Sidebar

18
po, lis

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Pár rad jak na výběr levného digitálního rodinného kompaktu a představení typického zástupce této skupiny z dílen firmy Panasonic.

Dnešní trh je zaplaven nepřeberným množstvím nabídek digitálních fotoaparátů. Tato recenze se Vám bude snažit pomoci s výběrem levného kompaktu pro domácí použití, s orientační cenou 3 500,- Kč. Společně s recenzí Vám představím případnou volbu Panasonic Lumix DMC-LS2.

Výběr digitálního fotoaparátu nezáleží pouze na jeho vlastnostech a kvalitách, ale mnohem více na individuálních potřebách každého uživatele. Proto berte tento článek, jako pouhé naznačení cesty, kam svůj výběr směřovat.


Slovníček pojmů

Abychom se trochu orientovali v problematice digitálních fotoaparátů, vysvětlíme si na začátek několik technických termínů, které by Vás mohli při výběru kompaktu zaskočit.


CCD snímače
Jedná se o destičku, která nahrazuje kinofilm. Tato destička je osazena miliony buněk, citlivých na světlo. Tyto buňky pak předávají informace o fotografovaném obraze dále do procesoru fotoaparátu. Počet buněk CCD snímače je udáván v MPx (megapixelech).
Citlivost ISO
Hodnota ISO udává citlivost snímače fotoaparátu na dopadající světlo. Za běžných světelných podmínek je citlivost přibližně 100-200 ISO. Vyšší citlivost (např.800) umožňuje focení za horších světelných podmínek, zvýšení je ovšem většinou provázeno šumem digitálního obrazu. U kvalitnějších kompaktů se ISO dá nastavit manuálně a není pouze automatické.
Makro
Režim ostření fotoaparátu. Díky tomuto režimu můžete fotografovat i z velmi malých vzdáleností, a vyfotit tak i ty nejmenší detaily.
Mass Storage
Protokol, díky němuž vidíte v počítači fotoaparát jako další disk, bez potřeby instalovat manuálně ovladače zařízení.
Obrazový stabilizátor
Zabudované zařízení ve fotoaparátu, jenž umožňuje eliminovat třes rukou, nebo jiné nechtěné otřesy. Docílíte tak zaostřených fotografií i při pohybu.
PictBridge
Tato technologie umožňuje připojit fotoaparát k tiskárnám, které podporují tuto technologii. Tisknout fotky tak můžete bez požití počítače.
Zoom digitální
Pozor, neplést s optickým zoomem! Digitální zoom je pouhé vyříznutí obrazu a zvětšení jeho bodů, stejně jako je tomu na PC. Užitím digitálního zoomu se kvalita fotografie zhoršuje.
Zoom optický (transfokátor)
Hodnota optického zoomu určuje, jak moc si objektivem můžeme focený objekt přiblížit.

Kritéria výběru

Kompakty v cenové hladině do 3500,- Kč mají většinou dosti podobné vlastnosti, proto v těchto odstavcích vyberu jen ty, podle kterých je vhodné se orientovat.

Řada uživatelů vybírá levné kompakty podle počtu megapixelů, zjednodušeně se dá v tomto případě říci, že čím více, tím lépe, protože s rostoucím počtem megapixelů se zvětšuje i kvalita fotografie. Ovšem není to zásadní vlastnost a existují z ní i vyjímky, kdy mnoho megapixelů na malém CCD snímači vede ke zhoršení kvality snímku díky vyšší míře elektronického šumu.

Většina z nás si kompakt pořizuje na focení rodinných momentek, nebo k dokumentaci vzpomínek z dovolené. Tyto fotky budeme v drtivé většině prohlížet na monitoru, nebo si je necháme vytisknout ve velikosti 10x15 cm. K těmto účelům nám stačí rozlišení 1600x1200, tedy necelé 2 megapixely. Proto se neřiďte jen megapixely, ale i ostatními vlastnostmi.

Stabilizátor je jedna z velmi užitečných funkcí, která je bohužel u fotoaparátu nižších tříd dost opomíjena. Přesto ale doporučuji vyhledávat fotoaparáty právě s touto funkcí.

Vnitřní paměť každého kompaktu lze rozšířit o paměťovou kartu. Na našem trhu, v této cenové kategorii, jsou používány karty typu xD, SD, MMC, případně MS Duo. Koupě karty samozřejmě znamená další investici do zařízení, proto bych doporučil, vybírat kompakty s rozhraním SD/MMC - ceny těchto karet jsou nejpříznivější a můžete si tak dovolit kvalitnější kartu, nebo kartu s větší kapacitou.

Nadále je vhodné vybírat fotoaparát podle typu akumulátorů. Většina levnějších kompaktů je napájena pomocí 2x AA baterií (běžné tužkové baterie), což považuji za šťastné řešení. Můžete tak s sebou nosit klidně i 4páry náhradních baterií, aniž by jste měli zbytečně velké náklady s jejich pořízením, jako je tomu u akumulátorů typu Li-ION


Panasonic Lumix DMC-LS2

Panasonic Lumix


Parametry:

 • CCD 5.3 MPx
 • Optický zoom 3x
 • Optický stabilizátor O.I.S.
 • Makro od 5 cm
 • Citlivost ISO 80, 100, 200, 400
 • LCD 2,0“
 • Paměťové karty SD, MMC
 • České menu
 • USB Mass Storage


Tento fotoaparát se dá na českém trhu pořídit za příjemných 3463,-Kč. Bližší parametry přístroje se můžete nalézt na stránkách výrobce.

Co tedy od levného kompaktu očekávat? Nejlepší cestou je asi seznámení se s kvalitou přístroje pomocí snímků pořízených tímto fotoaparátem. Fotografie v plné velikosti si můžete prohlédnout v galerii u článku.

krajina
Pohled z okna

krajina 3x
Stejný pohled z okna, pouze použit 3x optický zoom


kostel
Záběr kostela se sto metrovým odstupem a 3x optickým zoomem


beruška
Tato beruška byla focena za naprosté tmy s použitím blesku

 

fotografie 10x15

Toto je vyfocení již hotové fotografie 10x15 cm


medvídci

Na této fotce můžete posoudit ostrost a sytost barev


prstýnky

Foceno Makro režimem z cca. 5 cm


silnice
Díky stabilizátoru vidíte ostrý snímek auta pořízený během chůze


Klady

 • kvalitní stabilizátor, s nímž se mi nepodařilo udělat neostrou fotku
 • velice příjemné ovládání zoomu kolečkem pro ukazováček pravé ruky, jako je tomu u dražších fotoaparátů
 • velmi nízká spotřeba baterií, při použití 2 Ni-Mh 2.4Ah vydrží fotoaparát až 420 snímků

Zápory

 • za jediný zápor považuji kvalitní video, bohužel bez možnosti nahrání zvuku

Panasonic DMC-LS2 je na našem trhu k dispozici již rok, přesto při srovnání poměru cena/výkon, je určitě vážným kandidátem k zamyšlení. Díky všem jeho kladům může být každý majitel velice spokojen. Samozřejmě se najde několik lidí, kteří by v této cenové hladině volili jinak, budete-li se ale při výběru kompaktu řídit radami uvedenými výše, nemůžete koupit špatně.