Sidebar

12
čt, pro

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Jedna z prvních moderních, a dnes jedna z nejpoužívanějších, služeb pro záložkování zajímavých odkazů je bezpochyby del.icio.us. Jaká je její historie, jak funguje, čím se její používání vyznačuje a jak ji používat efektivněji?

Vznik služby

Uživatelská stránka služby del.icio.us

Záložkovací služba del.icio.us byla jedním z prvních průkopníků tohoto nového typu internetových služeb. Spuštěna byla v roce 2003, jako nezávislý experiment bloggera Joshua Schachtera. Na konci roku 2005 byla služba odkoupena vlastníkem portálu Yahoo!. Její fungování však tímto krokem nebylo prakticky nijak ovlivněno. Což je možná škoda, jelikož by zde byl prostor na přenositelnost uživatelských účtů mezi všemi službami portálu Yahoo!, jako je populární Flickr nebo Yahoo Messenger.

Způsob fungování

Při zobrazení jednoho z tagů rovnou systém nabízí pžíbuzné tagy

Záložkování pomocí del.icio.us je zajištěno systémem štítků, tzv. tagů, označujících uložené adresy krátkými jednoslovnými hesly, které pomáhají v jejich vyhledání, třídění a procházení. Při ukládání každého odkazu systém vyžaduje uvedení těchto štítků, kterých zároveň může být neomezené množství. Štítkování je na del.icio.us podstatou všeho a tak je mu podřízeno veškeré zobrazování a vyhledávání odkazů.

Služba del.icio.us nabízí udkazy buďto podle obecné podobnosti, nebo rovnou podle přesně nastavených tagů

Podobně, jako například u služby Last.fm, i u del.icio.us vyhodnocováním přiřazených štítků umí systém vypočítávat a určovat, které odkazy uživateli doporučit ke shlédnutí. Systém ale v tomto případě žádné odkazy nevnucuje. Právě naopak. Uživatel má možnost si vybrat sledované štítky, ke kterým chce dostávat příbuzné odkazy tak, jak je systém vyhodnotil. Výbornou funkcí pro snadnější příjem nových specializovaných odkazů jsou RSS výstupy, které je možné vytvořit pro jakýkoliv nespočtu tagů.

Podobné služby

Jedna ze služeb, které se úspěchem a principem del.icio.us inspirovaly

Jakožto jedna z prvních služeb svého druhu, má del.icio.us mnoho následovníků a kopií, volně šiřitelných ve formě instalovatelných webových aplikací. Některé z těchto klonů využívají podobné hříčky názvu ve spojení s webovou adresou, jako například sa.bros.us nebo, dnes již přejmenovaný, de.lirio.us. Druhý jmenovaný je dnes součástí projektu Simpy a na jeho původní doméně je nainstalován podobný systém.

Česká variace

Česká variace na del.icio.us

Další klony můžeme nalézt i v českých končinách. Asi nejznámější a nejpopularizovanější službou, která způsob fungování del.icio.us kopíruje, je projekt Jagg. Ten je vlastně upravenou instalací záložkovacího systému Scuttle, který běží také na již zmiňované bývalé adrese projektu de.lirio.us.

Opensource webový skript, který je základem pro český Jagg

del.icio.us a webové prohlížeče

Způsobů, jak dostat zajímavé webové adresy do databáze služby del.icio.us, je mnoho. Jedním ze základních, který je nabízen všem uživatelům přímo službou, je možnost vložit si do oblíbených v prohlížeči, nebo do odkazové lišty prohlížeče, javascriptový odkaz, který po stisknutí odešle navštívenou adresu i s nadpisem stránky službě del.icio.us a ta vám nabídne v jednoduchém formuláři možnost definovat další popis odkazu a jeho štítky.

Přidávací okno disponuje moderními Javascriptovými technologiem, souhrnně nazvanými jako AJAX, které nabízejí možné tagy a umožňují je přidávat pouhým kliknutím

Ačkoliv je tento způsob velmi rychlý a je možné ho realizovat ve většině internetových prohlížečů, existují i další způsoby, jakými lze tento postup zefektivnit. Mluvím zde především o oblíbeném rozšíření pro prohlížeč Firefox anebo rovnou jeho klon Flock, který má komunikaci se službou del.icio.us již zabudovanou.

Prohlížeč Firefox s nainstalovaným rozšířením pro komunikaci se službou del.icio.us

Rozšíření pro prohlížeč Firefox vlastně nahradí celý záložkovací systém prohlížeče online variantou, představující uživatelský účet na službě del.icio.us. Ukládané a zobrazované záložky v prohlížeči jsou pak automaticky synchronizovány a přístupné bez nutnosti navštěvovat uživatelskou stránku.

S rozšířením pro prohlížeč Firefox je přidávání nových odkazů mnohem rychlejší a efektivnější

Závěr

Služba del.icio.us je, i se svými klony, výborným konceptem pro běžné ukládání záložek, zastupující ten z webového prohlížeče. Štítkování je pak moderní náhradou za řazení do složek. Samotný del.icio.us, i služby inspirované, jsou dalším vývojovým krokem, který do světa internetu přináší novou míru interakce a možnosti účasti na tvorbě jeho obsahu.

Další díly seriálu