Sidebar

18
po, lis

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
V minulém článku zaměřeném na Mac OS jsme se věnovali jeho pořízení, instalaci a základním úkonům v jeho prostředí. Nyní se zaměříme na volbu správných aplikací.

Minule jsme si říkali o tom, jak se na OS X instalují aplikace, nicméně snad neuškodí malá rekapitulace - instalátory pro OS X jsou distribuovány buďto formou "běžných" archivů typu ZIP nebo RAR, anebo formou instalačních balíčků DMG. Aplikace obsažená v archivu/balíčku se buďto nainstaluje pomocí průvodce (podobně jako u Windows), anebo se jednoduše přetáhne do složky Applications.

Odinstalování aplikace se provede přetažením aplikace ze složky Applications do koše.

Nyní tedy k samotné volbě programového vybavení maca.

Přehled nainstalovaných aplikací

Předinstalované aplikace

Pro mnoho účelů nám vystačí programové vybavení dodávané se systémem, povězme si tedy nejdříve něco o něm: jako asi nejlepší správce multimedií (nejen na Mac OS) se dnes jeví program iTunes, standardně instalovaný se systémem OSX. Nabízí velmi intuitivní a nápaditý způsob spravování multimédií, vyniká moderním designem a bez problémů se domluví se všemi typy přehrávačů iPod.

iTunes v prostředí OS X

Na programu se nám velmi líbí způsob spravování multimédií a práce s playlisty jak uživatelsky, tak automaticky modifikovanými. Za zmínku rozhodně stojí automaticky vytářený playlist My Top Rated, do kterého jsou zařazeny všechny skladby v knihovně s hodnocením čtyř nebo pěti hvězdiček.

Co se synchronizace kontaktů s ostatními zařízeními týče, pravděpodobně opět vystačíte s dodávanými aplikacemi, kterými jsou iSync a Address Book.

Adress Book

Pomocí iSyncu můžete nastavit synchronizaci mezi zařízeními různých typů - od mobilních telefonů přes iPody až po PDA. Získané kontakty se pak automaticky ukládají do Address Booku, jednoduše ovladatelného a elegantního správce kontaktních informací.

Synchronizační nástroj iSync

Internet

MailNyní k prohlížení e-mailu. V OSX je již předinstalován mailový klient s názvem Mail. Představuje skupinu těch jednodušších programů, pokud ale chcete propracovanější program nabízející inteligentní rozpoznávání spamu, rychlé vyhledávání v e-mailech nebo třeba program disponující RSS čtečkou, nejspíše raději sáhnete po produktu Mozilla Thunderbird. Pokud jste zvyklí na prostředí MS Office, nabízí se zde možnost pořízení Microsoft Outlook pro Mac OS.

Po elektronické poště se zcela logicky nabízí možnost napsat něco i o webbrowserech. OS X nabízí předinstalovaný rychlý a moderně vyhlížející browser jménem Safari, je však možno do OSX "dotáhnout" i browsery jako Mozilla Firefox, Opera nebo dokonce MSIE.

Internetový prohlížeč Safari

Příznivce "kecálků" (instant messengerů) může potěšit existence oficiálního ICQ klienta pro Mac OS, kterého ale poslední dobou zatlačují rychlí a výborně vypadající klienti Adium X a Fire. Existence OS X Skype verze je samozřejmostí.

Kecálek, neboli IM, Adium X

Kancelářské aplikace

Stejně, jako není Office součástí Windows, není součástí ani u Mac OS. Pokud tedy chceme operační systém dovybavit kancelářským balíkem, můžeme buďto zvolit open-source řešení OpenOffice.org (jehož start ale kvůli prostředí X11 chvíli trvá), anebo sáhnout po nákladnějším řešení jménem MS Office 2004 for Mac (O24M).

Textový editor

Co se designu týče, O24M jasně vybočuje ze zajetého standardu vzhledu sad Office - je plný plovoucích oken, která jsou rozmístěna okolo okna s editovaným dokumentem. Nad ním je ještě umístěn panel s hlavními ovládacími prvky typu Nový, Otevřít anebo Tisk. Dokumenty vytvořené v O24M jsou plně kompatibilní s MS Office pro Windows.

Tabulkový kalkulátor

Ostatní

Co se videopřehrávačů týče, vedoucí pozici si samozřejmě drží applovský QuickTime (který v OSX prostředí přehrává i AVI a MP[E]G), kterému šlape na paty freewarový VLC Media Player. Ten narozdíl od QuickTimu nabízí pokročilejší možnosti ovládání videa, jako je volba audiostopy nebo třeba volba metody postprocessingu.

Přehrávání videa

Co se dalších zajímavých aplikací týče, zcela jistě stojí za zmínku elektronická verze Oxfordského výkladového slovníku, který obsahuje vysvětlení neuvěřitelného množství slov jako třeba Sky, Poetry, nebo Trekkies.

Photoshop pod OS X

Dále je k dispozici např. aplikace Virtue, elegantní správce virtuálních desktopů, MS Virtual PC pro OSX a Q (virtuální PC), nebo třeba Preview, jednoduchý prohlížeč obrázků a souborů ve formátu PDF.

Závěrem

Závěřem malé shrnutí - řeči, že pro Mac OS není dostatečné množství aplikací, nejsou pravdivé, ba naopak, podobně jako u Windows, i u OSX je k dispozici vcelku široká škála aplikací pro všechny možné druhy činností - od kancelářských balíků přes instant messengery až po vývojová prostředí.