Sidebar

18
po, lis

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Pro pocit anonymity na internetu nemusíte zákonitě nastavovat webový prohlížeč. Pro rychlé a jednorázové použití jsou tu služby, fungující jako brány, pro přístup na stránky pod jinou IP adresou.

Princip fungování těchto stránek je naprosto jednoduchý. Server, na kterém běží služba, načítá zadanou adresu sám a pak ji teprve nabídne uživateli. Zvenčí to pak vypadá, jako by návštěvníkem stránky byl právě tento server a o uživateli anonymizační služby se navštívený server nedozví. Princip je to jednoduchý natolik, že těchto služeb existuje obrovské množství. Ukažme si tedy fungování služby na příkladech nejznámějších služeb.

Anonymouse

Jednou z nejstarších a také nejpopulárnějších služeb pro webovou anonymizaci je Anonymouse. Služba běží na serverech v Německu a tak rozhodně není určena pro spolehlivé utajení vlastní identity. Ovládá se pomocí jednoduchého webového formuláře, kam zadáte adresu, kterou chcete navštívit pod jinou IP adresou, a server vám ji načte. K tomu si pochopitelně přidá reklamní okno v, poměrně nepříjemné, oblasti okna prohlížeče.

Hlavní stránka služby Anonymouse s webovým formulářem pro prohlížení stránek s jinou IP adresou

Služba Anonymouse pro schování vlastní IP adresy je velmi rychlá, co se týče rychlosti přenosu i odezvy. Blokuje sice stahování větších souborů, ovšem stahování náročnějších stránek je příjemně svižné. Podle testu rychlosti, spuštěného přes tuto službu je možné dosahovat rychlostí přes 1Mbit, což je pro prohlížení stránek více, než dostatečné.

Reklamní proužek služby Anonymouse se zobrazuje v místech, kde otravuje

Mezi další služby Anonymouse patří možnost posílání emailů a příspěvků do diskuzních skupin bez použití vlastního emailu. Došlá zpráva je podepsána Anonymous Sender, v poli adresa odesilatele je uvedena, nic neříkající adresa a ani IP adresa nebude ukazovat na pravého odesilatele.

Služba Anonymouse umožňuje také odesílat emaily bez udání adresy odesilatele

Anonymoxy

Jedná se prakticky o stejnou službu, jakou je i Anonymouse. Anonymoxy však navíc nabízí možnosti úpravy požadované stránky, což dále zvyšuje bezpečnost. Mnoho volně dostupných skriptů totiž dokáže odhalit, že uživatel použil webovou anonymizaci a získat tak i jeho pravou IP adresu. Pokročilé vlastnosti nastavení anonymizace se nacházejí ve skrytém poli Options pod hlavním formulářem.

Webový formulář s pokročilými možnostmi anonymizace na hlavní stránce služby Anonymoxy

Po otevření požadované stránky se nezobrazuje žádná dodatečná reklama. Nad načtenou stránkou se zobrazí lišta služby, umožňující dodatečně nastavit některé z dalších pokročilých nastavení anonymizace nebo navštívit další stránky.

Proužek, který se zobrazí nad prohlíženou stránkou, umožňuje další navigaci či nastavení dodatečné anonymizace

Anonym.to

Anonym.to je služba podobná Anonymouse. Zásadní rozdíl je však ve způsobu využití. Zatímco Anonymouse využívají lidé k ukrytí vlastní IP adresy, Anonym.to se používá k zakrytí adresy, která odkazuje na server, který by ji neměl znát. Typicky je určen pro tvůrce a správce stránek, vyžadující skrytí toho, že je z jejich stránek kamsi odkazováno.

Služba Anonym.to slouží k zamaskování odkazování z vlastních stránek

Katedrála

Česká služba, která již bohužel nefunguje. Server Katedrála, kromě jiného, umožňoval to samé, co výše uvedené služby. Dnes jsou stránky odstaveny s odůvodněním v podobě rekonstrukce služby.

Závěr

Jak vidíte, dobrých služeb pro webovou anonymizaci je dostatek a fungují vesměs tak, jak se od nich očekává. Tyto typy služeb nabízejí základní způsob ochrany před zvědavci a poskytují tak alespoň nějaký pocit bezpečí při prohlížení stránek. Pro paranoidnější uživatele pak některé z nich nabízejí i další možnosti anonymizace, které téměř vylučují zjištění pravé IP adresy.

Další služby pro webovou anonymizaci můžete najít v adresáři na serveru Proxy.org, který jich má v databázi více, než tři tisíce a mnohé z nich pravidelně testované na funkčnost. Většina z nich se velmi podobá prvním dvěma službám.

Odkazy na služby