní odkazy by měl být zanedbatelný nebo vůbec žádný. To alespoň tvrdí Google ve svém prohlášení k jeho zavedení.

V něm také vysvětluje, proč až doposud google bomby v podstatě toleroval. Prý šlo ve většině případů pouze o žerty, který neměly větší dopad na celkovou kvalitu vyhledávaných odkazů (pochybuji, že stejného názoru byli majitelé postižených stránek). K razantnímu kroku se nyní firma odhodlala proto, aby bylo jasné, že podobné pokřivování výsledků dodávaných vyhledávačem neschvaluje či dokonce nepodporuje.

Tak jako tak, vyhledávání přes Google by zas mělo být radostnější a jeho výsledky čistší.