Sidebar

17
po, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Podle vyjádření Steva Jobse by společnost Apple uvítala úplné zrušení DRM ochran. Tento krok vidí jako přínosný pro celý hudební trh.

Prohlášení, které Steve Jobs uveřejnil v otevřeném dopise na stránkách společnosti Apple, vychází z nedávných sporů okolo přenositelnosti hudby stažené z iTunes i na jiné přehrávače, než je iPod. Například v Norsku dospěla záležitost tak daleko, že přístup znemožňující přehrávání zakoupené hudby mimo iPody byl v zemi prohlášen za nelegální.

Jobs se ve svém otevřeném dopise snaží vysvětlit, že ochrana pomocí DRM (digital rights management) je nutností diktovanou ze strany velkých producentů hudebních nahrávek. Navrhuje proto uživatelským sdružením zaměřit svou snahu směrem k nim a žádat zrušení používání DRM přímo u zdroje.

Dále shrnuje statistické údaje, podle kterých se na celkovém prodeji hudby podílí soubory chráněné DRM pouhými deseti procenty a ptá se, zda stojí námaha spojená s vývojem a udržováním technologie DRM vůbec za to.

Celkově shrnuje svou úvahou závěrem, že by zrušení používání DRM bylo hudebnímu trhu pouze ku prospěchu a společnost Apple by takový fakt jen přivítala.