Sidebar

22
so, úno

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
V současné době je na trhu velké množství různých formátů optických disků. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké jsou jejich pro a proti? Tématem tohoto článku jsou DVD a jejich nástupci.

DVD, aneb současnost

DVD je opět pouhou zkratkou a to pro Digital Versatile Disc či Digital Video Disc. To, který z dlouhých názvu vznikl dříve a který se pak stal platným, není nikde přesně řečeno. Používají se tedy oba. Tento formát se stal ideálním pro ukládání digitálního videa a velkého množství dat. Díky videu se spíše zažil název Digital Video Disc. Od toho se opět odvíjí základní rychlost, která je rovna 1380 kb/s. Kapacita je zde závislá na konkrétním typu média. Nejnižší hodnoty jsou 4,7 GB a nejvyšší 17,1 GB.

Základním dělením DVD disků je počet vrstev, od kterého se odvíjí i jejích kapacita:

 • DVD-5 - jednovrstvé jednostranné ? 4,7 GB (4,38 GiB)
 • DVD-9 - dvouvrstvé jednostranné ? 8,5 GB (7,92 GiB)
 • DVD-10 - jednovrstvé oboustranné ? 9,4 GB (8,75 GiB)
 • DVD-17 - dvouvrstvé oboustranné ? 17 GB (15,9 GiB)

Na internetu lze nalézt i zmínku o kombinaci DVD-5 a DVD-9 označovanou jako DVD-14. Tento disk je oboustranný, na jedné straně je dvouvrstvý a na druhé jednovrstvý, díky tomu dosahuje velikosti 13,2 GB (12,3 GiB). V běžném provozu se s tímto diskem asi nesetkáte.

Datová vrstva DVD

Formáty DVD

 • DVD-Video ? tento formát vznikl jako náhrada za VCD. Díky vyšší kapacitě jsou filmy na tomto médiu ve velmi dobré kvalitě. K dispozici bývají na disku i různé bonusy, fotky a další multimédia.
 • DVD-Audio ? Náhrada za CD-DA. Zde je ukládána hudba v 24 bitové hloubce s kmitočtem 192 kHz pro 2 kanály, nebo 96 kHz pro 6 kanálů.
 • DVD-ROM ? nástupce CD-ROM. Výhodou je vyšší kapacita a rychlejší přenos dat díky vyšší hustotě dat.
 • DVD-R ? Jeden z velmi populárních formátů pro zápis je právě DVD-R, tento formát je pod vedením DVD Fora. Za vznikem tohoto formátu stála především společnost Pioneer, která uvedla zapisovací mechaniku v roce 1997. Současná, tedy druhá generace má kapacitu 4,7 GB. První generace dosahovala kapacity 3,95 GB. Přesná kapacita je u většiny médií druhé generace 4 706 074 624 B. To je o něco málo více, než je tomu u DVD+R.
 • DVD-R DL ? Vychází z předchozí verze, která byla obohacena o druhou vrstvu. Díky druhé vrstvě je dosaženo kapacity 8,5 GB. Při vypalování mohou mít některé starší mechaniky problém s přechodem do druhé vrstvy. Média jsou stále drahá v porovnání s klasickými. Přesná kapacita ve většině případů činí 8 543 666 176 B.
 • DVD-RW ? Přepisovatelná forma DVD-R disku. Počet přepisů je udáván 1000x.
 • DVD+R ? Tento formát vznikl později, než DVD-R. Tento formát je pod vedením DVD+RW Alliance (členy jsou Dell Computer, Hewlett-Packard / Compaq, Verbatim, Philips, Ricoh, Sony, Thomson a Yamaha) a vznikl z důvodů snížení licenčních poplatků. Mezi jeho výhody lze zařadit možnost změny booktype na DVD-ROM. Díky tomu se pak vypálený disk hlásí jako DVD-ROM místo DVD+R. Dřívější podpora mechanik byla u DVD+R slabší než u DVD-R. Díky změně booktype je dosažena vyšší kompatibilita. Další výhodou je fakt, že i neuzavřený disk je snadno čitelný. V případě DVD-R se musí použít pokročilejších nástrojů na přečtení neuzavřené stopy. Přesná kapacita je u většiny médií 4 700 372 992 B.
 • DVD+R DL ? Stejně jako u DVD-R DL jde o rozšíření předchozího formátu o druhou vrstvu. I zde vznikaly problémy s čitelností u některých starších mechanik při přechodu mezi vrstvami. Přesná kapacita je u většiny médií 8 547 991 552 B.
 • DVD+RW ? Opět přepisovatelná forma DVD+R disku. Díky technologii Loseless Linking lze snadno a rychle přepisovat a mazat jednotlivé bloky dat. Počet přepisů je udáván 1000x.
 • DVD-RAM (Random Access Memory)? je velice zajímavým formátem. Bohužel díky své ceně není příliš rozšířený, alespoň v ČR ne. Od ostatních je tento formát výjimečný více fakty. Na první pohled je disk rozdílný od předchozích, na disku se totiž vyskytují ?čárky?. Tyto čárky zde označují jednotlivé sektory disku, data jsou zde ukládána do sektorů, tedy stejně jako je tomu například u pevných disků. Nejde tedy o spirálu jako v předchozích případech. Dalším fyzickým rozdílem může být speciální pouzdro disku (caddy). Toto médium existuje v mnoha verzích, rozdílnost je právě v použitém obalu (prázdný, otevíratelný, zatavený). S disky, které jsou v pouzdře umí pracovat pouze některé Panasonic mechaniky, v ostatních případech je nutné disk z pouzdra vyndat. Další výhodou je fakt, že pokud máte správné ovladače k vaší mechanice, můžete s médiem pracovat stejně jako s disketou či pevným diskem. Pro zápis pak není potřeba žádné aplikace a data můžete jednoduše kopírovat a mazat. Výhodou je i možnost médium 100 000x přepsat. Nevýhodou je pak podstatně menší kompatibilita a vyšší cena. Při zápisu jsou data zároveň kontrolována, čímž klesá rychlost zápisu na polovinu, případný výskyt chyby je okamžitě napraven. Některé mechaniky umožňují kontrolu dat vypnout. Přesná kapacita je u většiny médií 4 580 769 792 B. U oboustranných disků je to 2x tolik, ale médium musíte ručně otáčet.
 • DVD-RAM WO (Write Only) ? To samé co předchozí s tím rozdílem, že na tento disk lze zapsat pouze jednou.

Stejně jako u médií CD i zde se můžete setkat se zmenšenou 8 cm variantou. Na toto médium se vejde 1.4 GB dat. Existuje i dvouvrstvá verze, která pojme až 2.6 GB

DVD-RAM v caddy

Modrý laser, aneb současnost v Japonsku, budoucnost u nás.

Tak jak tomu bylo u DVD je tomu i technologie, která je založena na modrém laseru. Výrobci se nedohodli na jednom formátu a tak si každý snaží vytvořit svůj vlastní. V současné době jsou k dispozici dva formáty a to:

 • HD-DVD ? Do jedné vrstvy lze zaznamenat až 15 GB, vrstvy mohou být na jedné straně dvě. S oboustranným diskem můžete dosáhnout kapacity až 60 GB. Touto mechanikou může být vybavena herní konzole Microsoft Xbox 360.
 • Blu-ray ? Na jednu vrstvu lze zaznamenat až 25 GB, v současné době se počítá se dvěma vrstvama. Disk může být oboustranný, tím vzroste kapacita až na 100 GB. Touto mechanikou bude vybavena herní konzole Sony PlayStation 3.

 •  Total HD - pokus o kompromis, hybridní fomát, který umožňuje na jedno médium uložit film jak ve formátu Blu-ray, tak ve formátu HD DVD. Na jedné straně tak může být film v Blu-ray o velikosti 25 či 50 GB a na druhé straně HD DVD verze snímku o velikosti 15 či 30 GB.

Detail na DVD-RAM

Programy pro zápis na DVD

Aplikací, které zvládají zápis na DVD je v dnešní době velká spousta. Mezi nejpopulárnější komerční programy patří Nero. Pokud hledáte nějaký nekomerční nástroj, může být užitečný například CDBurnerXP Pro, či DeepBurner. Pokud chcete zkopírovat obsah nějakého DVD, můžete použít například Slysoft Clone DVD. Pro měření rychlosti vaší mechaniky a kvality příslušných médií můžete použít Nero CD-DVD Speed.

Blue-ray v podání Philipsu

A kolik to stojí?

Kromě ceny samotného produktu a zisku výrobce musíme počítat i s poplatky z prázdných nosičů a zařízení pro zhotovení rozmnoženiny. V případě prázdných optických disků je to u DVD?R 1,00 Kč a u DVD?RW/RAM 5,00 Kč. Cena zapisovací a přepisovací mechaniky je zvýšena až o 3% z její ceny. Tyto poplatky ovšem neumožňují legálně kopírovat chráněný obsah, jak si někteří myslí či odůvodňují své jednání. U médií, která využívají pro zápis modrý laser nebyly poplatky zatím stanoveny. Lze očekávat, že budou opět vyšší než u DVD a CD.

HD-DVD v podání Necu

Závěr

DVD disky jsou v dnešní době velice populární, především díky své kapacitě. V poměru ceny a kapacity vycházejí dokonce levněji než CD. V současné době je kompatibilita dobrá, ale se staršími mechanikami mohou nastat potíže a médium nemusí být čitelné.

To zda je lepší DVD-R či DVD+R záleží na požadavcích uživatele. Pro mě osobně je lepší DVD+R, díky možnosti nechávat médium otevřené. Kdybych nemusel hledět na cenu, favoritem by bylo DVD-RAM. I když už mě jedno médium po třech letech zklamalo, doufám že další tři jsou stále čitelná. S budoucími formáty s modrým laserem bude situace ještě horší, mechanika která bude umět číst Blu-ray a HD-DVD musí být vybavena lepší optikou a čipovou sadou, což se negativně projeví na její ceně.

Programy ke stažení: