Sidebar

22
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Audacity je volně dostupný zvukový editor a rekordér. Využívá ho nejeden uživatel, a to i v profesionálním nasazení. Chcete si ho také vyzkoušet? Pojďte se s námi podívat, jak na to.

Audacity je freeware, který je šířen pod licencí GPL. Program tedy můžete využívat pro osobní nebo podnikové účely, dále jej šířit, nebo upravovat. Tento zvukový editor a rekordér můžete využívat pro Windows, Mac OS X a GNU/Linux.

Logo Audacity

Audacity Vám umožňuje přímé nahrávání zvuku, převod nahrávek z pásků a desek do digitálního záznamu, editaci zvukových souborů ve formátech Ogg, MP3 a WAV, změny rychlosti a ladění nahrávek, stříhání, rozdělování a míchání nahrávek a mnoho dalšího. Program je vybaven velkým množstvím efektů, jako je Echo, Delay, nebo tremolo, rozumí si také s pluginy VTS (Windows) a LADSPA (MacOS, Linux).

Tento freeware si přes svou funkcionalitu zachovává velice jednoduché a intuitivní ovládání. V programu je k dispozici čeština, navíc, najedete-li kurzorem myši na některou z nabídek ovládacího panelu, zobrazí se Vám v levém dolním rohu její popis.

Program Audacity

Nahráváme

Nejprve je důležité vzít v potaz, že kvalita nahrávky je jistou mírou určena použitým hardwarem, hlavně tedy kvalitou zvukové karty.

V samotném programu si nejprve vyberte zvukový zdroj; mikrofon, line-in (vstup vnějšího zdroje), CD přehrávač, nebo směšovač výstupu zařízení. Před samotným nahráváním doporučuji zapnout funkci monitorování vstupu (rolovací menu vpravo nahoře). Díky tomu se začne zobrazovat intenzita signálu zvukového zdroje ještě dříve, než začnete nahrávat. Poznáte tak, jestli není vstup až příliš zesílen (přebuzen). Nejhlasitější místa nahrávky by neměla překročit intenzitu -2dB.

Nahrávání zahájíte stisknutím červeného kolečka a ukončíte žlutým čtverečkem. Pokud nahrávku uložíte, uloží se ve formátu AUP, jenž je speciálním formátem tohoto programu.

Zvukovou nahrávku můžete ovšem také exportovat do formátů WAV, MP3, nebo OGG. Pokud chcete exportovat nahrávku do MP3, je nutné nastavit cestu ke knihovně “lame_enc.dll“. Tato cesta je většinou C:\WINDOWS\system32, nebo si knihovnu můžete stáhnout zde. Kvalitu MP3 (bitrate) nastavíte v menu Úpravy – Nastavení – karta Formáty souborů.

Stříháme

Nahrávku lze rozstříhat několika způsoby. Jako nejpohodlnější variantu shledávám označení části, kterou chceme střihat myší, a následné použití známých klávesových značek ctrl+c (kopírovat), ctrl+v (vložit), ctrl+x (vyjmout).

Další možností je označit celou nahrávku, nebo část určenou pro střih, příkazem Úpravy - Kopírovat ji zkopírujeme do schránky, příkazem Soubor - Nový si vytvoříme nové okno programu a pomocí příkazu Úpravy - Vložit, vložíme vybranou část do tohoto nového souboru. Tuto nahrávku pak rozstříháme podle našich potřeb. Tento postup je také vhodný, chceme-li rozstříhat souvislou nahrávku na jednotlivé tracky.

Odstraňujeme šum

Nejdříve si na nahrávce myší označíme místo, kde je pouze šum (například tichá prodleva mezi jednotlivými skladbami). Pomocí příkazu v menu Efekty – Odstranění šumu načteme profil šumu. Tuto funkci následně ukončíme a vybereme celou nahrávku. Opět spustíme příkaz Odstranění šumu a klikneme na odstranit šum.

Podobným způsobem se dají využívat i s ostatními efekty v programu.

Závěrečné hodnocení

Freeware Audacity je velice zajímavý program s intuitivním ovládáním. Své funkce rekordéru a editoru zvládá program výtečně. Občas se mi bohužel při testování stalo, že program zamrzl, spadl, nebo zcela zaplnil operační paměť systému, což vedlo ke ztrátě dat. Pokud chcete mít Audacity vždy sebou, můžete ho pohodlně nosit na své USB klíčence, ve verzi portable.

Klady

  • zadarmo
  • velmi jednoduché ovládání
  • čeština
  • velká funkcionalita

Zápory

  • graficky neatraktivní vzhled
  • občasné kolize programu


Odkazy ke stažení