Sidebar

20
po, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Jednou z hlavních inovací Windows Vista je bezesporu bezpečnost systému. Jaké jsou tři hlavní funkčnosti, které ji zajišťují?

Russ Humphries, senior manažer týmu, který ma na starosti bezpečnost ve Vistách, vidí jako tři hlavní prvky zabezpečení nových Windows správu uživatelských účtů, Windows Defender a BitLocker Drive Encryption. Pojďme se na ně podívat blíže.

Správa uživatelského účtu (UAC - user account control)

Předchozí verze Windows dávaly podle Microsoftu v systému uživateli příliš velké pravomoci. Se zavedením správy uživatelských účtů se toto mění. Administrátoři mají další možnosti, jak zabránit uživatelům v neautorizovaných instalacích programů do systému, a sám systém instalaci programů do určité míry znesnadňuje zavedením několika kroků, které se musí vykonat před vlastní instalací.

 

Okno vyžadující heslo pro použití administračního nástroje

 

Tato vlastnost byla v beta verzích poměrně kritizována pro její otravnost, kdy neustále vyskakovala okna s upozorněními a potvrzováním i těch nejmenších změn v systému. Na druhou stranu je pravdu, že při běžném používání bude tato frekvence výrazně menší a neměla by uživatele nijak otravovat, ale naopak mu pomoci v zabezpečení systému.

Windows Defender

Aplikace Windows Defender chrání počítač před spywarem a dalším potenciálně nechtěným softwarem. Sice není podle recenzí tak účinná, jako obdobné komerční nástroje, ale vzhledem k tomu, že se spolu s Windows Vista dostane automaticky na značné množství počítačů, je i tak její význam, hlavně pro domácí uživatele, poměrně velký.

 

Varovná hláška Windows Defenderu při nalezení potenciálně nebezpečného kódu

 

BitLocker Drive Encryption

Tento nástroj poskytuje možnost šifrování celého pevného disku, a tím samozřejmě i dat na něm, což přináší, hlavně pro firemní zákazníky, ochranu před možnými krádežemi duševního vlastnictví, citlivých informací a tajných dokumentů. Windows BitLocker využívá hardwarového šifrování a protože je šifrován celý pevný disk, měla by technologie Windows BitLocker snižovat náklady spojené s vyřazováním starých počítačů.

 

BitLocker

 

To jsou tedy tři hlavní přednosti Vist podle senior manažera přímo z Microsoftu. Nesmíme ale zapomínat, že důležité je používat více vrstev ochrany. Nezapomínejte na antivir a firewall, které mají při ochraně počítače před hrozbami, nejen z internetu, určitě své místo. A jako vždy - počítejte s lidským  faktorem, který může i tu nejlépe vymyšlenou ochranu obejít či zrušit.