Sidebar

12
čt, pro

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Světová síť není v žádném případě anonymním prostředím, za jaké ho mnozí považují. Každou chvíli, kdy se někam připojíte nebo navštívíte stránky, si o vás kdokoliv může zjistit cokoliv.

Přitom vyvarovat se odhalení vlastní identity z informací, které internetových prohlížeč, stahovací program, P2P klient nebo rovnou vlastní Windows odesílají do světa i při obyčejném prohlížení webových stránek není tak složité ani nákladné. Stačí všechny tyto programy náležitě nastavit a dbát na jejich chování.

IP adresa vede až k vám domu

Služba whatsmyip.org ukazuje, jakou adresou se prohlížeč hlásí

Ne všem informacím o uživateli se však můžeme vyvarovat pouze nastavením v rámci vlastního počítače. Jednou z těchto informací, nezbytnou pro fungování internetu, je IP adresa. Ta o uživateli vypovídá více, než by se mohlo zdát. IP adresa identifikuje jednotlivé uživatele. Každý musí mít v rámci jedné sítě, v tomto případě jednu zcela unikátní, která pak funguje podobně, jako telefonní číslo. Servery a jiné počítače díky této krátké číselné sekvenci mohou komunikovat s kýmkoliv, kdo je k internetu připojen.

Každá IP adresa má v příslušné databázi, která organizuje všechny adresy, připojené k internetu, přiřazeného svého majitele. Každý kontinent má svého vlastního správce této databáze. V Evropě je jím Ripe NCC. Většina, zejména domácích, uživatelů nejsou pod svou adresou přímo podepsáni. Na místě jména majitele jejich adresy se nachází poskytovatel připojení. Přesto však takový uživatel není v žádném případě v bezpečí.

Tyto informace poskytuje o IP adrese databáze

Získat jméno a bydliště uživatele z jeho IP adresy není žádný problém pro policii. Váš poskytovatel, ať jsou jeho služby a přístup k zákazníkovi sebelepší, velmi ochotně sdělí vyšetřovatelům vaši adresu i s podrobným výpisem toho, co jste skrz připojení přenášeli a kam jste se připojovali v posledních šesti měsících. Ukládá jim to totiž zákon.

Další nežádoucí úniky informací, ve spojení se získanou IP adresou, spočívají v jejím odposlouchávání, získávání podrobných informací o pohybu uživatele, který se za ní skrývá, nebo rovnou v útocích na tuto adresu, v podobě zasílání falešných požadavků nebo nabourávání na jeho otevřené porty a chyby v operačním systému. V každém případě může být získání informací o uživateli nežádoucí a nebezpečné.

Webové stránky whatsmyip.org nabízejí i službu skenování portů, ty však může skenovat i útočník, pokud zjistí vaši IP adresu

Schovejte svou adresu třeba v Arménii

Technicky asi nejsnazším způsobem, jak se na internetu chovat, a nedávat o své pravé identitě vědět, je používání tzv. proxy serverů. To jsou počítače se speciálním softwarem, který pouze přeposílá soubory mezi vzdáleným a uživatelským počítačem, a bere tak riziko odesílání IP adresy na sebe. Jeho adresa je totiž z venku, na první pohled, adresou vlastního uživatele.

Jednotlivé proxy servery se dají rozlišit podle míry utajení pravé adresy a identity uživatele. Nejrozšířenější proxy servery pouze překládají adresu a tak je zjištění pravé adresy uživatele je tudíž jenom o něco složitější. Bezpečnější anonymní proxy servery svého uživatele chrání podstatně více. Nejenže je jeho adresa prakticky zjistitelná jenom v případě, kdy je napaden vlastní proxy server, nebo je jeho provoz zaznamenáván (což většinou nebývá), ale takový server se snaží zabránit doručení i dalších informací, které by mohly identifikovat uživatele.

Proxy server je umístěn ve Vietnamu, což velmi znesnadňuje zjištění uživatele, který ho používá

O exotické zemi se v nadpisu nezmiňuji jenom tak. Právě takové země, kam většinou vliv místních úřadů, ale i zvědavých uživatelů, nedosáhne, jsou ideálním místem, kam takový proxy server umístit. Navíc takovým serverům nenařizuje žádná Evropská Unie či vláda Spojených států povinné zaznamenávání provozu. Tamní legislativa většinou na takové způsoby kontrolování činnosti uživatelů nebývá ani připravena.

Závěr

Důvod používání anonymních proxy serverů má své jasné opodstatnění a pro některé účely je dokonce naprosto nezbytné. Teoretickou část tedy máme za sebou a na řadě je praxe.

Rovnou si anonymizaci vyzkoušet můžete třeba pomocí webových anonymizérů, o kterých jsme se zmínili dříve.