Sidebar

18
po, lis

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Několik zajímavých nápadů na využití moderních technologií, které by rozhodně neměly uniknout vaši pozornosti.

MP3 z autorádia

Trekstor Radio Station je věcička do auta, která poslouží tomu, kdo nemá v autoradiu zabudovany CD nebo mp3 přehrávač. K přístroji je možno připojit mp3 přehrávače nebo CD přehrávače přes kabel či flash disk s mp3 přes USB rozhraní.

Schema fungování Trekstor Radio Station

Trekstor Radio Station je napájen z autozapalovače a funguje tek, že skladby které jsou na CD či mp3 přehrávači nebo flashdisku, vysílá přístroj na radiových vlny o frekvenci, kterou si sami zvolíte. Chce si to samozřejmě najít frekvenci, na které není žádná jiná radiová stanice, aby byl poslech nerušený.

Cena je 780,- Kč bez DPH.

Zaslal: Zdeněk Kubeš
 

Točící se učebna?

Moderní metoda výuky, tzv. spinning room, kombinuje skutečný svět s virtuálními 3D objekty. Umožňuje tak studentům učit se intenzivnější a hravou formou, namísto hloubání nad suchopárnými a nudnými knihami. Spinning room je vysoce zábavná metoda učení a pozorování. Studenti například mohou na vlastní oči sledovat potravu jako virtuální objekty, jak prochází jejich ústy, posouvá se níže do jícnu, a jak je dále trávena v žaludku. Namísto hloubání nad knihami může pozorovat trávicí proces ve virtuální podobě, nemluvě o rozsáhlých možnostech užití v průmyslu a designu.

Spinning Room - moderní metoda výukyA jak to funguje? Studenti sedí před polopropustným zrcadlem, které se natáčí, a pod ním leží například plastický model trávicího traktu - od úst až po tenké střevo. Když se studenti dívají skrz zrcadlo, tak nejenom, že vidí reálný model, ale také virtuální informace, které jsou promítány na zrcadlo shora a souběžně s obrázkem zobrazují postupný rozklad různých živin v žaludku. Mohou také užívat něco jako ukazovátko, které jim umožňuje bližší pohled na konkrétní procesy na patřičném místě modelu.

Jak se obrázek přetvoří do 3D objektu? Počítač střídavě vytváří projekci pro pravé a levé oko v přibližné rychlosti 120 obrázků za vteřinu. Student si nasadí speciální brýle, které střídavě zatemňují právě ve stejné rychlosti jednotlivé výhledy. Oči a mozek pak nejsou schopny se souběžně dohodnout, a tak poměrně rychlé promítání snímků vytváří v pozorovateli dojem sledování 3D objektu.

Největší výhodou této projekční metody je, že potřebný hardware je umístěn za studentem a vzniká tak prostor pro umístění modelu, jako například modelu trávicího traktu v našem příkladu. Spinning room není použitelný jen pro školy, ale také pro průmyslové využití a design.

Zaslal: Otakar Hobza

Androidka šla na plastiku

Plastika už i pro androidyDivize aplikované robotiky Jihokorejského institutu pro průmyslové technologie uvedla do života androida, jehož vizáž je cílenou podporou určité formy nacionalismu. Dali totiž svým androidům do vínku typický vzhled jihokorejce. EveR-2 (Eva + Robot), verze korejské dvacetileté ženy, dokáže plynně hovořit, zpívat, udržuje oční kontakt, a navíc se dokáže rozčílit, rozlítostnit a smát. Lze soudit, že Evík dvojka je mnohem krásnější a reálnější než její předchůdkyně Ever-1. Evík si prostě jen upravila svou vizáž, stejně tak jako to dnes provádí stovky lidí nejen u zrcadla, ale i u plastického chirurga. Laboranti šli dokonce tak daleko, že uzpůsobili i velikost rukou tak, aby byla více podobná průměrné krásné Jihokorejce.

Humanoidům se přidává čím dál větší řada funkcí a už i svým vzhledem se podobají lidem natolik, že se blíží doba, kdy i tváří v tvář skutečnému člověku bude obtížné rozpoznat androida Karla-R od Karla-Č z masa a kostí. Evík dvojka zastiňuje předchůdkyni nejen svým vzhledem, ale i svými 165 cm výšky. S padesáti osmi motůrky dokáže oproti své předchůdkyni její výraz tváře vyjevit například i něco člověku tak blízkého, jako je nuda. Evíkovo chování je ale víceméně jaksi naškrobené, vyumělkované. I když dokáže zpívat, hýbat rukama, kroutit boky a mávat nohama do rytmu samby, tak ještě neumí chodit. Ale to by nebyli Jihokorejci Jihokorejci, aby již nepracovali po nocích na další generaci tohoto, v týmu laborantů, oblíbeného androida, která bude nejen souvisle kráčet, ale i konverzovat.

Zaslal: Otakar Hobza