Sidebar

12
čt, pro

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Codec pack, neboli balík kodeků, je jednoduché řešení, jak přehrát různé audio a video soubory na Vašem počítači. Jak si vybrat ten nejlepší Codec pack, a který toho umí nejvíce se dozvíte v tomto článku.

Hlavní uživatelskou výhodou codec packu je jeho ucelenost, jednou instalací proměníte svůj počítač v multimediální centrum, na kterém přehraje téměř jakýkoliv audio i video soubor. Většina codec packů se ale liší svou výbavou a dovednostmi. Nyní si některé známější a populárnější codec packy představíme a zhodnotíme. Podrobné obsahy codec packů naleznete v odkazech ke stažení, které jsou pod jejich popisy.

Codec Pack All In 1

Na úvod představím nejspíš nejznámější balík kodeků. Tento balík patří k oblíbeným a naleznete ho na velké řadě počítačů. Přestože je tak hojně využíván, je poměrně zastaralý, jeho poslední verze vyšla zhruba před rokem. Na přehrání většiny audio a video souborů Vám však bude stačit.

S Codec Pack All In 1 bez problému přehrajete video soubory DivX, XviD, MPEG a další. Samozřejmostí je podpora různých formátů titulků. Obsahuje nástroje pro přehrávání zvuku ve formátu AC3. Základním prvkem balíku je dekódovací filtr FFDShow pro dekompresi videa ve formátu DivX a XviD.

Pokud máte v počítači nainstalovaný softwarový přehrávač DVD, neinstalujte si MPEG2 filtr v codecpacku, mohl by způsobit problémy s přehráváním.

  • Codec Pack All In 1 stáhnete zde (freeware: 9,5 MB)


Cole2k Media Codec Pack

Cole2k Media Codec Pack není jistě tak známý jako Codeck Pack All In 1, přesto na první pohled zaujme rozdíl velikosti těchto balíků. Cole2k Media Codec Pack je téměř dvakrát větší, nežli Codeck Pack All In 1. Tento balík obsahuje audio a video kodeky, včetně dalších nástrojů pro práci s videem a audiem.

Díky jeho rozsáhlosti budete jen těžko hledat soubory, které by se Vám nepodařilo přehrát, z důvodu chybějícího kodeku. V balíku opět naleznete ffdshow video kodek.

  • Cole2k Media Codec Pack stáhnete zde (freeware: 16,8 MB)


ACE Mega CoDecS Pack

Co do obsahu je tento balík se svými 50MB dozajista největším. ACE Mega CoDecS Pack obsahuje originální kodeky pro kódování a dekódování videa i audia, přehrání titulků všech formátů.

Navíc může nainstalovat i utility pro zjišťování použitých kodeků a další nástroje pro práci s videem. V instalaci naleznete mimo jiné i programy Media Player Classic a BSPlayer.

  • ACE Mega CoDecS Pack stahujte zde (freeware: 49,2 MB)


X Codec pack

X Codec pack je dalším představitelem obsahově menších codec packů. Přes svou velikost obsahuje nejdůležitější a nejběžnější kodeky pro bezproblémové přehrání audio i video souborů. Tento Codec pack se může navíc pochlubit řadou ocenění za své zpracování a funkčnost.

Balík například obsahuje DivX codec, XviD codec, AC3 filter, AntiFreeze, DirectVobSub a jiné. Naleznete zde i programy Video Inspektor a Media Player Classic.

  • X Codec pack stahujte zde (freeware: 6,9 MB)


K-Lite Mega Codec Pack

K-Lite Mega Codec Pack patří k velice oblíbeným a uživateli vyhledávaným balíkům. K dispozici je v několika verzích, které se liší velikostí a obsahem instalačního balíku. Verze K-Lite Mega je verzí nejvyšší a tedy nejvybavenější.

Součástí balíku jsou například již jmenované dekodér FFDShow, AC3 filtr, DirectVobSub pro přehrávání titulků. Navíc je K-Lite Mega Codec Pack vybaven přehrávači QuictTime Alternative, Real Alternative a Media Player. Naleznete zde mimo jiné i programy Codec Tweak Tool (pro opravu poškozených kodeků) a AVI Fixed (pro opravu poškozených video souborů).

  • K-Lite Mega Codec Pack stahujte zde (freeware: 31,4 MB)


Závěr

Codec packů je na internetu nepřeberné množství. Při svém výběru, toho správného codec packu by jste se měli řídit individuálními potřebami. Exotické kodeky velkých balíků asi nevyužije každý uživatel, na druhou stranu, vyberete-li některého ze zástupců menších balíků, může se Vám stát, že některá videa nepůjdou přehrát. Zlatá střední cesta se tedy osvědčí i ve volbě codec packů.

Vždy však pamatujte, že v systému by neměl být nainstalován současně více jak jeden balík kodeků. Více balíků by mohlo vést k chybnému přehrávání, v krajním případě i zhroucení systému.