Sidebar

18
po, lis

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
V minulém článku jsme si naznačili, jak ručně nastavit programy pro připojení pomocí proxy serverů. Nyní je čas na programy, které toto dělají zcela automaticky.

Základem fungování takových programů je změna nastavení prohlížeče a jiných programů bez asistence uživatele. Tyto programy tedy dělají to samé, co uživatel při ručním nastavení. Uživatel se však nemusí vůbec zajímat vyhledáváním dostupných serverů a zadáváním jejich IP adresy někde hluboko v nastavení programu.

Hide IP Platinum

Hlavní okno programu Hide IP Platinum s několika nastaveními

Hide IP Platinum je jedním z takových programů. Na první pohled působí velmi minimalisticky. Je možné ho ovládat jednoduchým menu, které se otevírá kliknutím pravým tlačítkem na ikonu v systémové liště Windows, nebo také klávesovými zkratkami. Nejzásadnější zkratka i tlačítko v menu je Change IP, kdy program sám vyhledá další dostupnou IP adresu proxy serveru. O změně IP adresy program informuje vyskakovacím oknem v dolním pravém rohu obrazovky.

Hlavní menu programu, kterým je možno celý program ovládat

Další nastavení programu jsou přímo předurčeny pro použití i těmi nejméně zkušenými uživateli. Neobsahuje totiž nic víc, než jenom možnost otestovat současné připojení, změnu klávesových zkratek a několik malých nastavení, jako je spouštění se startem Windows, vlastní pevný proxy server, jazyk programu, nebo nastavení vyskakovacího okna.

Vyskakovací okno programu Hide IP Platinum upozorňuje na změnu proxy serveru

Hide Real IP

Ani druhý program pro automatizaci nastavování a přepínání proxy připojení není nijak složitý na ovládání. Program nabízí jenom několik upřesňujících nastavení pod tlačítkem Options. Samozřejmostí je ruční nastavení vlastní IP, jako tomu bylo i u předchozího programu. Program však na rozdíl od předchozího programu umožňuje částečnou kontrolu nad používanými proxy servery změnou zdroje, kde má program jejich adresu vyhledávat a možností blokovat země, ve kterých by se proxy server neměl nacházet (typicky tam, kam dosáhnou české orgány).

Hlavní okno programu Hide Real IP

Přepínání a nastavování proxy serveru v konkrétních aplikacích se děje tlačítky Launch Web Browser a Launch Other. Po stisknutí, resp. vybrání spouštěné aplikace v druhém případě, začne program vyhledávat a kontrolovat proxy servery na dostupnost. Tlačítkem Next Proxy pak mezi nalezenými a zkontrolovanými proxy servery vybíráte. Po potvrzení volby serveru tlačítkem OK následuje samotné spuštění vybrané aplikace s patřičným nastavením.

Vyhledávání nových proxy serverů v aplikaci Hide Real IP

IP Anonymizer

Třetí program, pro přepínání mezi nastaveními proxy připojení, je výrazně odlišný od předchozích dvou. Jedná se především o program, který se o anonymitu uživatele nestará jenom pouhým přehazováním anonymních proxy serverů. K bezpečí uživatele nahrávají další funkce, jako blokování škodlivých kódů ve webových skriptech a kontrola nad osobními informacemi, které má v dočasné paměti uložen webový prohlížeč.

Testování vyhledaného proxy serveru na rychlost přenosu dat a odezvy

Co se týče nastavování proxy serverů, nabízí tento program také podstatně více, než dva předchozí. Kontrola nad databází serverů je zde jednou ze stěžejních funkcí, a tak se nemusíte spoléhat na adresy, které program sám vyhledá. Program má svou vlastní databázi serverů s možností jejich rozšíření o vlastní adresy. Všechny servery je možné přímo v programu testovat na rychlost odezvy a přenosu souborů. Otestované servery se pak, i s naměřenými údaji, uloží do vlastní databáze.

Databáze IP adres proxy serverů v programu IP Anonymizer s možností jejich úpravy a ručního přidávání

IP Changer Premium

Posledním srovnávaným programem pro přepínání proxy adres je český produkt IP Changer. Ten se svým chováním od předchozích programů v zásadě neliší. Nabízí vysokou míru kontroly nad seznamem IP adres proxy serverů, ze kterých je možno vybírat v kontextovém menu, schovaným pod ikonkou v systémové liště.

Kontextové menu programu IP Changer Premium se zobrazením oblíbených IP adres.

Proxy adresy je možno také ukládat do vlastního seznamu oblíbených. Změna proxy serveru je indikována vyskakovacím oknem s novou IP adresou proxy serveru a zemí, ve které se server nachází. Všechny součásti programu jsou v češtině s možností přepnutí na angličtinu.

Zobrazení používané IP adresy programem IP Changer Premium


Závěr

První dva programy těží především z jednoduchého a téměř bezobslužného ovládání. Tím jim samozřejmě schází podstatné funkce, jako je správa databáze známých proxy serverů, které jsou součástí i běžného stahovacího programu FlashGet. Tyto dva programy, zejména pak Hide IP Platinum, jsou určeny naprostým začátečníkům, kteří principu fungování proxy serverů až tak nerozumějí.

Třetí aplikace je naopak velmi dobře vybavena. Náročnějšímu uživateli nabízí rozhodně mnohem lepší funkce, maximalizující kontrolu nad databází proxy serverů a jejich změnou. Také z pohledu ceny je třetí program výhodnější, než dva předchozí. Za jeho množství funkcí si připlatíte zanedbatelnou částku.

Poslední, česká, aplikace může těžit právě ze svého původu. Mnoho uživatelů jistě uvítá česky mluvící program, nevyžadující nastavování nebo instalaci přídavné češtiny. Program IP Changer Premium však nabízí více než jen češtinu. Jeho schopnosti při správě seznamu IP adres jsou pokročilejší, než u prvního a druhého programu. Třetímu programu IP Anonymizer sice nemůže konkurovat, přesto je však velmi dobrou volbou.

Odkazy na programy