Sidebar

17
po, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Propracovaná tahová strategická válečná hra, která navazuje na série Steel Panthers.

Na světě patrně není milovníka strategických her, který by nebyl obeznámen s řadou historických strategií ze série Steel Panthers. Po SP1 zaměřených na období 2. světové války se časem objevily SP2 zabývající se moderními bitvami, jejichž funkčnost rozšířila modifikace SPMBT, jež časem přetransformovala v samostatný titul, winSPMBT, na který se dnes podíváme.

Když firma Matrix Games před několika lety uvedla freewarovou modifikaci SP1 jménem Steel Panthers World At War, šlo o naprostou bombu – desítky kampaní, stovky bitev a tisíce jednotek se proháněly po mapě tu na zamrzlé východní frontě, onde zase po vylodění na pláži. A každý, koho někdy lákaly válečné tahové strategie, si ve SPWAW skutečně přišel na své, plánování průlomu mezi německými Tigery, útok na postupující kolonu partizány a podobné akce, byly ve hře na denním pořádku a aby toho nebylo dost, SPWAW jsou i dnes hrou extrémně obsažnou, zejména na to, že jde o freeware. Obrovské tankové bitvy mohou klidně trvat i kolem 10 – 12 h čistého herního času, což mimochodm znamená, že za stejnou dobu, kdy v nějaké komerční zplácanině odehrajete celou hru, zde si užijete sotva jednu bitvu. Faktem je, že projekt SPWAW je neustále leštěn komunitou i vydavatelem k dokonalosti a že je to po těch letech docela poznat. Pro SPWAW jsou k dispozici komerční doplňky, tzv. Mega-kampaně, které se věnují učitému historickémo období a rozšiřují původní hru. Nutno podotknout, že hra jako taková již obsahuje stovky scénářů od komunity a celé válečné tažení si lze vygenerovat v poměrně inteligentním generátoru bitev, takže mega-kampaně jsou spíš jen jakousi pověstnou třešničkou na dortu, za kterou je ovšem potřeba zaplatit.

 

Seznam scénářů

 

WinSPMBT začíná tam, kde původní Steel Pantherové I. a SPWAW skončili – rokem 1946 a pokračuje až do let 2020. Srovantelně se SPWAW je i dílko WinSPMBT sice v základní verzi zdarma, ovšem s mírně omezenou funkčností a výbavou, v placené, 40dolarové verzi, navíc totiž nalezneme:

  • Tištěnou příručku
  • CD médium s hrou
  • Lze hrát i v rozlišeních 1024 x 768, 1152 x 864, 1280 x 1024 a 1600 x 1200 pixelů, ať již fullscreen či v okně
  • 250 PBEM save slotů (jinak jen 5)
  • Vylepšený editor podporující funkce Cut/Paste
  • Šifrované turnaje
  • Třídění údajů v encyklopedii dle třídy/typu/data

Běžnou freewarovou verzi lze spustit pouze v rozlišeních 640 x 480 a 800 x 600 obrazových bodů, jinak obsahuje naprosto vše, co ta komerční – rozsáhlou encyklopedii, mírně překopané rozhraní a především tuny malých drobných vychytávek, které sice nejsou patrné na první pohled, ale oceníte je až po jisté době hraní (parametry jednotek, historicky přesné zbraně, přepracované ikonky jednotek). Jsou tu ovšem i kvanta nových funkcí, které činí hratelnost titulu doslova mimořádnou - možnost couvání vozidel z nepříjemných oblastí, tandemové HEAT střely, funkce „View All“ zastupující klikání do všech 6 směrů, pěchota i vozidla mohou vstupovat do kaluží a nízké vody (-1 water hex), zasažený muniční sklad exploduje apod. Identicky jako všichni Steel Pantherové, ani WinSPMBT není nic pro netrpělivé povahy, ale naopak pro ty, kteří dopředu myslí, pečlivě plánují a promýšlí. U jednotek je opět samozřejmostí několik druhů munice, nabývání zkušenosti, pečlivá práce s morálkou a další oblíbené strategické propriety (přepravní vrtulníky, GPS navigace, ...).

 

Československý T-34/85 M1944 v encyklopedii

 

Co se týče obsažené zábavy, pak je na tom strategie opět výtečně: kromě editoru scénářů a generátoru map i bitev má hra v záloze ještě 184 ručně dělaných bitev (v Korei, Izrazel vs Egypt, Mosambik, Perský záliv, …), které můžete hrát za obě strany a celkem 12 dynamických kampaní (5th Marines 1967, Karibská krize, Mexická drogová válka, …). S ohledem na možnost hrát také poměrně inteligentní generované mise a kampaně (až 200 map na jedno tažení!) je zřejmé, že hra bude pokaždé jiná, jako život sám... A o tom to celé vlastně je, promyslet strategii na pokaždé jiné pozici. Díky hře je možno si dokonce střihnout i pár hypotetických situací a bitev, ke kterým nikdy nedošlo (kupříkladu takový útok Paraguay na Řecko a podobně). Dostupných národů, za které je možno hrát, jsou desítky – od Afghánistánu, přes Británii, Španělsko až po Zimbabwe. Hra dokonce zohledňuje, kdy jaký stát existoval, takže např. v roce 1993 se mezi dostupnými státy objeví i Slovensko atd.

 

Nastavení nové bitvy

 

Mínusů má titul bohužel rovněž několik, přitom největší zápor strategie je paradoxně zároveň i její největší klad - obsáhlost a rozšiřitelnost. Ve WinSPMBT je opravdu snadné se díky její složitosti „utopit“ - i takový výběr pěchoty ze 120 různých typů dá zabrat, o „plecháčích“ raději ani nemluvě. Hraní v rozlišení 800 x 600 je nepohodlné, ale kdo chce větší bojiště, zkrátka bude muset upgradnout na Enhanced verzi.

 

Bojiště z ptačí perspektivy

 

Pokud milujete válečné tahové strategie a hry WinSPMBT či nedejbože SPWAW Vás zatím úspěšně minuly, neváhejte už ani vteřinu a stahujte jako o život, garantuji vám, že podobně propracovanou válečnou strategii dnes zkrátka nenajdete...

Odkaz na stažení strategie