Sidebar

29
ne, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Nebaví vás klikat na jednotlivé odkazy? Chcete stáhnout všechny soubory, celé stránky nebo obsáhlou webovou publikaci snadno a rychle? Nechte to na stahovacím programu.

V dnešní době časově neomezeného vysokorychlostního připojení k internetu již není tak nutné využívat jeho kapacitu na maximum. Jedním z takových využití bylo v dobách časové tarifikace ukládání prohlížených stránek na pevný disk, ať už v rámci dočasné paměti prohlížeče a následného prohlížení offline, nebo rovnou stahování celých webů se všemi jejich soubory.

Stahování celých stránek sice v minulosti ušetřilo nemalé prostředky za připojení k internetu, ale i dnes může být takové stahování užitečné. Představte si situaci, kdy se na některém rozsáhlejším webu nachází mnoho souboru, které chcete stáhnout. Jednou možností řešení je ručně projít celé stránky a stáhnout všechny soubory.

Mnohem efektnějším, rychlejším a pohodlnějším řešením je však zadat tento úkol programu, který toto vykoná sám. Výhodou je jednoznačná úspora vlastního času i šetření přenosovým pásmem připojení, jelikož je možné takové stahování nechat například na noc, kdy je připojení nevyužité.

Snadné a rychlé stahování s HTTrackem

Úvodní obrazovka programu a zároveň okno, kde začíná konfigurace stahovacího projektu

Zadávání nového projektu pro stahování do programu HTTrack je naprosto jednoduché. Program je téměř kompletně v češtině (chybí jenom nápověda), většina voleb programu je pak dokonce v běžně používané češtině. Ovládání je tak pochopitelné i pro uživatele, který nevládne technickým vzděláním a potřebnou úrovní angličtiny.

Okno, kde se odehrává hlavní část konfigurace stahovacího projektu, včetně zadávání adresy webu, způsobu stahování souboru a další nastavení

Po zadání informací, sloužících pro kategorizování stažených projektů na disku, se program hned dostane k vlastnímu nastavování parametrů stahování. Možnosti tohoto nastavení jsou opravdu široké a umožňují určit celkem podrobně, které soubory má program stahovat, jak je ukládat a jak je mezi sebou lokálně odkazovat, aby struktura staženého webu dávala stejný smysl, jako u jeho online verze.

Možnost nastavení, jakým způsobem má program upravit odkazování mezi stránkami u stažených projektů

Po nastavení všech možností stahování stačí pouze vybrat spuštění nastaveného projektu ihned, nebo uložení jeho vlastností a jeho ponechání na později. Spustíte-li projekt ihned, program začne neprodleně procházet adresářovou nebo navigační strukturu stahovaného webu a ukládat stahované soubory do vybrané složky.

Vlastní stahování souborů ze stránek

V hlavním okně programu začnou nabíhat podrobnosti o stahovaných souborech a statistická tabulka v záhlaví stahovacího protokolu začne počítat první stránky, odkazy a megabajty dat. Program samozřejmě neumí spočítat, jak dlouho bude stahování trvat, protože nemá k dispozici seznam souborů a odkazů. To záleží na rozsáhlosti stránek, velikosti souborů ke stažení, rychlosti serveru a celé řadě dalších aspektů.

Seznam uložených projektů, stáhnutých programem HTTrack do cílové složky

HTTrack a stahování ze souborových depozitářů

O několik odstavců výše jsem naznačil, že HTTrack může sloužit ke stahování jednotlivých souborů z různých webových archivů a depozitářů souborů. V rozšířeném nastavení stahovacího projektu pod položkou Filtry je pro tento případ možné určit, které typy souborů má program stahovat a které ignorovat. Zde můžete zahrnout do stahování například všechny komprimované soubory podle přípon a zároveň vyloučit ze stahování jiné soubory, které stahovat nepotřebujete.

HTTrack umožňuje velmi podrobně nastavit, které soubory má stáhnout, a které ignorovat

Komu stahování škodí?

Stahování celých stránek, jako u HTTracku, je sice pro uživatele přínosné, avšak může způsobit provozovateli stránek nemalé problémy. Především zde jde o neúnosné a soustavné zatěžování webového serveru, na který program odesílá řádově několikrát více požadavků, než běžný webový prohlížeč. I jeden takový stahující uživatel může velmi zatížit některé pomalejší webové servery. Více uživatelů pak takový server přetíží natolik, že se na něj běžní uživatelé nedostanou.

Takto vypadá ve statistikách výpadek serveru

Druhým problémem je datová náročnost takového stahování. Program HTTrack totiž mnohdy stáhne i stovky megabajtů, což může vlastníkovi stránek ukousnout značnou část datového limitu u jeho poskytovatele webového prostoru. Ten po překročení tohoto limitu stránky odpojí a stahující uživatel tak vlastně způsobí dlouhodobější nedostupnost stránek.

Závěr

HTTrack slouží k rychlému a automatickému stahování celých webů, včetně všech odkazovaných souborů. Díky dobré češtině a snadnému ovládání je dostupný většině uživatelů bez nutnosti nějakých podrobnějších znalostí. Program je zcela zadarmo.

Plusy

  • dobrá čeština
  • mnoho možností nastavení
  • bezplatný

Mínusy

  • zatěžuje neúnosně webové servery
  • neumožňuje pozastavit stahování okamžitě (čeká na doběhnutí všech nalezených souborů)

Odkaz na program