Sidebar

29
ne, bře

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
30. ledna byl dlouho očekávaný operační systém Windows Vista představen v New Yorku hlavními představiteli Microsoftu. Vista míří i k nám a již v březnu bude nový systém dostupný i u nás. Připravte se na něj a vyberte si edici určenou právě pro vás.
Na velkolepé show před čtrnácti dny v New Yorku uvedl Bill Gates a Steve Ballmer za účasti mnoha firem z oboru dlouho očekávaný systém Windows Vista koncovým zákazníkům. Edic je poměrně dost a tak si pojďme ukázat, jaké to jsou a pro koho jsou určené.

Edice Windows Vista

Windows Vista Starter

Tato verze je určena pouze pro rozvojové země a má posloužit jako legální alternativa pirátského softwaru. Oproti jiným verzím bude mít značné omezení, které se bude týkat jak využití hardwaru, tak i funkcí systému. Při chodu bude možné spustit maximálně tři aplikace najednou, nelze přijímat síťová připojení, operační paměť je omezena na 2 GB a je také omezen výběr procesoru.

Windows Vista Home Basic

Verze určená pro nenáročné domácí uživatele, kteří počítač používají pouze k základním úkonům. Bude to nejlevnější varianta Windows Vista u nás. Uživatelé se budou muset obejít bez grafického rozhraní Aero.

Home Basic


Windows Vista Home Premium

Tato edice je naopak určena pro uživatele, co chtějí využívat multimediální funkce systému. Oproti předchozí verzi bude obsahovat grafické rozhraní Aero a bude také rozšířena podpora přehrávání videa ve vysoké kvalitě (HDTV) a her, mobilních zařízení a dalších periferií. Zároveň bude obsahovat nástroje pro tvorbu DVD nebo aplikace pro úpravu fotografií.
Podle statistik z prvních prodejů v USA má Premium verze výrazně navrch proti základní variantě Basic. Analytici to přisuzují hlavně cílové skupině zákazníků, kteří si jako první pořizují novou verzi operačního systému. Jedná se o už zkušenější uživatele, kteří mají vyšší nároky, a proto jim Vista Basic nepostačují.

Home Premium


Windows Vista Business

Jak již název napovídá, tato verze je navržena pro potřeby podniků bez ohledu na jejich velikost. Tomu napovídají i funkce. Oproti verzi Home Premium nebude obsahovat multimediální funkce, ale uživatelé mohou využívat vzdálenou plochu, web server IIS nebo P2P propojení.

Business

Windows Vista Enterprise

Verze Enterprise je určena rozsáhlým globálním organizacím a nabízí další úrovně ochrany citlivých dat. Podporuje unixové aplikace a šifrování disku. Dostupnost této verze bude značně omezena.

Windows Vista Ultimate

Pro nejnáročnější uživatele je určena verze Ultimate plná všech funkcí domácí zábavy a také těch obchodních. Určena bude pro hráče počítačových her a další nadšence, kterým mimo jiné přinese utilitu pro zvýšení výkonu ve hrách, ripování DVD nebo tvorbu podcastu. Je také ideálním řešením pro aktivní domácnosti, jelikož každá ze zmíněných verzí obsahuje pouze funkce pro dané využití a další funkce naopak postrádá, Ultimate verze je tedy vhodným kompromisem. Zároveň je tato verze nejdražší.

UltimateKolik bude stát?

Určitě vás ale bude zajímat, na kolik tato revoluční novinka ze strany Microsoftu vyjde. Ačkoli české verze Windows Vista se na pultech objeví až 1. března, najdou se i u nás společnosti, které na svých e-shopech již Visty nabízí. Zboží samozřejmě zatím není skladem.

 

Krabicové verze:

 • Windows Vista Home Basic – 6 962 Kč
 • Windows Vista Home Premium – 8 259 Kč
 • Windows Vista Business – 10 282 Kč
 • Windows Vista Ultimate – 13 792 Kč

OEM verze:

 • Windows Vista Home Basic – 2 404 Kč
 • Windows Vista Home Premium – 3 046 Kč
 • Windows Vista Business – 3 856 Kč
 • Windows Vista Ultimate – 5 200 Kč

Upgrade:

 • Windows Vista Home Basic – 3 558 Kč
 • Windows Vista Home Premium – 5 498 Kč
 • Windows Vista Business – 6 843 Kč
 • Windows Vista Ultimate – 8 961 Kč
Ceny jsou uvedeny včetně DPH a mohou se lišit obchod od obchodu. Při tomto přehledu jsme vycházeli hlavně z cen na SW.cz, jinde budou obdobné.

Nabízí se také možnost zakoupit Windows Vista levněji v režimu upgrade. Ten ale obsahuje několik podmínek, které uživatel musí splnit. Jednak to je prokázání upgradu do 31. března, tedy měsíc od vydání české verze. Nárok na tuto slevu mají ti zákaznici, kteří si v období mezi 26. říjnem minulého a 15. březnem tohoto roku pořídili Windows XP. Upgrade je také omezen na počítače, které budou splňovat minimální požadavky Windows Vista. Zvýhodněné ceny jsou uvedeny v přehledu výše.


Závěrem

Nám se vyhnou dvě verze a to Starter, která není pro naši zemi určená a také Enterprise. Verze Enterprise totiž nebude dostupná v obchodech, nýbrž je nutné ji zakoupit prostřednictvím programu Microsoft Software Assurance. Z těch dostupných verzí si jistě každý vybere dle svých potřeb a možností. Ceny OEM verze nejsou zas tak vysoké, takže pokud plánujete koupi nového počítače, určitě si počkejte do března, kdy bude možnost novou sestavu vybavit operačním systémem Windows Vista. Krabicové verze jsou tradičně mnohem dražší.


Poznámka: OEM verze je určena pro prodejce, v zásadě se prodává s novým hardwarem, respektive s novou počítačovou sestavou.