Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
V předchozím článku jsme si představili, jak lze teoreticky schovat svou IP adresu, která o nás prozrazuje více, než bychom chtěli. Teď se však podívejme na praktické využití proxy serverů.

Praktické využití výhod proxy serverů není tak náročné na znalosti uživatelů, jak by se mohlo zdát. Stačí znát adresu svého proxy serveru a používat software, který přenos mezi počítačem a proxy serverem umožňuje. Takovým softwarem může být specializovaný správce proxy připojení nebo i obyčejný webový prohlížeč, stahovací program, FTP klient atp.

Získání adresy proxy serveru

Google při vyhledávání bezplatných proxy serverů - stačí zadat spravnou frázi, např. free public proxy

Prvním úskalím v nastavení připojení na proxy server je znalost jeho IP adresy a přihlašovacích údajů. Proxy servery existují sice bezplatné, avšak nejlepší služby svým uživatelům poskytují ty placené. Přeposílání dat pomocí proxy server je velmi náročné zejména na připojení příslušného serveru, a tak si ty bezplatné, financované například z reklamy, nemohou dovolit nijak kvalitní linky.

eden z nalezených seznamů bezplatných proxy serverů

Přesto však existují i funkční bezplatné servery. V jejich vyhledání napomůže nejlépe Google. Adresa proxy serveru vypadá stejně, jako každá jiná IP adresa. Někdy za ní bývá připojen i port, který je proxy připojení otevřen. Tento údaj je oddělen dvojtečkou a většina programů si s jeho zadáním v IP adrese bez problému poradí.

Proxy a webové prohlížeče, stahovací programy apod.

Většina programů, které přímo vyžadují přístup k internetu, mají možnost připojení k proxy serveru zabudovanou. Podívejme se tedy konkrétněji na nastavení těch nejpoužívanějších programů, které zároveň určitou míru zabezpečení vyžadují. Samozřejmě není možné postihnout všechny programy. Ukažme si tedy nastavení proxy připojení na ukázkových programech z nejrizikovějších oblastí internetové činnosti.

Internet Explorer

I tento zastaralý prohlížeč jde snadno nastavit na používání proxy připojení

Majoritní webový prohlížeč skrývá nastavení proxy připojení poměrně hluboko v Možnostech Internetu (v menu Nástroje), logicky však v kartě nastavení připojení pod tlačítkem Nastavení místní sítě. Pro spuštění připojení proxy serverem stačí zaškrtnout políčko Použít a zadat IP adresu a port proxy serveru. Po odklikání na tlačítko OK ve všech otevřených oknech je toto nastavení ihned funkční.

Mozilla Firefox

Prohlížeč Firefox samozřejmě také umí komunikovat s proxy servery

I prohlížeč Mozilla Firefox (a většina jeho odvozenin) obsahují možnost nastavení proxy serveru přímo v nastavení. U vlastního Firefoxu je to v záložce Rozšířené v okně Možností nastavení (menu Nástroje). Pod kartou Síť se skrývá možnost Nastavení Připojení, kde je možné ručně nastavit proxy server.

FlashGet

Bezplatný stahovací program FlashGet oplývá nadstandardními funkcemi, co se proxy připojení týče

Oblíbený freeware stahovací program FlashGet nabízí, na rozdíl od výše uvedených prohlížečů, mnohem větší komfort, co se nastavování proxy připojení týče. V nabídce Options (menu Tools), pod záložkou Proxy, je možné vytvářet celé seznamy serverů, mezi kterými je možné velmi snadno přepínat. U ostatních lepších stahovacích programů je toto nastavení řešeno podobně.

uTorrent

Miniaturní BitTorrent klient umí také komunikovat skrz proxy servery

Také miniaturní BitTorrent klient uTorrent umožňuje nastavit připojení. To konkrétně v kartě Připojení v okně Možnosti (menu Nastavení). U klientů této P2P sítě může správné nastavení dobře zabezpečeného a rychlého proxy serveru velmi ztížit až znemožnit identifikaci uživatele a tím ho také ochránit od případného postihu za nevyhnutelné sdílení při stahování, autorským zákonem, chráněného materiálu.

Závěr

Ruční nastavení vlastností připojení přes proxy servery není nic složitého. Zvládne je i méně zkušený uživatel bez větších problémů. Přesto však existují elegantnější cesty, jak připojování skrz proxy automatizovat a nemuset tudíž ani nic nastavovat ručně. O programech, které se o to postarají si povíme příště.