Sidebar

20
po, led

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Na našem trhu je k dispozici velké množství klávesnic, ne všechny však spadají do kategorie luxusní. Patříte-li mezi uživatele, kteří si rádi připlatí za komfort a pohodlí, jistě pro Vás bude Logitech diNovo Edge zajímavým kandidátem k zamyšlení.

Firma Logitech uvedla v listopadu roku 2006 klávesnici Logitech diNovo Edge, jedná se o další generaci klávesnic Logitech diNovo. Od konce ledna je tato klávesnice k dispozici i na našem trhu. Tyto luxusní a nadstandardně vybavené klávesnice jsou bohužel daleko dražší, než jsme většinou ochotni zaplatit. Vyplatí se připlatit si? Jaká ve skutečnosti diNovo Edge je?

 

Logitech diNovo Edge v nabíjecí stanici

Balení klávesnice, jenž se nese v typicky zelenočerném designu firmy Logitech, obsahuje:

 • Klávesnici diNovo Edge
 • Dobíjecí základnu
 • Adaptér do elektrické sítě
 • USB adaptér pro Bluetooth komunikaci mezi PC a klávesnicí
 • Instalační CD
 • Manuál
 • Hadřík pro čištění lesklých ploch klávesnice


Vzhled a zpracování

Klávesnice se může pochlubit velice štíhlým designem, její rozměry jsou 41 cm (šířka) x 21 cm (výška) x 1,1 cm (tloušťka) a hmotnost je 940 gramů. Vyrobena je z poloprůsvitného plexiskla, který je velmi výrazně lesklý. Ke klávesnici je napevno přidělána opěrka pod zápěstí z cca.0,5mm tenkého hliníku.

Při prvním pohledu na klávesnici si jistě všimnete absence numerického bloku. Ten navíc není suplován ani pomocí funkce Fn, jak to známe z notebooků. Multimediální klávesy jsou zapuštěny do těla, a tak s ním lépe splývají. Na klávesnici je navíc několik “neviditelných“ popisků, jenž se rozsvítí po stisku klávesy Fn a přiřadí tak tlačítkům pod nimi novou funkci.

Klávesy s nízkým úhozem, jako je tomu například na noteboocích, jsou zpracovány technologií PerfectStroke, jenž zaručuje zařízení stejnou námahu stisku kdekoliv na ploše klávesy.

Pravé části klávesnice dominuje ovládání hlasitosti, které funguje podobně jako scrollovací kolečko, a velice kvalitní touchpad od Synapticu. Touchpad je v porovnání s konkurencí velmi citlivý, ovšem v porovnání s touchpady - s kvalitní myší se nemůže měřit. Netradiční kulatý tvar touchpadu skrývá revoluční způsob scrollování. Prst položíte na bílé značení, jenž symbolizuje, kterým směrem chcete scrollovat, a pak už jen opisujete prstem tvar touchpadu, jakoby jste točili scrollovacím kolečkem.

Logitech diNovo Edge - pohled z boku


 

Napájení a připojení

Klávesnice má zabudovanou Li-ion baterii s kapacitou 950 mA, na rozdíl od většiny bezdrátových klávesnic tak vydrží na jedno nabití až 2 měsíce provozu. O nízkém stavu baterie vás včas informuje kontrolka. Při takovéto výdrži nemá ani moc cenu používat oranžové tlačítko na pravé boční straně, které slouží k zapnutí a vypnutí zařízení. Klávesnici dobijete jednoduchým zasazením do dobíjecí základny, ke které je připojen akumulátor. Tento způsob je velmi příjemný a navíc efektivní, baterii stačí nabíjet 5 minut a klávesnice bude schopna pracovat celý den.

Klávesnice se k počítači připojuje pomocí bezdrátového rozhraní bluetooth, díky kterému se od počítače můžete s klávesnicí vzdálit až na 10 metrů, aniž by přestala fungovat. O samotné spárování klávesnice a počítače s stará dodávaný program SetPoint. Ten nabízí několik funkcí navíc. Hned první možností je přiřazení funkcí dvěma multimediálním tlačítkům v horních rozích klávesnice, jako je například otevření složky, spuštění programu, režim spánku atd.. Nastavit se samozřejmě dají i ostatní multimediální klávesy, jenž se aktivují stiskem klávesy Fn. V programu se dají nastavit podrobné parametry touchpadu a v neposlední řadě Vás software může informovat o stavu baterie v klávesnici.

Celkový dojem

Neotřelý design, podtržený skvělým dílenským zpracováním, tvoří z klávesnice diNovo Edge mistrovský kousek, jak je tomu již u většiny periferií Logitechu zvykem. Bohužel pro kancelářské využití nebude klávesnice, kvůli chybějící numerické části, příliš vhodná. Navíc cena klávesnice, která na našem trhu činí 4500,- Kč za anglickou a 4700,- Kč za českou verzi, odradí nejednoho uživatele. Přesto se z mého pohledu jedná o výbornou klávesnici pro nejnáročnější uživatele.

Výhody

 • velice reprezentativní vzhled zařízení
 • kvalita kláves
 • vysoká výdrž baterie na jedno dobytí
 • kvalitní zpracování všech částí klávesnice

Nevýhody

 • vysoká cena
 • snadné ušpinění lesklých částí
 • absence numerické části