Sidebar

17
po, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Používáte ICQ nebo jiný komunikační program či protokol? Víte jaké máte jiné možnosti? Víte jaké důvody by vás mohly vést k přechodu na Jabber?

V souvislosti se vzrůstajícím objemem internetové komunikace je stále více osob nespokojeno s výkonem svého stávajícího klienta – padání, opakované připojování, reklamy, viry. Ať už je váš důvod intolerance k původnímu Instant Messengeru jakýkoliv, možná je načase zkusit některou z alternativ.

Klient nebo protokol?

Když se řekne „Jabber,“ pak si většina běžných uživatelů představí softwarového klienta připojeného k internetu, na jehož liště poblikává žárovka, symbol Jabberu. Ovšem skutečnost je trochu prozaičtější – Jabber není konkrétní program ani server, ale komunikační protokol. Správně bychom o něm tedy měli mluvit jako o „Jabber protokolu,“ který je mimochodem založen na standardizovaném protokolu XMPP.

Výhody Jabberu

A proč vlastně na Jabber přejít? Největší výhodou tohoto IM protokolu je (doslovný překlad "IM" jako "okamžitý kecálek" zní podobně jako třeba u slova "joystick" poněkud divně, takže nadále raději zůstaneme u zkratky "IM"), že jeho komunikační protokol je otevřený. Otevřenost podobného protokolu oceníte zejména v případě, kdy zamýšlíte napsat buď komunikační program, který s ním pracuje, anebo si dokonce třeba v rámci firmy chcete otevřít vlastní server a nespoléhat se na ten komerční někde v Tramtárii. Totéž platí pro přidávání dalších funkcí a v neposlední řadě je přenos i bezpečnější, protože přesně víme KAM a JAKÁ data odcházejí (lze je samozřejmě šifrovat).

Jednoznačným kladem je i decentralizovaný provoz - šance, že nebude k dispozici server, je tím nižší, čím více serverů existuje. Jabber také umí jednu velmi příjemnou věc – připojit více klientů na více platformách a určit si, kam mají zprávy přicházet. Samozřejmostí je i podpora konferenčního řečnění.

Jabber podporuje i tzv. „transporty,“ což není nic jiného, nežli možnost komunikovat z jednoho klientského programu i do jiných sítí (ICQ, AIM, MSN, …). Umí ale mnohem více – odesílat SMS, číst RSS či posílat text na blog.

 

Přidání kontaktu v Jabberu

 

Podobně, jako se vás některé firmy snaží za pomoci svého DRM u muziky omezit na jedinou možnou přehrávací platformu, a jistá firma se vás snaží uzavřeným formátem datových souborů přinutit zůstat u jejich produktů, tak jsou i jisté IM programy, které komunikují šifrovaně a uživatele nutí používat jen jeden určitý program. To bohužel znamená několik drobností – primárně je zapovězeno jakkoliv se vrtat v protokolu nebo používat jiné programy, než jaké určí provozovatel IM. A jelikož i majitel IM je v první řadě businessman, snaží se samozřejmě na protokolu vytřískat nějaký ten peníz, který plyne takřka výhradně z reklamy. Je tedy jasné, že klienta, který přenáší kromě vlastní komunikace denně ještě 10 MB grafických reklam, bude mít v oblibě asi jen málokdo.

Jak na Jabber

Pokud chcete jako běžný uživatel začít komunikovat skrze Jabber, máte v podstatě dvě základní možnosti. První, založení vlastního serveru, ani neuvažujeme, proto přejděme rovnou k druhé variantě – je potřeba zvolit server, přes který budeme komunikovat.

 

Jabber po přihlášení

 

V Čechách je doporučen Jabbim, ale nic Vám samozřejmě nebrání svěřit svá data a kontakty libovolnému jinému serveru. A začít vybírat můžete třeba z tohoto seznamu.

Dále je potřeba zaregistrovat si uživatele ve tvaru Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., jak sami vidíte, adresa je k nerozeznání od té emailové a nikomu nebude připadat divná. Ještě k identifikačnímu označení uživatele (JID – Jabber ID), sice se podobá emailu, ale jako mail se nechová, může obsahovat i diakritiku a prakticky všechny znaky Unicode. Přesto bychom doporučili držet se konvencí a takřka s jistotou zůstat u bezpečného jména bez české diakritiky, které může mít ne-našinec docela problém napsat.

Založit Jabber účet je vhodné zejména skrze klienty, kteří registraci tímto způsobem umožňují (Psi – postup krok za krokem, jak jej nastavit, je k přečtení zde), protože obvykle obsahují nápovědu a průvodce instalací.

 

Založení účtu v Mirandě IM

 

Bodem posledním je zvolit cílovou platformu, respektive platformy, kde budeme chtít komunikovat, na výběr máme od operačních systémů řady Windows, přes Linux, OS X, až po Javovský Bombus a pro Palm OS placený Chatopus. Kompletní seznam klientů pro všechny představitelné operační systémy (i browser only) pak najdete na Jabber Wiki.

A na závěr ještě kratičký podnět k zamyšlení - pokud nám dnes připadá normální používat emaily tak, že jej z jednoho serveru odešleme naprosto bez problémů na jiný, pak jaký důvod je pro takovéto omezování v IM komunikaci? Je nesmírně důležité zachovat si svobodu volby.

Stránka s klienty pro Jabber