Sidebar

18
po, lis

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Jde o velice jednoduchý přístroj určený především ke vzdělávání v chudých oblastí světa. Projekt odstartoval v roce 2005 v Davosu a letos koncem února by měla začít distribuce prvních notebooků.

Nejlevnější notebook světa by se měl začít distribuovat do plánovaných oblastí už koncem února. Jde o velice jednoduchý přístroj určený především ke vzdělávání v chudých oblastí světa, například v Pákistánu a Rwandě.

Celý projekt, One Laptop per Child, odstartoval v roce 2005 představením na Světovém Ekonomickém Fóru v Davosu. Již tehdy si získal účast velkých firem jako AMD nebo Google, později se přidaly další, a tak dnes mohla vzniknout finální verze laptopu.

foto: MIT Media Lab

Notebook pohání 500 MHz CPU firmy AMD a má 1 GB flash paměti jako náhradu za pevný disk. Počítač má 14-ti palcový barevný TFT displej s možností přepnutí do černobílého režimu pro lepší čitelnost na slunci. Z rozhraní zde najdeme čtyři USB porty a Wi-Fi. Operačním systémem je speciální verze OS Linux .

Vzhledem k určení je tu pak jedna specialita - klika, která dovolí používat přístroj i v oblastech bez elektrických sítí. "Jedna minuta točení nabije notebook na dalších deset minut provozu," uvádí jeho návrháři.

Zaslal: Honza Jeřábek