Sidebar

17
po, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Zajímá vás, jak vypadaly vaše oblíbené stránky před několika lety? Pak právě pro vás je tu služba Internet Archive, která toho ovšem nabízí ještě mnohem více.

Nejednoho internetového uživatele již někdy napadla otázka, jak asi vypadaly jeho oblíbené stránky před několika měsíci, či dokonce lety. Pokud patříte mezi tuto zvídavou skupinu, pak právě pro vás je zde služba Internet Archive Wayback Machine serveru Archive.org. Tento server však nabízí daleko více, než by se na první pohled mohlo zdát.

Jak to všechno začalo

Celý projekt vznikl v roce 1996 na kalifornské University of Berkeley. Základní ideou programu byla archivace tehdejšího velmi skromného internetu. Zakladatelem byl Brewster Kahle.

Původně měly stránky vědecké poslání a jejich úkolem bylo ukázat obraz převahy angličtiny na světové síti. Z dnešního pohledu však již toto není podstatné. Pro nás je důležité, že se služba ujala a dále se rozvíjela. Díky tomu můžeme i dnes využívat četný archiv, který se nachází na adrese www.archive.org

Postupné rozšíření služby

V průběhu času zde přibyly archivy starších filmů, které nejsou zatíženy autorskými právy. Je pochopitelné, že se nejedná o nejžhavější Hollywoodské trháky, avšak pamětníci by si měli přijít na své. 

Poté, co se v roce 2003 mediální skupinoa CNet (která mimo jiné vlastní službu Download.com) rozhodla zrušit server MP3.com, Brewster Kahle se pokusil jeho obsah zachránit. Vznikla tedy na serveru Archive.org další sekce, Audio archiv hudebních nahrávek. V něm se nacházejí taktéž kusy nezatížené autorskými právy. Mimo souborů ze serveru MP3.com jsou zde záznamy koncertů, vysílání rádií, převyprávěné knihy a další velice zajímavý obsah.

V neposlední řadě server Archive.org sdružuje volně šiřitelé texty. Mezi nimi může návštěvník nahlédnout do americké knihovny, kanadské knihovny, universitní knihovny, volně přístupných knih, projektu Gutenberg, dětské knihovny, nebo spisů projektu Arpanet.  

Několik zajímavých čísel

Archiv se stále rozrůstá a měsíčně v něm přibude zhruba 40 terabyte !!! nových dat. Na počátku roku 2007 se zde nacházelo 85 bilionů internetových stránek, necelých 57 tisíc video záznamů, 37,5 tisíce živých hudebních nahrávek, 121,7 tisíce hudebních souborů a 184,5 tisíce textů.

Z výše zmíněného je zřejmé, že Brewster Kahle byl a je opravdovým internetovým vizionářem.

Wayback Machine

My se však v následujícím textu zaměříme více méně pouze na archiv internetových stránek. Tato služba se jmenuje Wayback Machine a jak již bylo zmíněno výše, v současnosti zahrnuje více než 85 bilionů stránek. Je tedy příjemné si díky ní zavzpomínat, jaké stránky jsme vídali například před třemi lety?

Na hlavní straně serveru v horní části nalezneme pole, do nějž vepíšeme adresu stránek, které si přejeme prohlédnout. Po stisku tlačítka Také Me Back již nic nebrání zobrazení obsahu plného historie a nostalgie. Zobrazí se před námi tabulka řazená do sloupců podle let. V každém sloupci se nalézají stránky zaindexované v příslušném období.

Archive.org - take Me BackSeznam historických verzí hledané stránky
Nyní stačí pouze kliknout na příslušný odkaz. A v ten okamžik nastává onen dlouho očekávaný okamžik. Jsme zpět v čase!

Procházení stránek je velmi intuitivní. Navíc pokud na takto zobrazené stránce kliknete na jakýkoliv odkaz, zobrazí se příslušná stránka, která se pod tímto odkazem v minulosti ukrývala. Tak lze prakticky neomezeně brouzdat webem. Jen s tím rozdílem, že některé služby již bohužel nefungují.

Seznam.cz dříve


Každá mince má však obě dvě strany. Ani v případě služby Internet Archive Wayback Machine tomu bohužel není jinak. Radost ze zobrazeného obsahu trochu může zkalit fakt, že se na některých stránkách nezobrazuje korektně český jazyk. Toto je sice docela dost nepříjemné, avšak s trochou fantazie se vždy dá obsah textu nějakým způsobem rozluštit. 

Občas se také ve stránkách nezobrazují korektně všechny jejich prvky. Jedná se například o obrázky, flash animace, apod. S dynamickými prvky mívá Archive.org čas od času skutečně nemalé potíže.

Problémy se zobrazením starých stránekAsi největší nepříjemnost na vás čeká, pokud naleznete neplatný odkaz na zaindexovanou stránku. Musíte se poté smířit s faktem, že se kýženého výsledku jednoduše nedočkáte a nezbývá nic jiného, než začít hledat znovu. Velmi často v takové situaci pomůže vybrat z nabídky jiný datum a vše funguje tak, jak má.

Něco prostě v archivu nenajdete ...I přes některé své nedostatky si dovoluji tvrdit, že služba Archive.org je výborná. Její historická hodnota bude jistě jednou v budoucnu nedocenitelná. Procházení archivem lze směle přirovnat k listování ve starých vydáních časopisů a novin. Jen s tím rozdílem, že noviny vlivem času zažloutnou a získají jakýsi historizující nádech. Místo toho si zde internetové stránky prohlížíme na moderním sedmnácti palcovém LCD panelu místo čtrnácti palcového blikajícího CRT monitoru, na němž jsme web pozorovali před léty.

Pokud budeme pozorní, pak také můžeme sledovat a porovnávat, jakým grafickým a technickým vývojem stránky prošly. Určitě Archive.org stojí za to, abychom jej čas od času navštívili. Vzpomínáte si, jak vypadal kupříkladu server Stahuj.cz před dvěma lety? Pokud ne, pak je ta pravá chvíle Archive.org navštívit.