Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Nejsem si jistý, jestli se v tomto případě dá slovo hra použít. Není to ani tak hra, jako spíš pokus nebo hříčka několika talentovaných jedinců, kteří se rozhodli, že udělají něco "jiného". A výsledek rozhodně stojí za to.

Trochu jiná hra

99rooms je flashová animace/hra, na kterou jsem nedávno narazil a strávil jsem u ní poměrně dlouhou dobu, a proto jsem se rozhodl, že se o ní s vámi podělím. Ke hraní (z nedostatku výrazů používám slovo hraní, ale hrát si nebudete ani omylem) budete potřebovat jen internetový prohlížeč, rychlé připojení, vaší fantazii a, jak by řekl Hercule Poirot, šedé buňky mozkové.

room 01

Co to sakra je?

Celou „hru“ tvoří 99 fotek, takzvaných místností, které jsou autory různě upraveny tak, aby v lidech vyvolaly určité pocity, převážně negativní. K pochopení smyslu některých místností vám rozhodně nebude stačit jen letmý pohled, ale u některých místností se opravdu zapotíte. Smysl celé místnosti se někdy nalézá i v prasklinách na zdi, ohnuté trubce, nebo v tisíci různých maličkostech. Odpověď se často nalézá i ve zvucích nebo v hudbě. Musíte zapojit svou fantazii a začít přemýšlet.

room 02

Zpracování

Jde prakticky jen o 99 depresivních fotek, na kterých jsou různě namalované grafity, rozpohybované části, různé tlačítka, atd.. Je to velmi pěkně udělané, ale o herní grafice, v pravém slova smyslu, se asi mluvit nedá. Každá z místností má navíc svou vlastní hudbu a vlastní zvuky, které vždy výborně podbarvují atmosféru.

room 03

Jak to hrát?

Většina místností jde odklepnout okamžitě po načtení. To by ale byla chyba, protože některé animace se spustí až třeba půl minuty po začátku. Místnost musí v první řadě navodit určitou atmosféru a pak nadejde určitý zlom, ve kterém byste měli pochopit, o co šlo. Ne pokaždé, ale ve většině lokací to tak bývá.

Takže co říci závěrem? Rozhodně to není hra, je to zážitek. Ano, to je to správné slovo. Není to na dlouhou dobu, ale i ta hodinka, za kterou se to dá celé projít, ve vás zanechá podivný pocit, který už asi nikdy nezmizí. Jen tak dál a více takových projektů.

Odkaz na projekt