Sidebar

18
po, lis

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Jedním z klíčových lidí, kteří se starají o Wikipedii, je Florence Devouard z malé vesnice ve Francii.

Florence Devouard

38 letá zemědělkyně Florence Devouard, z jedné malé vesničky uprostřed Francie, našla svůj smysl života a ze své domácí kanceláře zjednodušuje a upřesňuje poměrně neobvyklé množství hesel, které do Wikipedie umísťují přispěvatelé. Mohli by jsme dokonce říci, že je jednou ze tří osob, která se takto urputně vrhla do tohoto globálně úspěšného projektu a je vidět, že nemusí ani bydlet v Silicon Valley, aby se stala takovou osobností světa IT.

Co přivedlo tuto vesnickou ženu k tomu, že se stala největší přispěvatelkou uprostřed krajiny vyhaslých vulkánů a léčivých pramenů? Nuda? Nikoli. Začala se specializací na články o geneticky modifikovaných organismech a tak se postupně stala dobrovolným přispěvatelem, navíc vždy kompletně a správně popsala konkrétní záznam. Již po tři roky staví virtuální most mezi anglicky a francouzsky píšícími komunitami. Také díky tomu byla zvolena do výboru nadace Wikipedie. V současnosti je nápomocna i vyšší profesionalizaci tohoto projektu. Byla zapojena do hledání nových možností a ekonomických modelů pro rozvoj a směrování nadace. Pracuje především večer a někdy i ponocuje, a to hlavně proto, že ve Wiki-světě se žije v noci.

Se šesti miliony hesel v 249 jazycích angličtinou počínaje a zimbwabštinou konče, navštěvuje  Wikipedii každý měsíc víc než 100 milionů návštěvníků a nedávno byla zvolena do první pětky mezi nejvlivnější webové projekty. Již v době svého vzniku se stala symbolem nové generace sdílení informací.

Zaslal: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.