Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
S programem Internet download manager můžeme výrazně urychlit a usnadnit stahování souborů z internetu. V článku si tento software představíme a seznámíme se s jeho hlavními vlastnostmi.

Úvod, instalace programu a jeho integrace

Velmi častou činností při surfování internetem je stahování různých souborů. Internetové prohlížeče proto obsahují nástroje pro usnadnění této činnosti (jednoduché download managery). Jako příklad můžeme uvést nástroj „Správce stahování“ v prohlížeči Firefox.

Správce stahování ve Firefoxu

Proč tedy instalovat další speciální download manager? Důvody k této instalaci jsou dvojí. Můžeme požadovat vyšší komfort stahování souborů nebo proces stahování souborů urychlit. Program Internet download manager (dále pouze IDM) splňuje oba výše uvedené požadavky. Jako většina podobných programů, dokáže IDM stahovat více souborů současně a navázat na přerušené stahování. Integruje se s prohlížeči Microsoft Internet Explorer, Netscape, MSN Explorer, AOL, Opera, Firefox a podporuje protokoly FTP, HTTP, HTTPS. Umožňuje náhled zip archívů, antivirovou ochranu, třídění do kategorií, a další.

Instalace IDM probíhá běžným způsobem a po jejím ukončení dojde k automatickému spuštění programu.

Po prvním spuštění

Instalace probíhá v angličtině, ale pokud máte ve svých Windows nastavenu jako hlavní jazyk češtinu, IDM tuto skutečnost rozezná, a při prvním spuštění vám nabídne možnost nastavení češtiny i pro jeho uživatelské rozhraní.

Nastavení češtiny

Program podporuje i další jazyky a jejich nastavení je možné změnit v nabídce „Zobrazit -> Jazyk“.

Volba jazyka

Jak již bylo výše uvedeno, je IDM schopen integrace do většiny běžných internetových prohlížečů. Po ukončení instalace je IDM integrován ve všech prohlížečích, jež jsou ve vašem počítači k dispozici. Integrace do Windows spočívá ve spuštění IDM při každém startu systému. Integraci do prohlížečů a do Windows je možné ovlivnit v okně „Možnosti“ na záložce „Obecné“.

Záložka Obecné v okně Možnosti

Stažení souboru prostřednictvím prohlížeče

Jak se projeví integrace IDM do prohlížeče? Při kliknutí na odkaz pro stažení souboru v daném prohlížeči máme k dispozici nástroje IDM. Pokud tedy budeme stahovat soubor například v prostředí Firefoxu, nezobrazí se okno „Správce stahování“ (viz. úvodní screenshot), ale soubor stáhneme pomocí IDM prostřednictvím tohoto dialogu:

Stažení souboru


Zde jsme informováni o URL adrese stahovaného souboru a můžeme zvolit kategorii nebo umístění souboru. Standardně jsou soubory ukládány do složky „Dokumenty“, ve které jsou vytvořeny podsložky dle kategorií. Dále můžeme v tomto dialogu vložit textovou poznámku s popisem souboru. Po stažení souboru je zobrazeno okno s informací o URL adrese souboru a umístění souboru na disku. Pomocí tlačítek lze soubor otevřít nebo přetáhnout na plochu.

Po stažení souboru
Uživatelské prostředí programu

V horní části okna programu je k dispozicí nástrojová lišta, v levé části je zobrazena stromová struktura kategorií a hlavní část okna obsahuje tabulku s informacemi o stažených souborech.

Okno programu


Kategorie

Jak již bylo výše uvedeno, představují jednotlivé kategorie názvy podsložek adresáře „Dokumenty“, do kterých jsou ukládány stahované soubory. Kliknutím na určitou kategorii otevřete okno, ve kterém můžete měnit vlastnosti této kategorie.

Vlastnosti kategorie

Zde můžeme změnit název kategorie a pomocí přípony definovat typy souborů, které budou do dané kategorie automaticky ukládány. Dále zde můžeme definovat adresář pro ukládání souborů. Po instalaci IDM je k dispozici pět kategorií, ale další kategorie můžeme samozřejmě přidávat.

Stažení souborů ve frontě

Automatizace a urychlení procesu stahování souborů při práci s IDM spočívá především v možnosti stahování souborů v tzv. „frontě“. Frontu souborů vytvoříme tak, že jednotlivé soubory nestahujeme okamžitě, ale použijeme tlačítko „Stáhnout později“. Vybrané soubory se potom zobrazí v okně programu IDM a vytvoří zde frontu.

Vytvořená frontaPotom stačí stisknout tlačítko „Start fronty“ a je zahájeno stahování uvedených souborů. Proces stahování tím lze výrazně urychlit, protože je stahováno více souborů současně. Počet současně stahovaných souborů lze nastavit v okně „Plánovač“, které je přístupné z nabídky „Stahování -> Plánovač“ nebo stiskem tlačítka „Plánovač“. V tomto okně lze rovněž nastavit časové a další parametry pro stažení fronty a tím celý proces automatizovat.

Plánovač

Grabováni

IDM poskytuje rovněž nástroj pro „grabování“ webového serveru. Pomocí průvodce zde můžete snadno vytvořit projekt umožňující automatické stažení souborů z určitého webového serveru.

1) První okno průvodce: Zde zadáte název projektu, spouštěcí stránku a zvolíte šablonu projektu. K dispozici je „Vlastní nastavení“, „Všechny obrázky z webového místa“, „Audio sobory ze spouštěcí stránky a jedné další úrovně“, „Všechna videa z webového místa“, „Všechny soubory z webového místa kromě stránek a obrázků“ a „Celé webové místo“.

Grabování - první okno průvodce2) Druhé okno průvodce umožňuje volbu umístění stažených souborů.

Grabování - druhé okno průvodce
3) Prostřednictvím třetího okna průvodce upřesňujeme které stránky webového serveru budou prozkoumávány.

Grabování - třetí okno průvodce

4) Poslední, čtvrté okno průvodce umožňuje specifikovat typy souborů.

Grabování - čtvrté okno průvodceZávěr

Internet download manager bezesporu obsahuje velmi užitečné funkce, které výrazně usnadňují a urychlují proces stahování souborů z internetu. Kladně hodnotím vícejazyčnou podporu a schopnost integrace do většiny běžně užívaných internetových prohlížečů. Program je vhodný pro uživatele stahující pravidelně z internetu větší množství souborů. IDM je schopen tento proces nejen urychlit, ale také zpřehlednit organizaci stažených souborů na pevném disku.

Internet download manager je shareware. Bezplatně můžete tento software používat po dobu 30 dní a potom je nutné zakoupit licenci. To je asi jediná podstatnější nevýhoda IDM. Různých download managerů existuje velké množství a můžeme mezi nimi nalézt i nástroje, které jsou k dispozici zdarma. Proto uvítám v diskusi k tomuto článku vaše názory i připomínky k různým download managerům a předem za tyto příspěvky děkuji.

Registrovaní uživatelé na Stahuj.cz a eMag.cz mají nyní možnost získat Internet Download Manager ve verzi 3.14 zdarma. Více informací o této akci naleznete v článku Software zdarma.

Klady

  • integrace do většiny běžných internetových prohlížečů
  • vícejazyčná podpora
  • třídění stažených souborů do kategorií

Zápory
  • žádné jsem neshledal

Odkaz ke stažení programu