Sidebar

18
po, lis

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Máte větší množství odkazů na soubory, uložené ve webové úschovně Rapidshare? Existuje hned několik programů, které je stáhnou automaticky. Na dva takové se podíváme podrobněji.

Přestože byly tyto dva programy původně vytvářeny pro nejpopulárnější webovou úschovnu Rapidshare, podporují i další podobné služby. Oba dnes porovnávané programy jsou určeny jen pro jediný účel – stahování ze souborových webových úschoven. Programy Universal Share Downloader a RapGet také spojuje, že jsou dílem ruských tvůrců.

Universal Share Downloader

Starším a schopnějším programem je Universal Share Downloader. Přestože byl původně určen pro stahování jen ze služby Rapidshare, jeho tvůrce mu prozíravě implementoval možnost přidávání dalších serverů pomocí pluginů. Díky této funkci dnes Universal Share Downloader podporuje 116 serverů, včetně českého Nahraj.cz.

Díky 116 pluginům podporuje Universal Share Downloader většinu současných souborových služeb

Prostředí programu je absolutně minimalistické. Ovládá se pomocí šesti ikonek v záhlaví. První ikonka slouží ke spouštění a zastavování stahování. Pomocí druhé a třetí ikonky se přidávají nové odkazy ke stažení. Druhá ikonka se symbolem dvou listů papíru slouží k přidávání více odkazů se schránky a třetí ikonka se symbolem plus pro přidávání jednotlivých odkazů.

Hlavní okno programu Universal Share Downloader

Výbornou funkcí přidávání je rozpoznání odkazů i v různorodém textu, které napomáhá při hromadném vkládání odkazů z různých diskuzních fór, kde by bylo pracné vybírat jednotlivé odkazy a postupně je po jednom kopírovat do programu. Stačí pouze kopírovat celou stránku, kde se odkazy nacházejí.

Přidání nového odkazu pro stahování

Čtvrté tlačítko v menu otevírá log událostí, kde snadno zjistíte jakýkoliv problém se stahováním. Páté tlačítko slouží k otevření nastavovacího dialogu, nabízejícího kontrolu nad téměř všemi myslitelnými pokročilými nastaveními programu. Šestá, poslední, ikonka v horním menu otevře dialog pro výběr jazyků, mezi kterými nechybí ani čeština.

Program Universal Share Downloader loguje všechny události a tak rychle zjistíte, proč se např. soubor nestahuje atp.

Program funguje perfektně automaticky pro většinu podporovaných služeb. Problém nastává se službou Rapidshare, pro kterou byl sice prvně zamýšlen, avšak není schopen spolehlivě překonat zabezpečení proti robotům ve formě obrázku s textem, který je potřeba pro kontrolu opsat. Tento obrázek obsahuje písmena a číslice v takových písmech, které těžko rozeznají i lepší OCR programy, natož pak primitivní OCR, které má program Universal Share Downloader k dispozici k pluginu pro Rapidshare. Program se v případě takového obrázku optá na řešení uživatele.

Při stahování ze služby Rapidshare, vyžaduje program Universal Share Downloader zadání ověřovacího kódu ručně

RapGet

Druhým programem pro stahování ze souborových služeb, především pak z Rapidshare, je RapGet. Jak již ze jména programu vyplývá, měl by si bezproblémově poradit se stahováním z právě z Rapidshare. Přesto ale tento program nefunguje zcela tak, jak by měl. S běžným stahováním z Rapidshare bez Premium účtu si neporadí. Automaticky považuje takový soubor za nedostupný.

RapGet podporuje zhruba poloviční počet serverů souborových služeb, než Universal Share Downloader

RapGet však není jenom pro Rapidshare. Nabízí podporu celkem pro 67 služeb. Na rozdíl od předchozího programu ale nepodporuje pluginy a tak je přidávání služeb jen a pouze na tvůrci programu. S toho vyplývá, že jich bude vždy méně, než u předchozího programu, a rychlost jejich aktualizace v případě změny fungování služby bude řádově pomalejší. Z tohoto důvodu také nepodporuje žádnou z českých služeb.

Hlavní okno programu RapGet

Program umí česky a je podobně minimalistický, jako Universal Share Downloader. Na rozdíl od předchozího programu se v menu nabízí více tlačítek, především pro přesun jednotlivých odkazů v rámci seznamu. Jejich přidávání do seznamu se Universal Share Downloaderu velmi podobá.

Závěr

Pro automatické stahování z Rapidshare sice ani jeden z programů nenabízí účinné řešení, přesto se však lepším programem jeví Universal Share Downloader. Nejenže podporuje více alternativních služeb, ale poradí si i s Rapidshare bez použití Premium účtu, ač jen s asistencí uživatele.

Více o Rapidsharu, jako takovém, a podobných službách si můžete přečíst v článku Souborové služby, aneb jak na velké přílohy.

Odkazy na programy