Sidebar

21
út, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Proč si nechávat záložky na zajímavé stránky jenom pro sebe, když je můžete snadno a rychle nabídnout celému světu?

Ten vám na oplátku nabídne řadu dalších, o kterých ani netušíte. Přesně takové jsou takzvané sociální sítě zaměřené na výměnu zajímavých odkazů.

Co jsou sociální sítě?

Sociální sítě jsou všeobecným pojmenováním pro takové webové služby, které sdružují velké množství uživatelů, kteří zároveň vytvářejí obsah. Tento obsah je následně lákadlem pro další a další uživatele, což takové službě vytváří komunitu pravidelných uživatelů, kteří jsou pro růst takové služby nezbytně potřební.

Ukládání záložek starým způsobem v Internet Exploreru

Toto pojmenování v sobě zahrnuje mnoho typů služeb, které jsou v současné době velmi módní. Jedním z těchto typů je i vyměňování odkazů, které jste si dříve možná záložkovali pouze v rámci webového prohlížeče.

Historie záložkování zajímavých odkazů

Služby, založené na záložkování zajímavých odkazů, a jejich následné sdílení mezi uživateli, vznikaly již od roku 1996. První takovou službou byl, dnes již neexistující itList.com. V průběhu následujících let se vyrojilo hodně klonů původní služby. Ani většina z klonů itListu dodnes nevydržela.

Původní podoba první služby pro záložkování

Technologie a záložkovací služby

Svým způsobem mají na jeho rozvoji svůj podíl i moderní technologie pro tvorbu opravdových interaktivních webových aplikací. Velký rozvoj Javy, Javascriptu a Flashe otevřel dveře zcela novým konceptům služeb, které pomocí běžných statických stránek vytvořit nejdou. Tento fenomén je mnohými publicisty a bloggery označován, jako Web2.0. Tento výraz, i celý jeho koncept, je však terčem kritiky a v současné době je populárním tématem všeobecné diskuze.

Pravdou však je, že služby záložkování a jim podobné jsou, bez použití těchto moderních technologií nanejvýš těžkopádné a neměly by tak velké šance, stát se natolik populárními. Za jejich širokou uživatelskou základnu mohou jejich provozovatelé jednoznačně vděčit právě jejich intuitivnímu používání a interaktivnímu chování.

Zrod moderních záložkovacích služeb

Úvodní stránka del.icio.us, jedné z prvních moderních záložkovacích služeb

Největší vývoj však tento způsob vzájemného sdílení odkazů zažil až po roce 2000. Dnes nejpopulárnější služby pak vznikly okolo let 2003 až 2004. Prvním z průkopníků byla, dnes jedna z nejpoužívanějších služeb svého druhu, del.icio.us. Následovníky úspěšného modelu sdílení záložek byly služby jakou je například Digg.

Úvodní stránka populární služby Digg

Každá z výše jmenovaných služeb se v určitých detailech liší a vytváří tak vlastní variaci na původní princip vzájemného záložkování. Tyto tři služby mají celou řadu následovníků a kopií. K některým byly dokonce vytvořeny i volně distribuovatelné webové skripty, které si může stáhnout a nainstalovat každý uživatel na svůj webový server.

Princip záložkování

Základem sdílení záložek je jejich ukládání do databáze služby. To se většinou děje tak, že uživatelé při prohlížení stránek ručně ukládají do svého profilu záložky, jak byli zvyklí v době, kdy se záložky ukládaly jenom do webového prohlížeče. Jejich účet je však dostupný široké veřejnosti a záložky, které jsou uloženy vícekrát na různých uživatelských účtech se stávají populárními.

Systém následně tuto popularitu vyhodnocuje a na jejím základě záložky buďto zobrazuje na první stránce služby, nebo je podle určitých kritérií nabízí uživateli ke shlédnutí. Konkrétní způsob nakládání s popularitou je výsadou každé ze služeb. Ani u třech modelových služeb, uvedených výše, není jednotný.

Závěr

V následujících dílech minisérie o záložkovacích službách si přiblížíme právě principy fungování jednotlivých variací záložkování, společně s jejich typickými představiteli, jejich klony, volně dostupnými webovými skripty. Chybět samozřejmě nebudou i další tipy, jak tyto služby využívat pohodlněji a efektivněji.