Sidebar

18
po, lis

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Velmi populární služba, která však do záložkování přináší trochu odlišný princip, založený na jiném chování uživatelů.

Tak to je Digg, služba, jejíž jméno se dostalo i do anglické, počítačově orientované, hantýrky pro označení typické záložkovací činnosti. Digg je záložkovací službou, která však ani zdaleka není kopií. Byl spuštěn rok po spuštění jedné z prvních moderních záložkovacích služeb, del.icio.us. Na rozdíl od zmiňovaného konkurenta, odolal Digg vábení vlivných investorů a zachoval si tak svojí neutralitu a autor svobodu v rozhodování, kam jeho vývoj nadále směřovat.

Jde to i jinak

Hlavní stránka služby Digg s jednou z populárních záložek

Přístup k záložkování je v Diggu odlišný od toho u del.icio.us. Digg nepoužívá tagy pro štítkování nových odkazů. To je zde nahrazeno tradičním zařazováním do tématických kategorií, kterých je však podstatně méně než tagů. Jejich počet je omezen a běžní uživatelé je nemohou sami vytvářet. Přidávání nových odkazů je o něco složitější a je výrazně zaměřené na kvalitu příspěvku.

Komentáře k záložce na službě Digg

Mezi základní kvalitativní měřítka Diggu patří jednoznačně výstižný popis přidávaného odkazu, jeho nadpis a také zařazení do příslušné kategorie. Přidané odkazy jsou zde vyhodnocovány jenom podle jejich popularity a času jejich přidání do databáze. Ty nejfrekventovanější nebo nejnovější jsou pak zobrazovány přímo na hlavní stránce. Uživatelé mají možnost se k jednotlivým záložkám vyjádřit formou komentářů.

Přidávání nového odkazu do databáze Diggu, první krok

Přidávání nového odkazu do databáze Diggu, druhý krok

Digg v sobě kombinuje navíc další možnosti přidávání a hodnocení odkazů. Podporuje přidávání článků z RSS kanálů a jejich komentování na vlastním blogu. S rozvojem fenoménů moderní tvorby obsahu webových prezentací musí i Digg reagovat, a tak mezi poslední zásadní změny v jeho fungování patří oddělené přidávání článků a odkazů na textové stránky, videa a podcasty. Stejně, jako del.icio.us, i Digg umí vytvářet specializované RSS kanály. Vzhledem ke struktuře ukládání záložek jsou však tyto kanály rozdělené podle pevně daných kategorií.

Jedna z nových možností - ukládání odkazů na video

Digg a jeho dopad

Internetová popularita je věc ošemetná a má i své stinné stránky. Jednou z nich je tzv. Digg nebo Slashdot efekt, pojmenovaný podle dvou velmi navštěvovaných služeb. Počty návštěvníků obou těchto služeb jsou opravdu enormní a dokonce několikrát převyšují návštěvnost nejnavštěvovanější české stránky, tedy úvodní stránky Seznamu.

Efekt těchto navětěvovaných stránek spočívá v umístění odkazu na ně. Takový odkaz na vlastní stránku generuje po nějakém čase obrovské počty návštěvníků, proudících z Diggu nebo Slashdotu. Problém nastává v okamžiku, kdy jsou odkazované stránky umístěny na serveru, který pro takové zatížení není dimenzován a poskytovatel webového prostoru tyto stránky, ze zřejmých důvodů, odstaví.

Česká variace Linkuj

Ve světě populární Digg, má i v české kotlině službu, která se principem jeho fungování nechala inspirovat. Linkuj ale není pouze obyčejnou instalací běžně dostupného opensource produktu, který by Digg kopíroval. Linkuj je původní českou službou s velmi jednoduchým ovládáním i webovým rozhraním.

Linkuj, neboli česká variace na Digg

Linkuj neimplementuje přídavné blogovací a syndikační služby. Výhodou používání české varianty Diggu je hlavně její lokalizovaná uživatelská obec. Naprostá většina uživatelů i odkazů totiž mluví výhradně česky nebo slovensky. Co se týče RSS kanálů, tak ani v těch zatím Linkuj rozhodně nemůže populárnějším službám konkurovat. Nabízí pouze jeden RSS kanál s výstupem všech odkazů.

Závěr

Digg i Linkuj jsou efektivními nástroji, jak proslavit svůj blog či webovou prezentaci a přivést na ni řadu nových návštěvníků. Na rozdíl od del.icio.us, nejsou až tak vhodné k ukládání běžných záložek, ale spíše ke sdílení zajímavých článků z různých webových deníků, blogů nebo běžných zpravodajských serverů. Obě služby zároveň lépe poslouží při hledání různých zajímavostí a článků z neznámých serverů.

Další díly seriálu