Sidebar

28
út, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Nemáte k dispozici kancelářský balík Microsoft Office a přesto potřebujete zobrazit v něm vytvořené soubory? Řešením jsou prohlížeče, které uvolnil samotný Microsoft.

Tento problém řeší mnoho kancelářských i domácích uživatelů, kteří se rozhodli neplatit zbytečně za drahou licenci ke kancelářskému balíku Microsoftu, a přešli k bezplatným náhradám za produkty z balíku Office. Přechod k levnější nebo bezplatné konkurenci je sice snadný a ve většině případů naprosto bezproblémový, můžou však nastat chvíle, kdy budete ten drahý kancelářský balík potřebovat.

 

Nejnovější verze nejpoužívanějšího textového editoru

Jiné kancelářské programu tudíž většinou neumějí otevírat dokumenty ve formátech .doc, .xls a .ppt přesně tak, jak si to jejich autor přál. Téměř vždy někde něco nesedí, nebo je dekódováno jinak, než bylo uloženo. To je způsobeno právě nekompatibilitou a tím, že tvůrci alternativních kancelářských balíků nemají přístup ke specifikaci těchto proprietárních formátů Microsoftu.

Nejnovější verze aplikace PowerPoint

Použití prohlížečů proprietárních formátu Microsoft Office je tedy nezbytné, když nutně potřebujete například vytisknout nebo zobrazit obdržený dokument bez jakékoliv chyby a nesrovnalosti. Výhodou samostatných prohlížečů, oproti snaze otevírat soubory v jiných kancelářských balících, než Microsoft Office, je jejich rychlost. Otevírání i velkých dokumentů je v nich opravdu bleskové

Word Viewer

Současný program Word Viewer je odvozen od balíku Microsoft Office 2003. Podporuje tedy všechny dokumenty a šablony, ve formátu .doc, respektive .dot, starších kancelářských balíků Office, až po verzi 97. Nejnovější Word Viewer pro verzi balíku 2007 ještě nebyl uvolněn a, vzhledem předchozím verzím, dost možná ani nebude.

Náhled aplikace Word Viewer 2003 s otevřeným wordovským dokumentem

Word Viewer samozřejmě neobsahuje žádné editační prostředky pro práci s otevřeným dokumentem. Nemusíte se tak ani bát, že něco v dokumentu změníte, nedopatřením uložíte, a tím vlastně dokument zničíte. Ve Word Vieweru můžete otevírat i HTML soubor, včetně jejich variací z dílny Microsoftu.

Excel Viewer

Náhled aplikace Excel Viewer 2003 s otevřenou tabulkou

Také současný Excel Viewer je odvozeninou ze staršího balíku ve verzi 2003. Otevírá všechny Excelovské dokumenty a šablony s příponami .xls, .xlt, .xlm, .xlc a .xlw. Stejně, jako Word Viewer, je i Excel Viewer neuvěřitelně rychlý při otevírání. Nijak zásadně ho nezpomalují ani složitější tabulky.

PowerPoint Viewer

PowerPoint Viewer je v současné době dostupný hned ve dvou verzích. Ta starší z nich je odvozená od balíku Microsoft Office 2003, ta nová pak od aktuální verze 2007. Obě verze PowerPoint Vieweru od sebe dělí nejen podpora nové verze formátu dokumentů PowerPoint, ale i zásadní velikostní rozdíl instalačního souboru. Obě verze jsou zpětně kompatibilní a tak je více než rozumné nainstalovat rovnou verzi novější.

Logo programu PowerPoint Viewer 2003 je to jediné z programu, co při jeho spuštění uvidíte - následuje již jen vlastní prezentace v celoobrazovkovém režimu

Ovládací prvky a aplikační okno jsou, v případě PowerPoint Vieweru, redukovány na celoobrazovkové zobrazení vlastní prezentace a stručné kontextové menu. PowerPoint Viewer je díky tomu ještě výrazněji rychlejší, než plnohodnotný PowerPoint.

Visio Viewer

Visio je součástí balíku Microsoft Office, určený pro tvorbu a ukládání různých grafů, diagramů a vektorové grafiky. I tato nová součást má svůj Viewer hned ve dvou verzích současně. A také zde bude rozumnější instalovat rovnou verzi novější. Visio Viewer se nechová jako samostatný program, ale je vlastně zobrazovacím pluginem pro Internet Explorer.

Visio Viewer se chová jako zobrazovací plugin pro Internet Explorer

Zkušební verze Microsoft Office

Další možností, jak spolehlivě a bezchybně zobrazit dokumenty, vytvořené v balíku Microsoft Office, je instalace jeho zkušební verze. S novou generací tohoto balíku totiž Microsoftu uvolnil ke stažení celý balík s šedesátidenní zkušební lhůtou. A tak můžete po tuto zkušební dobu otevírané dokumenty i upravovat a zároveň si tak vyzkoušet, je-li přechod na placenou verzi balíku nutný, nebo zbytečný.

Zkušební verze kancelářského balíku Microsoft Office 2007 vyžaduje zadání registračního klíče

Nevýhodou je velikost instalačního souboru ke stažení, která se v závislosti na zkoušené verzi pohybuje v řádech stovek megabajtů, potřebné volné místo na pevném disku, pomalejší spouštění a právě ta zkušební lhůta, po níž již tento balík nespustíte.

Odkazy na programy