Sidebar

28
út, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Microsoft SideShow je zajímavou technologií, která vám může ušetřit spotřebovanou energii a obohatit multimediální centrum o zajímavé funkce. Způsobů využití může být podstatně více, nemusí jít nutně pouze o ozdobu.

Úvod

Tato technologie je úzce spjata s nejnovějším operačním systémem společnosti Microsoft, a to s Windows Vista. SideShow není pouze softwarovou technologií, ale jde o kombinaci softwaru a hardwaru. Softwarovou část zde zastupuje API, které se nazývá Windows SideShow. V případě, že vám základní funkce tohoto API nestačí, můžete na internetu nalézt návod jak vytvořit vlastní Gadget, či nějaké hotové Gadget stáhnout. Gadget je zde označením pro malé prográmky, které mají určitou funkci a pracují pod určitým rozhraním, v tomto případě Windows SideShow.

Reproduktory Logitech Z-10, jsou vybaveny displejem.

Hardwarová oblast se pak skládá především z displeje a dalších komponent, které jsou závislé na volbě výrobce. Displej může být jak barevný, tak černobílý. Nejčastěji je používán barevný displej s rozlišením QVGA, tedy 320×240 pixelů. Mezi další komponenty pak lze zařadit tlačítka pro ovládání, flash paměť, bezdrátové rozhraní apod. I jednotlivá tlačítka se od sebe mohou lišit, na noteboocích se zatím nejčastěji vyskytují kapacitní tlačítka, která jsou založena na stejné technologii jako touchpad a nenarušují design notebooku.

Dálkové ovladače s technologií SideShow.

Různé podoby

Tento hardwarový prvek je nejčastěji integrován do nových notebooků, případně jej lze připojit externě pomocí USB či bezdrátových technologií. Z bezdrátových technologií se nejčastěji používá Bluetooth (do budoucna se zvažuje WirelessUSB). Například společnost Asus instaluje druhé displeje do druhé strany víka displeje. Takže i u zavřeného přenosného počítače můžete mít přehled o aktuálním dění operačního systému. Externí moduly pak sebou nesou ve většině případech integrovanou flash paměť a lze je tedy využít i bez notebooku jako MP3 přehrávače, či multimediální zařízení. Dalším zajímavým využitím může být integrace displejů do oblečení či batohů, tyto produkty jsou ale zatím poměrně drahé. Milovníci domácích multimédií jistě uvítají spojení technologie SideShow a dálkového ovladače.

Brašna s displejem SideShow.

Co to umí?

Jednotlivé funkce SideShow závisí především na použitých Gadgets. V současné době můžete na těchto panelech prohlížet přijatou poštu, informace o právě přehrávané skladbě, o aktuálním času, využití systémových prostředků atd.

Milovníci televize jistě uvítají možnost prohlížet elektronický program (EPG) přímo na dálkovém ovladači, aniž by museli na TV či monitoru něco zobrazovat. Vaše drahá polovička tedy nemusí poznat, že už nervózně sledujete kdy začne fotbal, zatím co se dívá na telenovelu. Pro vyhledání a spuštění skladby již nemusíte zapínat TV u multimediálního centra, jako tomu bylo doposud. Seznam skladeb může být zobrazen na displeji dálkového ovladače a v pohodlí křesla si můžete změnit aktuální skladbu.

Dálkové ovládání může být užitečné i pro prezentace. Na displeji si můžete zobrazit následující snímek ještě před tím, než se pustí na projektor. Můžete tak vynechat nevhodné snímky, či promyslet komentář k tomu následujícímu.

SideShow v praxi u multimediálního notebooku.

Konkrétní produkty

V dnešní době již naleznete hotová řešení, bohužel s jejich dostupností je to u nás horší. Některá zařízení jsou již nějakou dobu k dispozici (produkty společnosti Logitech), některé se k nám možná dostanou (notebooky ASUS, MSI) a o některých si můžeme nechat pouze zdát (notebooky LG,dálkové ovladače Interlink).

notebooky

  • Asus W5Fe – malý notebook, který obsahuje ve svém víku 2,8” QVGA displej s rozlišením 320×240, součástí je 1 GB NAND Flash paměť pro data.

Pohled na externí panel notebooku Asus W5Fe.

  • MSI HATO (Heartbeat Audition Transceiver On-the-go) - je vybaven elektrokardiogramem (EKG), využití tedy naleznou především lékaři a lidé, kteří tento přístroj často používají.
MSI HATO ocení především lékaři
  • MSI Mega Player 529 – je MP3 přehrávač s USB rozhraním, který lze použít pro technologii MS SideShow. Tento přehrávač je vybaven 1 GB NAND pamětí a barevným displejem s rozlišením 320x240.

Pohled na externí panel MSI Mega Player 529, lze použít i jako multimediální přehrávač.

  • LG Z1 – Opět malý notebook se SideShow displejem s rozlišením 320×240 založeném na „Preface Personal Media Display platform“ od nVidie.


dálkové ovladače

  • Interlink – jeden z prvních zástupců dálkových ovladačů.
  • Ricavision – ovladač se zajímavým designem, který nekazí výsuvná klávesnice. Displej má rozměry 2,5" a „běžné“ rozlišení QVGA.
  • Phillips – na webových stránkách nabízí již více modelů. Některé neobsahují displej, jiné ho mohou mít v černobílé či barevné variantě.

stolní počítače

  • Asus ScreenDUO – je opět SideShow displej, který je dodáván k základní desce Asus P5B Premium pro procesory Intel. Výhody této technologie mohou využívat i uživatelé stolních PC.
SideShow lze použít i v desktopu s pomocí ASUS ScreenDUO

Stávájící HW

Pro využití technologie Windows SideShow lze využít i některý stávájící hardware, konkrétně jde o produkty společnosti Logitech. Logitech má totiž na trhu již nějakou dobu herní klávesnici Logitech G15, která obsahuje monochromatický displej. Displejem jsou vybaveny i reproduktory Logitech Z-10.

Herní klávesnice s displejem Logitech G15.

Závěr

Jak se osvědčí tato technologie, a nakolik bude používána, ukáže pouze čas. Někteří uživatelé se obávají vyšší spotřeby, ale nikdo je nenutí mít displej zapnutý pořád. Pro přečtení emailu či k pouštění hudby může postačit právě malý displej, který má podstatně menší spotřebu. Při použití klasického displeje můžete malý vypnout, aby se nenavyšovala spotřeba. Dálkové ovladače vypadají také zajímavě a jejich využití si dokáži představit. Tyto panely by neměli příliš navýšit cenu produktu, u notebooku se mluví o 40 USD navíc. V oblasti nejlevnějších notebooků je to cena vysoká, ale s použitím těchto displejů se počítá u notebooků s cenou nad 35 000 Kč.

Tato technologie mne osobně zaujala, jedinou momentální nevýhodu vidím v nutnosti použití operačního systému Windows Vista (především kvůli jeho HW nárokům).