Sidebar

18
po, lis

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
V současné době je na trhu velké množství různých formátů optických disků. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké jsou jejich pro a proti? Tématem tohoto článku jsou CD.

Úvod

V dobách dřívějších byla jediným výměnným médiem disketa. Ta se vyskytovala v různých formátech a velikostech. Toto médium bylo populární a dočkalo se zajímavých nástupců, bohužel ty se na trhu příliš neujali. V dnešní době už disketa ztratila na své popularitě a setkáváme se s ní zřídka. Dokonce už nalezneme počítačové sestavy, kde disketová mechanika není přítomna vůbec. V oblasti notebooků jde už opravdu o raritu, i když výjimky se ještě najdou. Nástupcem disket se staly optické disky, které jsou v současné době částečně vytlačovány flash pamětmi a internetem. Popularita optických disků je ale stále velká, především pokud si data chceme na nějakou dobu uchovat.

Yamaha F1 umožňuje kreslení na datovou vrstvu CD médií.

CD, aneb počátek optických disků

CD je zkratka pro slovo Compact Disc. S tímto druhem média se setkáváme od června 1980, kdy bylo vymyšleno společnostmi Sony a Philips. Tento formát se ujal především jako záznamové médium pro hudbu. Od toho se také odvíjí i rychlost čtení, která je rovna 150 KB/s. To je ovšem pro počítačová data pomalá rychlost a tak se musela zvýšit. Zvýšení proběhlo tak, že se optický disk otáčí rychleji.

Aby bylo poznat jak je mechanika rychlá, začal se používat násobek základní rychlosti. Tedy 2x, 4x, 8x, 16x, 24x, 32x, 48x a 52x. Ano existují extrémy s rychlostmi 72x, ale tohoto čísla bylo dosaženo vícebodovým snímáním. Takto rychlé mechaniky se do běžného prodeje nedostaly.

Aplikace pro kopírování CD CloneCD

Kapacita těchto médií byla zpočátku 650 MB (74 minut), po té se začaly vyrábět média s možností zápisů až 700 MB (80 minut), která jsou dnes již běžně dostupná. Mezi nadstandard patří média s možností zápisu 90 až 99 minut. Některé mechaniky obsahují technologie, které umožní na disk uložit více dat, než je standardní hodnota. Takto vypálená CD pak ale nemusí být čitelná v jiných mechanikách.

Krabicová verze populárního vypalovacího programu Neru

A jaké jsou druhy CD?

 • CD-DA (CD-Audio) ? jde o lisovaný disk, na kterém je uložena hudba. Hudba je na disku uložena v 16-ti bitové hloubce s kmitočtem 44,1 kHz pro 2 kanály.
 • CD-ROM ? na tomto disku jsou vylisována většinou počítačová data, formát pro data vznikl v roce 1988
 • CD-ROM XA ? vylepšená verze předchozího, u které bylo dosaženo vyšší kapacity na úkor možnosti detekce a opravy chyb, vznik 1991
 • CD-Extra (CD-Plus) ? kombinace prvních dvou technologií, na první stopě je uložena hudba a na dalších mohou být data. CD může být přehráváno jako normální CD-Audio v audio přehrávači, zároveň může obsahovat například videoklipy k písním pro přehrávání v počítači.
 • Video CD (VCD) ? v tomto případě je na disk vylisováno video, které lze přehrávat v příslušných přehrávačích či počítači. Vznik tohoto formátu se datuje k roku 1993.
 • Super Video CD (SVCD) ? Obsahuje opět video, tentokrát v novějším kodeku, díky kterému je dosaženo lepší obrazové kvality.
 • CD-R (CD-Recordable) ? disk, na který je umožněn zápis pomocí zapisovací mechaniky (vypalovačky) a příslušného programového vybavení
 • CD-RW (CD-ReWritable) ? přepisovatelný disk, na tento disk lze data zapsat a následně je smazat a opět zapsat jiná data. Pro tyto úkony je nutná přepisovací mechanika. Zde vznikl jeden z prvních problémů kompatibility. Pokud máte mechaniku s pomalejším přepisem, než pro kterou je určeno přepisovatelné médium může se stát, že na médium nelze zapsat jakákoliv data. Proto je vhodné nakupovat přepisovatelná s rychlostmi, které zvládá vaše mechanika.
 • DD-CD (Double Density CD) ? tento formát uvedla v roce 2000 společnost Sony. Mezi výhody patřila především velká kapacita, která dosahovala až k 1,3 GB. Bohužel díky potřebě speciálních médií se tento formát neujal.

Datová strana klasického 12 cm média.

Média lze rozdělit i podle jejich velikosti a tvaru. Klasická média jsou kulatá s průměrem 12 cm. Pak existují zmenšené verze, které mají průměr 8 cm - tato média mají i podstatně nižší kapacitu ? 210 MB. Dále se můžete setkat s médiem o velikostech a tvaru vizitky, využití je stejné jako u vizitky, jelikož cca. 50 MB je vhodné opravdu maximálně pro osobní informace a reference. Setkat se můžete i s jinými tvary jako například srdce apod. Média různých tvarů mohou být pro mechaniku nebezpečná. Takovéto médium není vyvážené a při vyšších rychlostech může v mechanice způsobit problémy. To platí i o kulatých médiích, které jsou nevhodně polepená samolepkami atd. Nebezpečná situace může nastat i u štěrbinových mechanik, do kterých jsou vložena jiná média, než ta kulatá s průměrem 12 cm.

Programy pro zápis na CD

Aplikací, které zvládají zápis na CD-R/RW je v dnešní době velká spousta. Na práci s těmito disky je přípraven i operační systém Microsoft Windows XP. Pokud ovšem požadujete více funkcí a možností nastavení, musíte se poohlédnout po jiných aplikacích. Mezi nejpopulárnější komerční programy patří Nero. Pokud hledáte nějaký nekomerční nástroj, může být užitečný například CDBurnerXP Pro, či DeepBurner. Pokud chcete zkopírovat obsah nějakého CD, můžete použít například CloneCD. Pro měření rychlosti vaší mechaniky a kvality příslušných médií můžete použít Nero CD-DVD Speed.

Aplikace pro vypalování CDBurnerXP Pro.

A kolik to stojí?

Kromě ceny samotného produktu a zisku výrobce musíme počítat i s poplatky z prázdných nosičů a zařízení pro zhotovení rozmnoženiny. V případě prázdných optických disků je to u CD-R 0,40 Kč a u CD-RW 2,00 Kč. Cena zapisovací a přepisovací mechaniky je zvýšena až o 3% z její ceny. Tyto poplatky ovšem neumožňují legálně kopírovat chráněný obsah, jak si někteří uživatelé myslí či jak odůvodňují takovéto své jednání.

Aplikace DeepBurner.

Závěr

Kompaktní disky jsou v dnešní době stále populární. Pokud nepotřebujeme na médium uložit více jak 700MB, je to velmi levné médium s výbornou kompatibilitou. CD-R a CD-RW pak lze přečíst v drtivé většině optických mechanik.

Programy ke stažení: