Sidebar

28
út, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
V tomto článku se podíváme na některé servery pro amatérská videa, provedeme jejich srovnání, a především se seznámíme s novým českým serverem N-Joy.cz.

N-Joy.cz

V lednu 2007 byl zprovozněn český server pro amatérská videa N-Joy.cz. Tento server není určen pouze pro amatérská videa, ale poskytuje také upoutávky na hry a filmy, on-line vysílání zhruba 290 televizí, živá vysílání takřka 700 rádií, videoklipy písniček, živá vysílání z web kamer a zábavná videa.

Plná funkčnost serveru je garantována pro prohlížeče Internet Explorer 6 a vyšší nebo Mozzila Firefox. Dále je nutné povolit JavaScript, cookies a instalovat Flash player 6.0, Windows Media Player verze 7.1 a vyšší, Quick time a Real. Při první návštěvě serveru dojde ke změření rychlosti připojení k internetu. Systém vám doporučí určitou rychlost, kterou si uloží, a bude vám zobrazovat pouze klipy, které můžete s touto rychlostí připojení přehrát. Rychlost připojení si můžete samozřejmě později změnit. Následující obrázek představuje hlavní stránku serveru.

Hlavní stránka serveru N-Joy.cz

V pravé části je k dispozici katalog video obsahu s náhledy. Kliknutím na náhled nebo symbol šipky klip přehrajeme. Klip se přehrává v levé horní části okna a pod ním jsou uvedeny tyto informace: název, popis, URL, počet zobrazení, datum vložení a klíčová slova. Dále jsou zde k dispozici tlačítka umožňující nahlášení technických problémů, vložení komentářů, zařazení klipu do oblíbených položek a doporučení klipu přátelům nebo známým. Video můžete přehrávat na celé obrazovce. Samozřejmě, že přehrávání lze také pozastavit a je možné nastavit hlasitost.

Přehrávání klipu

Šikovná funkce se skrývá pod tlačítkem „+“ v katalogu video obsahu. Pomocí tohoto tlačítka lze vkládat zvolené klipy do výběru a tento výběr potom plynule přehrát.

Výběr klipů

V horní části stránky je k dispozici víceúrovňová nabídka, která umožňuje snadný přístup k jednotlivým kategoriím. Dále je zde umístěn vyhledávací proužek a odkazy umožňující přihlášení, registraci, kontrolu nastavení prohlížeče a přístup k nápovědě.

Přidávaní videa

Pro přidání videa je nutná registrace. V registračním formuláři uvedete svou přezdívku, Emailovou adresu a zvolíte heslo. Potom již můžete přistoupit k nahrání vašeho videa na server. Nejprve vyplníte formulář, ve kterém uvedete název videa, zvolíte kategorii a kvalitu, doplníte popis a klíčová slova.

Nahrávání videa

Po stisku tlačítka „Pokračovat“ máte možnost vyhledat video ve vašem počítači. Podporovány jsou video soubory ve formátech AVI, WMV, MPG, MPEG, 3GP. Potom se video začne stahovat na server. Status kopírování se ukazuje na vodorovném sloupcovém grafu (status bar). V momentě, kdy je status bar naplněn, dochází k převodu souboru do formátu flv (Flash video). V této fázi se objeví hláška "Zpracovává se". Jakmile dojde k úspěšnému převodu souboru, klip se automaticky zobrazí v záložce „moje videa“. Tím je vaše video zařazeno na server a ostatní uživatelé si jej mohou prohlížet.
Soapbox

Soapbox je server společnosti Microsoft a do otevřeného testovacího provozu byl převeden v únoru 2007. Jedná se tedy o další velmi mladou službu v oblasti sdílení videa. Plná funkčnost serveru je garantována v prohlížečích Internet Explorer, Firefox a Safari. K přehrávání videa lze použít Microsoft Windows Media Player nebo Macromedia Flash Player. Následující obrázek představuje hlavní stránku serveru s přehrávaným videm.

Hlavní stránka serveru Soapbox

Hlavní funkce jsou totožné se serverem N-Joy.cz. Víceúrovňová hlavní nabídka je v tomto případě vertikální a je umístěna v levé části stránky. V prostřední části jsou zobrazeny náhledy klipů ze zvolené kategorie a přehrávání klipu probíhá v pravé části stránky. Pod přehrávaným klipem jsou k dispozici detailní informace rozložené do čtyř záložek.

Informace o klipu

Kromě výše uvedených základních funkcí mohou uživatelé využívat možnosti vkládání videa do svých stránek a Soapbox použít jako přehrávač, tvořit vlastní RSS kanály a řadit videa do kategorií. Videa lze hodnotit formou komentářů nebo udělením určitého počtu „hvězdiček“. Ke svým oblíbeným klipům můžete přistupovat prostřednictvím Emailu, Windows Live Messengeru nebo Windows Live Spaces. Video je možné nahrávat na server po registraci a podporovány jsou tyto formáty video souborů: AVI, ASF, WMV, MOV, MPEG 1/2/4, 3GPP, nebo DV.

YouTube

Server YouTube je v dané oblasti legendou a v současné době je nejnavštěvovanějším serverem pro sdílení videa na internetu. Bližší představování tohoto serveru by proto bylo nošeném dříví do lesa. Samozřejmě, že jsou zde k dispozici veškeré výše uvedené základní funkce. V porovnání se serverem Soapbox i N-Joz.cz jsou tyto funkce poskytovány v poněkud odlišném „kabátě“ – viz. následující obrázek představující hlavní stránku serveru.

Hlavní stránka YouTube


Hlavní výhody tohoto serveru vyplývají bezesporu z jeho vysoké návštěvnosti. Vzhledem k této návštěvnosti jsou k dispozici různé nástroje usnadňující stahování videa z tohoto oblíbeného serveru. Proto si můžete snadno vybrat vhodný nástroj a tím si usnadnit stahování vašich oblíbených klipů. Zde jsou k uvedeny odkazy pro stažení některých download managerů pro YouTube:


Další servery pro amatérská videa

Na internetu existuje mnoho větších i menších serverů pro sdílená videa. V tomto článku byly zmíněny především novější servery a nejznámější server YouTube. Dále uvádíme odkazy na některé další servery pro sdílená videa. Pokud máte zkušenosti s některými zde neuvedenými servery, podělte se prosím o tyto zkušenosti s ostatními čtenáři formou příspěvku v diskusi k tomuto článku. Předem za tyto příspěvky děkuji.

  • Metacafe,
  • Google Video (Poznámka: Před časem společnost Google koupila server YouTube. Obě služby jsou však nadále provozovány odděleně).
  • MySpace video.

Závěr

Máte k dispozici zajímavé video o které se chcete podělit s ostatními? Nebo se chcete jen tak pobavit? Potom neváhejte a některý z výše uvedených serverů určitě navštivte. Pokud chcete svá videa prezentovat co největšímu okruhu lidí, je dobré vsadit na jistoto a používat služeb YouTube. Uvidíme jek se do budoucna bude vyvíjet nová služba společnosti Microsoft: Soapbox, která byla navržena v podstatě jako přímá konkurence YouTube.

Mě osobně velmi potěšil vznik českého serveru pro sdílení videa N-Joy.cz. Tento server disponuje velmi příjemným uživatelským rozhraním a užitečnými funkcemi. Kladně hodnotím především možnost tvorby vlastního výběru klipů a dobře řešený systém hlavní nabídky i nápovědy. Vzhledem k tomu, že N-Joz.cz je lokální server, nemůže soupeřit v návštěvnosti s výše uvedenými zahraničními servery. Pokud ale chcete svá videa prezentovat především českým uživatelům, lze použití tohoto serveru vřele doporučit.

P.S: Na serveru N-Joy.cz mě velmi pobavilo toto video: Jak vzniká krása . Je zábavné, ale i poučné (hlavně pro dámy) a proto doporučuji jeho shlédnutí.

Odkaz na zmiňované servery